Praha - Snaha nenabízet ve školách k prodeji nezdravé potraviny zřejmě nepovede jen k tomu, že si děti nekoupí smažené hranolky, colu či bagetu s majonézovým dresinkem. Proměna školních svačin bude zřejmě mnohem zásadnější.
Ministerstvem navrhované limity pro množství soli, tuku a cukru v jednotlivých výrobcích jsou pro mnohé potravinářské firmy problematické, píší Hospodářské noviny.
Společnosti Mondelez, jež dodává zboží do automatů ve školách, je dokonce z technologického hlediska považuje pro dané typy výrobků za téměř nereálně stanovené.
Problémy s ministerským návrhem mají i mlékaři či pekaři. Prý se podle nich nedá péct, a pokud ano, není to dobré. „Bez dostatečného množství soli například vánočka po nakynutí neudrží svůj objem,“ vysvětluje Stanislav Musil ze Svazu pekařů a cukrářů.
Vyhláška by mlékárenským společnostem ve školách zakázala prodávat i oblíbené smetanové krémy, jako je například Pribináček, Bobík či Lipánek. A to dokonce i ty, které jsou zařazené do projektu Mléko do škol. To se nelíbí ani ministerstvu zemědělství, které má projekt na starost. „Některé mlékárny už zkoušely vyrobit smetanové krémy s menším množstvím cukru a tuku. Ale zjistily, že se to pak s prominutím nedá jíst,“ říká předseda Českomoravského mlékárenského svazu Jiří Kopáček.
Stesky potravinářů, kterým vyhláška kazí byznys, ale mírní Jan Pánek z Ústavu analýzy potravin a výživy na Vysoké škole chemicko‑technologické. „Myslím, že bez smetanových krémů se děti ve škole obejdou. Chleba limity splňuje, i vánočka se dá upéct s menším množstvím soli,“ míní.
Přísné limity naopak potěšily výživové poradce. Debata o zdravém životním stylu a kvalitě potravin, které nám výrobci nabízejí, by podle nich společnosti neuškodila. Děti by měly vědět, jaké potraviny jsou skutečně zdravé a které tak jen vypadají.
Konečnou podobu vyhlášky by ministerstvo mělo vydat v únoru, školy ji budou muset dodržovat zřejmě od září. Vzhledem k množství připomínek, které k vyhlášce potravináři mají, je možné, že se ještě změní.