Zátah na síť pašeráků kokainu: Policie zadržela i osm Čechů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 8. 2015 10:39
Tři české občany zadržela policie přímo v Česku, nejméně pět pak v jiných evropských zemích.
Kokain (ilustrační foto).
Kokain (ilustrační foto). | Foto: Celní správa České republiky

Praha - Nejméně pět Čechů zadržela policie při zátahu na mezinárodní síť pašeráků kokainu. Jsou mezi nimi jak organizátoři obchodů, tak samotní kurýři.

Tři české občany zadrželi přímo v Česku, nejméně pět pak v jiných evropských zemích. Informace o celkovém počtu lidí chycených při zátahu podle mluvčí české Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové zatím nejsou známy.

"Osoby zadržené a obžalované v České republice se zabývaly pašováním velmi kvalitního kokainu z Brazílie a Kolumbie pro členy nigerijské organizované skupiny a najímáním kurýrů zejména z řad osob s nízkým socioekonomickým statusem," popsala Kudláčková.

800 gramů v trávicím traktu

Česká protidrogová centrála eviduje ve svém spisu čtyři zadržené Čechy, tři dopadené v Čechách a jednoho ve Španělsku. U sebe měli dohromady tři kila kvalitního kokainu.

Kurýři pašovali kokain z Jižní Ameriky za velmi nízké odměny, podle Kudláčkové se vystavovali výrazným zdravotním rizikům.

"V případě jednoho ze zadržených českých kurýrů, který z brazilského Sao Paula převážel 800 gramů kokainu ve svém trávicím traktu na letiště do Bilbaa ve Španělsku, hrozilo akutní nebezpečí ohrožení života. Kurýr musel být bezprostředně dovezen do nemocnice, kde mu byla droga z těla chirurgicky vyjmuta, přičemž mu zůstanou doživotní následky,“ vysvětluje mluvčí.

Jednu z hlavních pachatelek, která zajišťovala nábor těchto kurýrů v České republice, zadrželi společně s jedním spolupachatelem v Praze. Čtyřem Čechům, které eviduje protidrogová centrála, hrozí až 18 let vězení.

Další čtyři Čechy zadrželi zahraniční policisté

Na odhalení skupiny pracoval podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého mezinárodní tým policistů ze Španělska, Německa, Rakouska, Švédska, Holandska, Norska a Portugalska, zastřešila ho pak evropská organizace Europol se sídlem v Haagu.

Týmy v jiných zemích tak zadržely další členy skupiny, minimálně další čtyři Čechy.

Na letišti v Malmö ve Švédsku například policisté zatkli Nigerijce žijícího v Praze, který měl u sebe půl kilogramu heroinu. Na odvedení pozornosti policie a celníků používal jako doprovod dvouleté dítě.

Dva Čechy pak policie zadržela na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem s třemi kilogramy kokainu, který schovávali v několika párech bot. Ty uložili do kufru svého dítěte.

Spolu s nimi byl ve Vídni zadržen i český a nigerijský občan, kteří jejich cestu organizovali, následně pak další český kurýr ve Španělsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy