Policie poslala střelce k psychiatrovi, za čtyři dny vraždil

Petr Koděra Petr Koděra, Kristýna Greplová
26. 2. 2015 14:25
Policisté v lednu obnovili vrahovi z Uherského Brodu zbrojní průkaz, který vlastnil 15 let. Hned v únoru ale začali prověřovat, zda je duševně zdráv.
Dům, kde bydlel Zdeněk K.
Dům, kde bydlel Zdeněk K. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - Začíná se jasněji rýsovat možný hlavní motiv úterní masové vraždy, při které třiašedesátiletý Zdeněk K. postřílel v restauraci Družba v Uherském Brodu osm lidí.

Z nejnovějších informací, které ve čtvrtek zveřejnil zlínský krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček, vyplývá, že Zdeněk K. se mohl chtít pomstít úřadům za to, že náhle začaly zpochybňovat jeho duševní stav. A hrozilo tak, že by mohl přijít o zbrojní průkaz.

Pouhé čtyři dny před hrůzným činem se totiž Zdeněk K. z dopisu od policie dozvěděl, že si má dojít k lékaři kvůli přezkoumání psychiky. Přitom ještě v lednu mu policie bez potíží obnovila zbrojní průkaz, který střelec vlastnil patnáct let - od roku 2000.

Policejní šéf Jaromír Tkadleček řekl, že v tu dobu ještě nebyl důvod zpochybnit vystavení nového dokladu. Žadatel prý byl bezúhonný a předložil zdravotní posudek ze 14. ledna, podle kterého byl zdravotně způsobilý s jediným omezením. "Musel nosit brýle," řekl Tkadleček.

Nově vydaný průkaz si ale Zdeněk K. už nestačil převzít. Na začátku února se totiž situace náhle zásadně změnila. Policie zjistila, že žadatel nemusí být psychicky v pořádku. "Iniciovali jsme komunikaci s psychiatrem a ošetřujícím lékařem," řekl Tkadleček.

Vrahův zbrojní průkaz

Leden 2015 - Zdeněk K. ví, že mu letos končí platnost zbrojního průkazu a chce si nechat vystavit nový doklad

14. ledna - obvodní lékař v posudku tvrdí, že Zdeněk K. je zdravotně způsobilý s omezením: musí nosit brýle

19. ledna - Zdeněk K. podává na policii žádost o obnovení zbrojního průkazu, policie si následně musí vyžádat od úřadů nejrůznější potvrzení, např. o bezúhonnosti

21. ledna - uherskobrodský městský úřad posílá policii vyrozumění, že jmenovaný nemá záznamy, které by bránily ve vydání nového dokladu

Únor 2015 - policie získala podezření, že Zdeněk K. je psychicky nemocný a mohl by být nebezpečný. Policisté proto kontaktují obvodního lékaře a psychiatra a vyzývají Zdeňka K. ke spolupráci

17. února - policie dostává podklady od lékařů a jejich vzájemnou komunikaci

18. února - policie v dopise vyzývá Zdeňka K., aby se dostavil k revizní prohlídce u psychiatra

20. února - dopis je doručen Zdeňkovi K.

24. února - Zdeněk K. zastřelil osm lidí a pak i sebe

Zdroj: Policie ČR

Jak konkrétně k poznatkům dospěla, ředitel neupřesnil. Podle dřívějších informací je ale vysoce pravděpodobné, že o zhoršeném duševním stavu Zdeňka K. informovali jeho příbuzní.

Policie proto poslala ve středu 18. února dopis, v němž Zdeňka K. vyzývá, aby se dostavil na revizní lékařskou prohlídku k přezkoumání psychického stavu. Podle policie byl dopis doručen v pátek 20. února - tedy pouhé čtyři dny předtím, než v restauraci Družba došlo k hromadné vraždě obědvajících hostů.

Že se Zdeněk K. chtěl svým způsobem pomstít, naznačil i on sám v úterním telefonátu na krimilinku televize Prima. Při hovoru s novinářem Pavlem Lebduškou řekl, že "mu spousta lidí ubližuje, že je šikanovaný a žádný úřad mu nechce pomoci". Neupřesnil ale, co tím myslí.

Příbuzní odmítali, aby nosil zbraň

Na špatný psychický stav dlouhodobě upozorňovali příbuzní Zdeňka K. Dokonce si nepřáli, aby policie v lednu členovi jejich rodiny prodloužila možnost držet legálně zbraň. Už ve čtvrtek dopoledne - ještě před tiskovou konferencí policie - to uvedl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Informaci prý získal od vrahova švagra - bratra manželky Zdeňka K.

"Když si žádal o obnovení zbrojního pasu, tak švagr s rodinou osobně navštívili obvodního lékaře, který vydává souhlasné potvrzení, aby mohl být zbrojní pas vydán, a žádali ho, aby toto potvrzení nevydával, protože se jedná o psychicky narušeného, nebezpečného a nemocného člověka. Přesto byl tento zbrojní pas znovu vydán," uvedl starosta, kterému se česká praxe vydávání zbrojních průkazů nelíbí.

"Mně to připadá jako systémová chyba. Jestliže policista, pokud chce mít vydán zbrojní pas, musí absolvovat náročné psychotesty a civilovi stačí potvrzení od obvodního lékaře," dodal Kunčar.

Duševně nemocná manželka

Psychické problémy má také vrahova manželka. Podle informací Aktuálně.cz se léčila se schizofrenií. Žena skončila v péči psychiatrů poté, co ji policie v úterý pozdě večer vyvedla z jejího domu.

Švagr vraha a bratr nemocné ženy je podle starosty ze zásahu policie rozhořčený. Policisté uvedli, že jim žena odmítala otevřít, a proto po několika hodinách čekání vtrhli do bytu se zásahovým komandem.

Podle ženina bratra ale syn manželů nabízel policii, že jim odemkne, protože má od bytu rodičů klíče. "Nikdo o jeho pomoc nestál," citoval starosta ženina bratra. Syn prý policii opakovaně upozorňoval, že by si jeho matka mohla chtít ublížit.

"My jsme upozorňovali, že není nebezpečná, že je nebezpečná jen sobě, že si podřeže žíly, že si pustí plyn. Trvalo šest hodin, než ten plyn uzavřeli," řekl prý ženin bratr starostovi.

Podle policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka bude postup policie podrobně prošetřen nejen jeho kolegy z odboru vnitřního auditu, ale i inspektory z Generální inspekce bezpečnostních sborů a členů speciálního týmu z policejního prezidia.

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD řekl, že za zasahujícími policisty stojí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Další zprávy