Zdravotní stav dvou českých vojáků zraněných v Afghánistánu se zlepšuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 14:22
Zdravotní stav dvou českých vojáků, kteří byli během posledního týdne zraněni v Afghánistánu, se zlepšuje. Do České republiky by mohli být přepraveni do konce týdne. Posoudí to tým lékařů, kteří letí do Afghánistánu, řekl zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský. Otázku pohřbu padlého Tomáše Procházky armáda řeší s rodinou, uvedl ředitel speciálních sil Pavel Kolář.
Čeští vojáci na základně Bagrám
Čeští vojáci na základně Bagrám | Foto: ČTK

Minulý týden bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. V pondělí pak afghánský voják na základně Šindánd v afghánské provincii Herát střelbou napadl vozidlo s českými vojáky. Zemřel psovod rotný Tomáš Procházka a zraněni byli dva příslušníci speciálních sil.

Zdravotním stavem vojáků se dnes zabývali poslanci na uzavřeném jednání sněmovního výboru pro obranu. Jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS) novinářům poté řekla, že se zlepšuje. Informaci potvrdil Muránský. Stav dvou vojáků, kteří se podrobili operacím, podle něj nyní posoudí tým vojenských lékařů, kteří letí do Afghánistánu vojenským speciálem. Zpět se lékaři vrátí s tělem padlého Procházky.

Podle Muránského je velký předpoklad, že se oba vojáky podaří do českých nemocnic přepravit do konce týdne. Podrobnosti o jejich zdravotním stavu bude vedení armády mít ve čtvrtek.

Vojáka posmrtně povýšili

Tomáš Procházka byl ve čtvrtek posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Na pražském Vítkově to po udělování resortních vyznamenání a jmenování nových plukovníků novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).Udělil mu také nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany Kříž obrany státu. Na Vítkově byli oceněni nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany například odbojář z druhé světové války Karel Nejedlý nebo legionářský velitel Josef Jiří Švec.

Armáda zároveň řeší otázku pohřbu Procházky. Pokud s tím bude rodina souhlasit, voják bude pohřben s vojenskými poctami. Podle Koláře zatím rozhodnutí nepadlo.

Ostatky Procházky ve čtvrtek dopraví na pražské kbelské letiště vojenský speciál. Přílet je naplánován na 23:00. Poté se uskuteční pietní ceremoniál. Podle informací ČTK bude podobný jako srpnový, kdy se do České republiky vrátila těla tří padlých vojáků z Afghánistánu. Rakev s ostatky by tak měla z letadla vynést čestná jednotka, položena poté bude na černém katafalku. Krátce poté promluví hlavní vojenský kaplan Jaroslav Kníchal. S padlým se poté budou moct rozloučit pozůstalí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy