Zbrojní průkaz útočníka z Brodu byl neplatný, tvrdí lékař

Domácí Domácí
27. 2. 2015 9:58
Potvrzení jsem mu vydal, ale platnost posudku byla pozastavena, řekl vrahův ošetřující lékař Roman Kouša.
Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - V době útoku neměl střelec z Uherského Brodu Zdeněk K. platný zbrojní průkaz. České televizi to řekl lékař Roman Kouša, který muži v polovině ledna vydal potvrzení o zdravotní způsobilosti.

"To potvrzení jsem mu vydal, ale toto potvrzení bylo zastaveno, čili bylo neplatné. Na zastavení potvrzení jsem se podílel – já jsem to zprostředkovával. To onemocnění, pokud tam bylo, je tak skryté a tak záludné," řekl Kouša.

Podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara se obnovení zbrojního průkazu snažila zabránit také rodina útočníka. "Byli prosit obvodního lékaře, ať mu nevydává souhlasné potvrzení, protože se jedná o psychicky labilního člověka a oni se cítí ohroženi," řekl Kunčar.

Podle policie měl útočník zbrojní průkaz od roku 2000 a letos v dubnu mu měla skončit platnost. V lednu si proto zažádal o obnovení. "Doložil zdravotní posudek ze 14. ledna 2015, který jasně konstatuje, že je zdravotně způsobilý s jediným omezením, a to jsou brýle. Ze zákona o zbraních a střelivu jsme povinni provést ověření v informačních systémech policie a rejstříku trestů a zkoumat bezúhonnost této osoby. Muž žádný záznam neměl," uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Na začátku února se totiž situace náhle zásadně změnila. Policie zjistila, že žadatel nemusí být psychicky v pořádku. "Iniciovali jsme komunikaci s psychiatrem a ošetřujícím lékařem," řekl Tkadleček.

Policie proto poslala ve středu 18. února dopis, v němž Zdeňka K. vyzývá, aby se dostavil na revizní lékařskou prohlídku k přezkoumání psychického stavu. Podle policie byl dopis doručen v pátek 20. února - tedy pouhé čtyři dny předtím, než v restauraci Družba došlo k hromadné vraždě.

Jedním z motivů útoku tak mohla být pomsta za postup úřadů. To Zdeněk K. naznačil i ve svém telefonátu do televize Prima. Při hovoru s novinářem Pavlem Lebduškou řekl, že "mu spousta lidí ubližuje, že je šikanovaný a žádný úřad mu nechce pomoci". Neupřesnil ale, co tím myslí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy