"Po policii chci pouze práci a policie má tu výhodu, že má práci danou zákonem," uvedl Švejdar před poslanci. Dodal, že po debatě s ministrem vnitra Janem Hamáčkem vidí na svém novém působišti tři priority. "Jedna z nich je doprava. Druhou prioritou jsou drogy. Pokud se dostanete k číslům, tak zjistíte, že počet řidičů pod vlivem návykových látek se začíná rovnat těm pod vlivem alkoholu," řekl policejní prezident. Jako další prioritu uvedl "dostat lidi z kanceláře ven".
Poslanci se zajímali o to, zda bude se Švejdarovým příchodem zajištěna nestrannost policie při řešení kauz, které se týkají politiků. "Přicházíte ve velmi nestandardní situaci v naší, možná i evropské politické historii, kdy je český premiér Andrej Babiš (ANO) trestně stíhán," uvedl poslanec za ODS Pavel Žáček.
Švejdar namítal, že ještě nikdy za ním nikdo nepřišel s požadavkem ovlivnit vyšetřování. "Když mluvím s lidmi, co mají případ na starosti, nebo s jejich nadřízenými, tak skutečně nemám pocit, že by se nechali někým manipulovat," odvětil Švejdar.
Postavil se za něj také ministr Hamáček. Ten uvedl, že dosavadní praxe a pověst Švejdara na policejním ředitelství v Pardubicích, kde působil, jsou pro něj zárukou, že politické kauzy bude policie vyšetřovat nestranně.
Vít Rakušan (STAN) příliš novému prezidentovi nevěřil, že se mu podaří dostat policisty z kanceláří do ulic. "Ty slyšíme snad od všech policejních prezidentů," komentoval to Rakušan s dotazem, zdali má policejní prezident konkrétní plán. "Administrativa má dvě roviny. Jedna je lidská, že se nám mladí lidé bojí jít mezi lidi. Jsou zvyklí sedět u počítače," řekl Švejdar.
Druhá rovina podle něj spočívá ve složitém právním řádu. "Sami si to děláme." Doplnil, že policie chystá debatu o některých změnách, ale na prvním místě podle něj je požadavek nadřízených, aby jejich lidé byli více venku.