Zasypaný Boží Dar: Budou bílé Vánoce!

Vendula Křížová
17. 12. 2005 14:46
Boží Dar - Silničáři po včerejší bouře se sněhem již podruhé uzavřeli silnici do horského střediska Boží Dar. Jak se tam lidé mají?

"Venku pořád hustě sněží a fouká silný vítr. Na té pláni před Božím Darem není vidět na krok," říká Iva Králová z informačního centra. Silničáři už uzavřeli i hraniční přechod. "Zdruhé strany se nahoru stejně nikdo nedostane, je tam sníh," hlásí.

Horská služba doporučila všem obyvatelům malé vesničky, aby se z ní příliš nevzdalovali. Lyžařské stopy stejně nejsou upravené. Turistům, kteří by chtěli vyrazit na hory zase vzkazuje, ať raději nejezdí vůbec.

"Místy jsou na silnici až vyfoukané velké závěje," řekl ráno dispečer silničářů Karlovarského kraje. "Je to opravdu docela těžké, udržet holou pláň před vesnicí průjezdnou. Co chvíli tam projede pluh, ale za ním se silnice hned zase pokrývá sněhem," popisuje situaci silničářů Králová.

Máme co jíst a těšíme se na bílé Vánoce

Ti, co na Božím Daru a v blízkém Klínovci nyní jsou, si však s počasím hlavu příliš nelámou. "Už nám funguje elektřina, kterou včera na čtyři hodiny odpojili, takže místní pekárna napekla a zatím nám nic nechybí," říká pracovnice infocentra. Také dodala, že se těší na bílé Vánoce. Trochu ji ale mrzí, že se nepodařilo oslavit zahájení lyžařské sezony. "Bylo naplánováno na dnešek, ale prostě to nešlo." Příští týden už budou svátky a božídarští nechtějí na hory zvát lidi, když by měli být doma. "Nejspíš tak oslavíme až konec sezony a nebo ještě něco vymyslíme," přemýšlí Králová.

#reklama

Pracovnice lyžařského areálu na Klínovci se sice trochu obává, jestli se dostane domů, ale věří že by se situace mohla zlepšit. "I když nikdo neví. Na chvíli sněžit přestane a pak se zase zatáhne a je to tu znova," říká. Turisté se na Klínovec dostali směrem od Chomutova, kde se silničářům daří silnici proti přívalům sněhu a prudkému větru udržet. Ve skiareálu však ale jezdí jen spodní vleky. "Na Klínovci napadaly na vlek stromy, takže to čistíme a zítra snad spustíme všechny," dodává.

Přestává sněžit

"Když je teď silnice nahoru na Boží Dar zavřená, je na ní relativní klid, zato jinde v kraji jsme zasahovali u mnoha vozidel, která skončila mimo vozovku," říká dispečer odpolední směny Stanislav Houda. V kraji teď podle něj přestalo sněžit. "Situace by se mohla brzy zlepšit a pak možná otevřeme i cestu na Boží Dar," uzavírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy