Příběh Zdeňka K.: Ztratil práci, pak se uzavřel před světem

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 2. 2015 10:06
Střelce z Brodu lidé označují za kliďase, který lpěl na své práci. Když o ni přišel, nedokázal se již do procesu vrátit.
Proč Zdeněk K. zastřelil osm lidí, zůstává nejasné.
Proč Zdeněk K. zastřelil osm lidí, zůstává nejasné. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod – Svědomitý řemeslník, který se po pádu komunismu snažil držet krok s dobou, nakonec ale přišel o zaměstnání a nové si už nedokázal najít.

V domku na sídlišti Olšava, kde žil s manželkou trpící schizofrenií, se začal uzavírat před příbuznými i okolním světem. Postupná frustrace nakonec vyvrcholila útokem, kdy Zdeněk K. v úterý v restauraci Družba zastřelil osm lidí a nakonec spáchal sebevraždu.

Co vedlo Zdeňka K. k takovému činu, nechápe ani jeho syn. "Hluboce soucítím s oběťmi této tragédie, čin svého otce si nedovedu vysvětlit. Je to pro mě šok. Jsem zdrcený a prozatím se k tomu nechci dále vyjadřovat," vzkázal Radiožurnálu.

Ještě v devadesátých letech přitom jeho otec pracoval jako technik Dřevařských závodů v Uherském Brodě. Ve stejném městě spořádaně žil se svojí manželkou a jediným synem v řadovém domku a pravidelně navštěvoval svoji matku v rodné vesnici Vlčnov. Tak na něj alespoň podle MF Dnes vzpomínají lidé, kteří jej tehdy znali.

Matka střelce si myslí, že na změně jeho chování má velký podíl ztráta zaměstnání. "Firma zkolabovala, on přišel o práci a nikdy si už žádnou pořádnou nenašel. Od té chvíle se začal pomalu měnit," řekla.

Na úřadu práce nakonec zůstala i jeho partnerka, která do zaměstnání dojížděla do oděvního podniku v Uherském Ostrohu.

Podle sousedů, se kterými Aktuálně.cz mluvilo, pak oba žili převážně z příspěvků od státu a svorně si stěžovali na polistopadovou dobu. "Když měla paní svou náladu, křičela do okolí, že za komunismu se měla lépe," líčí Veronika Šillerová.

Kliďas, který nevyčníval

Lidé Zdeňka K. označují za kliďase, který prožil obyčejné dětství a nijak nevyčníval z davu. Do školy chodil ve Vlčově, obci vzdálené pět kilometrů od Uherského Brodu.

"Byl sice o tři roky mladší než já, takže jsme se přímo nekamarádili, ale znal jsem ho a tehdy se jevil úplně normálně," řekl MF Dnes dnešní ředitel střední technické školy v Uherském Hradišti Milan Pechal, který také pochází z Vlčnova.

Po základní škole šel do učení a stal se elektrikářem pro firmu TON Uherské Hradiště. Do prvního zaměstnání nastoupil na začátku sedmdesátých let. Krátce nato se oženil, zplodil syna a postavil dům.

Byl vyučeným elektrikářem s řadou různých odborných zkoušek a certifikátů, takže měl v Dřevařských závodech nezastupitelnou roli. "Pracoval jako údržbář plus dělal správu veškeré elektriky, zapojování strojů, trafostanic. Byl spolehlivý, práci si vždycky odvedl. Dal bych ruku na to, že o nějakém vyšinutí u něho v té době nemohlo být řeči," řekl deníku muž, který se Zdeňkem K. pracoval skoro dvacet let, ale nepřál si zveřejnit své jméno.

Osudná ztráta zaměstnání

Změna přišla zhruba před deseti lety. Zdeněk K. přišel o práci a nedokázal si najít jinou. Na práci si přitom podle všeho velmi zakládal. Údajně vždycky dával rád najevo, že je kvalifikovaný, a práci, která se mu zdála podřadná, dělat nechtěl.

Jeho nechuť snížit se k jiné než odborné práci tak mohla být podle MF Dnes klíčovým důvodem, proč si po ztrátě zaměstnání nedokázal najít nové.

Současní sousedé již Zdeňka K. hodnotí rozporuplně. Někteří jej prý neviděli několik let vycházet z domu a téměř jej neznali. Jiní zase tvrdí, že ven chodil. Zlý ale nebyl. Spíš neškodný podivín, na kterém se postupně podepsala péče o psychicky nemocnou manželku.

Úterní tragédie – nejhorší masová vražda v dějinách české kriminalistiky - tak podtrhla podivuhodný příběh dvojice manželů, kteří se z řádných občanů stali postupem času, alespoň podle svědectví lidí z blízkého okolí, značně problémovými sousedy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy