Gustáv Ondrejka, primář plicního oddělení Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Jaký je jeden z nejrizikovějších medicínských výkonů, co se týče možného přenosu koronaviru? Bronchoskopické vyšetření. A právě takové provádí na covidových pacientech v Nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně primář plicního oddělení Gustáv Ondrejka. Při něm vstupuje do dýchacích cest nemocných a přichází tak do nejtěsnějšího možného kontaktu s nakaženými.
I přesto, že užívá řadu ochranných pomůcek, přiznává, že jistota, že se nenakazí, není nikdy stoprocentní. "Ale je pravda, že my v plicním lékařství jsme praxí naučení s jistou infekcí počítat. Pracujeme i s pacienty s tuberkulózou i s pacienty s jinými infekcemi. Tyto nemoci jsou našim denním chlebem," upozorňuje.
Navzdory únavě a neustálému riziku nakažení je atmosféra u něj v týmu dobrá. "Pravda je, že máme hodně mladších kolegů, u nichž není to riziko nijak zvlášť velké. Je tam ale znát určitá obava, zvláště v obdobích největšího náporu," říká.
Jako na dosud nejvýraznější moment koronavirové pandemie vzpomíná Gustáv Ondrejka na jeden z víkendů na začátku podzimní vlny. Poté co v nemocnici viděl rychle se zvyšující počet nakažených, připravil se svým týmem pro covidové pacienty vyšší počet lůžek. "V sobotu ráno jsme zjistili, že ta lůžka, která jsme měli připravená na víkend, jsou již skoro plná. To bylo velmi stresující," říká.
Z tohoto důvodu je podle něj nemoc problémem spíše organizačním než medicínským. "O pacienty pečovat již umíme. Je ale třeba umět také tu péči udržet na takové úrovni, jakou dokážeme poskytnout," míní primář.