Zastavte reformu a vyhoďte autory, žádají vědci

Petr Holub
30. 6. 2009 19:40
Vyrazíme demonstrovat do ulic, varují vědci
Vědci se bouří proti reformě - ilustrační foto
Vědci se bouří proti reformě - ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní reforma likviduje podle sněmu Akademie věd základní výzkum. Proto jsou výzkumníci připraveni k veřejným protestům.

"Jsem ten poslední, kdo by bubnoval lidi do ulic. Pokud ale bude třeba, k takovému kroku sáhneme," prohlásil předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Důvodem je reforma Topolánkovy vlády, podle níž chce státní dotace na vědu přerozdělit kabinet Jana Fischera. Akademie při ní ztratí třetinu příjmů ve prospěch podpory průmyslových inovací.

K nátlakovým prostředkům akademici sáhnou v případě, když se nedohodnou se zástupci vlády a parlamentu. Postup dnes schválil Akademický sněm.

Udržet, nebo zrušit

Jednání s výzkumníky přislíbila ministryně školství Miroslava Kopicová a šéf školského výboru sněmovny Walter Bartoš. Oba věří, že potřebnost reformy akademikům vysvětlí. Nic dramatického neděje a akademie by si měla se snížením rozpočtu na příští rok poradit," řekla Kopicová.

Akademici mají letos od státu k dispozici 5,9 miliardy korun, v příštím roce dostanou cca o půl miliardy méně, v roce 2012 nejméně o jeden a půl miliardy.

"Chtěli bychom slyšet, jestli chce stát Akademii udržet, nebo zrušit. Dnes nám to není jasné," popisuje hlavní otázku vědců Jiří Rákosník, který má v Akademii věd na starosti finance.

Nic dramatického se neděje, říká ministryně Miroslava Kopicová
Nic dramatického se neděje, říká ministryně Miroslava Kopicová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministři totiž tvrdí, že s akademií počítají, přitom však nechtějí dát peníze, které jsou podle vědců nezbytné na její provoz.

Po snížení dotací o čtvrtinu by musela Akademie věd propustit až třetinu ze svých 4,3 tisíce vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců.

Brusel o nás ví

Akademický sněm se shodl na požadavku, ať vláda reformu zastaví. Její novou verzi chtějí připravit společně s reprezentací vysokých škol.

Na premiéra Fischera míří požadavek, aby byli odvoláni všichni členové vládní Rady pro výzkum a vývoj. Ti jsou podle vědců odpovědni za současnou podobu reformy i za nedokonalý systém, podle kterého se mají vědecké práce napříště hodnotit. Nový systém hodnocení se zaměřuje na počet publikací či patentů a přitom jen málo přihlíží ke kvalitě výzkumu.

Profesor Rákosník doporučuje britský model hodnocení, kdy kvalitu posuzují komise expertů. Seznam výkonů je pro experty pouze podkladem pro konečnou analýzu.

"O kritické situaci jsme informovali evropského komisaře pro vědu a výzkum Janeze Potočnika a evropskou komisařku pro regionální politiku Danutu Hübnerovou," upozornil předseda Drahoš.

Vězeňské dilema

Akademiky podpořili někteří zástupci vysokých škol, které na prvním roce reformy vydělají.

"Cílem reformy je likvidace základního výzkumu," prohlásil při emotivním jednání sněmu místopředseda akademického senátu Karlovy univerzity Josef Šlerka.

Podle Šlerky dnes čeští vědci řeší typické vězňovo dilema. Zástupci univerzit musí rozhodnout, jestli nechají bez řečí zlikvidovat spoluvězně, tedy Akademii věd. Při první variantě z toho získají výhody, které akademici ztratí, při druhé variantě přijdou na řadu hned po nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy