Deprese, nespavost, ale i naděje. Toto jsou příběhy zdravotníků z první linie

Tomáš Klézl Domácí Tomáš Klézl, Domácí
11. 1. 2021 11:01
Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích znovu roste a české zdravotníky tak po chvilkovém uklidnění čekají další týdny vyčerpávající práce na covidových odděleních. Mnoho z nich neskrývá, že světlo na konci tunelu už se jim po měsících dřiny hledá těžko. Jako poděkování přináší Aktuálně.cz příběhy 13 zdravotníků, kteří dennodenně bojují s koronavirem v první linii.
Foto: Aktuálně.cz

Gabriela Tlamsová, medička vypomáhající v pražské Thomayerově nemocnici

Při několika dvanáctihodinových směnách týdně musí medici zvládat i studijní povinnosti. "Zimní semestr třetího ročníku není oproti jiným částem studia až tak náročný a nemáme teď tolik průběžných testů, takže se to dá zvládnout," vysvětluje Gabriela Tlamsová, která vypomáhá na covidovém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. "Naštěstí se nám snaží vyjít ve škole vstříc a na směnách se se staniční sestrou vždycky domluvíme," doplňuje studentka 1. lékařské fakulty. 

Covidové oddělení vzniklo z původní revmatologie. "Na ostatních zdravotnících je vidět, že na ně situace doléhá. Normálně je revmatologie spíš klidnější oddělení. Ta zátěž je ale nyní velká, chybí hlavně hodně sester. Ty my nemůžeme nahradit," popisuje Tlamsová situaci v nemocnici.

Medici pomáhají pacientům s hygienou, jídlem, podávají jim léky. K pacientům pozitivním na covid-19 musí nosit ochranné obleky. "Oproti praxím, které jsme doteď měli v rámci školy, si teď přijdu o hodně užitečnější. Moc nám tahle zkušenost dá," říká. 

Přeplnění nemocnic ale může podle Gabriely Tlamsové každý trochu pomoci, a to dodržováním hygienických pravidel. "Lidé si často neuvědomují, že tím, že nosí roušky a dodržují opatření, chrání hlavně ostatní. Jsme v tom všichni stejně, na některé má ta nemoc ale větší dopady, třeba na onkologicky nemocné. Lidé by tak měli být zodpovědnější, abychom je před nákazou ochránili," říká. 

Srovnává i znalosti ze školy s tím, co v nemocnici zažívá. "Většinou ve škole slyšíme o nepříjemných pacientech, se kterými je těžká práce. Tady ale vidím, že lidé, kterým pomůžeme z nejhoršího, dokážou tu energii vrátit. Na hodně z nich je vidět vděk za to, že jsme jim koronavirus pomohli překonat," doplňuje medička. 

 

Právě se děje

Další zprávy