Regina Kouřilová, vojenská zdravotnice a epidemiologická školitelka
Nadrotmistryně Regina Kouřilová je vojenskou zdravotnicí z Centra biologické ochrany v Těchoníně, které se specializuje na zajištění biologické a hygienické ochrany před nebezpečnými nákazami. Jako kvalifikovaná odbornice se tak stala školitelkou na svém stážovém pracovišti v jesenické nemocnici, kde před pandemií pracovala jako zdravotní sestra na ARU.
"Proškolila jsem kompletně celý personál o tom, co to vlastně covid je, jak se šíří a jak se před ním chránit. Poté jsem pomáhala zařídit dvě covidová oddělení, kde jsem následně se zdravotníky přímo pracovala, dozorovala a radila jim, aby se správně chránili a dodržovali nutné hygienické standardy," popisuje Kouřilová. Denně tak rovněž přichází do styku s covidovými pacienty.
Výrazněji pocítila především druhou vlnu pandemie, kdy se na oddělení začal zvyšovat počet těžších případů. "Ačkoli jsou nebezpečné nákazy mým denním chlebem, na podzim jsem si skutečně uvědomila, jakou má pandemie sílu. Když jsme například ráno pacienta přijímali, odpoledne už jsme ho zaintubovávali a večer bohužel zemřel. Byl to pro mě trochu šok," říká.
V současné době ji trápí především veřejná bagatelizace onemocnění. "Na jaře jsme všichni byli zodpovědní, nosili roušky a chovali jsme se zodpovědně, teď se mi zdá, že jde u mnohých o rádoby hrdinství skrze banalizaci této choroby. Nejvíc mě mrzí, že to zaznívá i z úst významných osobností. Degradují tím naši práci," dodává s tím, že má občas chuť "popírače" poslat na výpomoc na covidové oddělení.
"Potěšilo mě ale, že se ukázalo, že Centrum biologické ochrany není zbytečným článkem, a jsem ráda, že jsme mohli své know-how předat a pomoci tak velkému množství lidí," dodává. Pozitivně hodnotí také to, že pandemie naučila mnoho zdravotníků jiným návykům a myšlení, které si poté ponesou i na svá necovidová pracoviště.