Vysoké školy získají až miliardu na výzkumy

Eva Benešová
3. 3. 2009 17:17
Peníze na výzkumy půjdou nově přímo vysokým školám, místo Akademie věd
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Poslanci dnes schválili zákon, který zásadně mění podmínky financování výzkumů, a přinese vysokým školám až miliardu korun.

Vysoké školy peníze získají na úkor Akademie věd. Právě ta totiž doposud získávala většinu prostředků.

"Akademie věd má nyní téměř monopol. Chceme více financovat vysoké školy a podmínky tak srovnat," uvedl šéf školského výboru Walter Bartoš (ODS). Změna by podle jeho slov měla přijít během dvou až tří let.

Vysoké školy by pak žádaly o financování výzkumů stát prostřednictvím ministerstva školství.

Peníze i pro aplikovaný výzkum

Novela přinese i vznik Technologické agentury, která má být ekvivalentem ke Grantové agentuře. Technologická agentura by měla přidělovat granty pro aplikovaný výzkum, zatímco grantová by dotovala základní výzkum.

"Když to zjednoduším, tak základní výzkum jsou obecné fyzikální jevy a aplikovaný využití těchto jevů na konkrétním výrobku," řekl Bartoš.

Žadatelům o podporu při bádání má ulehčit i zkrácení povinného rozpočtu projektu z 22 na 11 kapitol.

Zákon nyní putuje do Senátu. Kromě horní komory parlamentu s ním musí souhlasit i prezident.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy