Děkujeme! Třináct příběhů zdravotníků, kteří bojují proti koronaviru v první linii

Tomáš Klézl Domácí Jan Kačer Tomáš Klézl, Domácí, Jan Kačer
3. 11. 2020 5:30
Osm měsíců. Tak dlouho už čeští zdravotníci čelí pandemii koronaviru. Únavu neskrývají, žádného z nich ale nenapadne byť jen na chvíli polevit - vědí, že životy nemocných závisí jen na nich. Pacienti jim sice přes vrstvy ochranných pomůcek ani nevidí do tváře, přesto je mnozí nazývají jediným slovem: Andělé. Jsou jich tisíce, Aktuálně.cz přináší medailonky třinácti z nich. Jako poděkování.
Foto: Aktuálně.cz

Kateřina Vjačková

Kateřina Vjačková od března vede tým sester, které se starají o pacienty s koronavirem na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Pro 13 pokojů s covidovými pacienty zajišťuje práci všeho druhu, od výpomoci sestrám přímo u lůžek přes zajišťování pomůcek až po složitou administrativu. A je to náročné. "Myslím, že mluvím za všechny, když říkám, že jsme unavení. Už se v tom plácáme tři čtvrtě roku," svěřuje se.

Na oddělení se sice oproti jaru musí postarat o mnohonásobně vyšší množství pacientů, nálada v týmu je ale podle ní o něco klidnější. "Tehdy jsme nevěděli, jak se ten virus bude chovat. Když jsme viděli záběry z Itálie a ze světa, tak to bylo hrozivé, velmi jsme se báli, že nám budou umírat lidé pod rukama. Teď už jsme v tom celkem zběhlí," říká. 

Že nejde o práci náročnou pouze fyzicky, ale také psychicky, dokazuje řada smutných momentů, se kterými se musela Vjačková v posledních měsících na pracovišti vyrovnat. "Na oddělení k nám přišli dva manželé. Domů se z nich ale vrátil jenom jeden," vzpomíná. "Tyto tragické události nás sestřičky vždy zasáhnou. Všechny máme rodiče, partnery, manžely."

O to víc ji pak trápí, když lidé nemoc zlehčují. "Každému takovému nevěřícímu Tomášovi bych přála, ať se přijde na naše oddělení podívat, ať stráví s těmi děvčaty čtyři hodiny v celotělovém overalu, když z nich teče pot a ani nemají jak si ho utřít. Pak by změnil názor," popisuje.

Podporu nachází v dopisech, které sestrám posílají vyléčení pacienti. "Píší, že i když si nás nedovedou vybavit podle tváří, protože nás viděli jenom v overalech, tak si nás budou navždy pamatovat jako hodné anděly. Neskutečně nás to těší," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy