Profesor Zrzavý: Akademii věd čeká pokles

Petr Holub
30. 6. 2009 19:40
Od příštího roku bude vláda platit výzkum a vývoj podle nových pravidel.

Praha - Od příštího roku bude vláda platit výzkum a vývoj podle nových pravidel. Proti změnám se postavil sněm Akademie věd. Akademici se obávají, že reformou přijdou o 1-2 miliardy korun ročně z pěti, které od státu dostávají dosud.

Vstřícnější k reformě jsou univerzitní profesoři. Prorektor Jihočeské univerzity Jan Zrzavý patří k poradcům vlády, kteří nový systém rozdělování dotací pomáhali připravit.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, koho a jak se změny dotknou.

„Nově rozdělujeme nějakých devět miliard pro výzkumné instituce. Pak jsou tu další miliardy pro granty a resortní projekty, na které si v principu může v nějaké soutěži sáhnout každý. Změna pravidel, o které se teď mluví, se týká pouze peněz, které dostávají vysoké školy či akademické a resortní ústavy na to, aby byly," uvedl profesor Zrzavý.

A.cz: Jak velký tedy bude rozpočet Akademie věd či jiných výzkumných institucí?

Jaký bude jejich celkový rozpočet, to se uvidí až podle toho, jak bude kdo úspěšný v soutěži o ostatní české i zahraniční peníze.
Hlavní změna, kterou přinesla nová legislativa, je přechod od dosavadního posuzování návrhů "velegrantů" (výzkumných záměrů) k rozdělování peněz na základě kvantifikace výsledků za posledních pět let. Řada organizací, fakult či výzkumných týmů nedostávala vůbec nic, protože nedostaly ten "velegrant" (kolem toho byl zase kravál před pěti lety). A protože i tam se nějaký výzkum děje, skutečnými vítězi budou oni, a na to se složíme my, kdo jsme ty "velegranty" v minulosti dostali. Čím větší je rozpor mezi velikostí "velegrantu" a reálnou produkcí, tím hůř pro ty, kdo měli "výzkumné záměry" příliš nafouknuté. Pořád se divíme tomu, kam kdo klesá, ale nedíváme se tolik, odkud klesá a jak se tam ocitl. Pokud se ptáte na financování resortů, znamená to drobný nárůst pro vysoké školy, výrazný pokles pro Akademii věd (kde měl "velegrant" každý ústav), ostatní jsou drobné.

Pseudoknihy a pseudovynálezy

A.cz: Jak pocítí změny jednotliví vědci?
 
Ti jsou druhým vítězem: institucionální podporu budou (nebo nebudou) dostávat automaticky, bez psaní návrhů výzkumných záměrů, průběžných zpráv, závěrečných zpráv a bez povinnosti sedět v komisích expertů.

A.cz: Financování výzkumu bude napříště spravedlivé a peníze dostanou jen nejlepší?

Způsob rozdělování peněz se teď podobá normativnímu financování vysokých škol: na každého studenta dostaneme základní peníz násobený nějakou váhou. Za každý výsledek dostaneme nějaký peníz krát nějaká váha. To rozdělení vah je zatím strašlivě nedokonalé a postrádá bariéry proti inflačnímu nárůstu pseudovýsledků - řada institucí teď nedělá nic jiného, než že produkuje pseudoknihy a pseudoaplikované pseudovynálezy, aby měly body. S tím je potřeba něco dělat, pořád je na to čas. Současná inflace pitomostí se částečně projeví až v rozpočtu na rok 2012.

Cíl nejde formulovat nahlas

A.cz: Bude významně poškozen základní výzkum, jak zní oficiální prohlášení Akademie věd?

Může se to stát, když se včas nevzpamatujeme. Český výzkum čeká zásadní transformace a probíhající reforma výzkumu se tomu z velké části vyhnula. Aby aspoň něco prošlo, bylo potřeba odpor velkých resortů (pozn. red.: ministerstva průmyslu, zemědělství, zdravotnictví) neutralizovat tím, že se na ně nesáhlo. Takže nás to čeká a platí tu stejná pravidla jako pro reformu důchodů: jednou to přijde, bude to bolet, čím později to přijde, tím víc to bude bolet. Ale ti, kdo to dnes odkládají, už nebudou ve svých křeslech sedět, takže preferují velký průšvih v budoucnu pro někoho jiného před malým průšvihem pro ně samé právě teď.
Nicméně věřím, že se dá mnohé zachránit - rok 2010 je k přežití i pro Akademii, rok 2011 je ještě dost daleko, aby se mohl rozjet postupný přechod na dlouhodobě udržitelný systém, pokud si aktéři současného sporu realisticky uvědomí svou skutečnou politickou váhu, přestanou blbnout s různými protesty, kterých se nikdo nebojí, a začnou spolu jednat: tak aby šlo o výzkum, ne o záchranu současného resortního uspořádání a příslušných funkcí, titulů, křesel a paláců.

A.cz: Může být reforma financování výzkumu a vývoje efektivní ve chvíli, kdy je třeba státní výdaje pro výzkum a vývoj zmrazit?

To je samozřejmě malér, ale buďme poctiví - když reforma před lety začínala, krize ještě nebyla. Kdybychom se teď rozhodli reformu zastavit, chtělo by to legislativní změny, a než ty by doběhly, krize už zase bohdá nebude. Úřad má jinou dynamikou než nějaké burzy.
Jinak je ale pravda, že je nešťastné reformovat celý systém jenom proto, že někde docházejí peníze, na které si tam zvykli, a je třeba to nějak nouzově flikovat. Chybí koncepce celého manévru, chybí jasně definovaný cíl - přesněji řečeno, cíl nelze formulovat nahlas, dokud současní výzkumní hodnostáři věří, že zachrání své pozice nezměněné. V tom by mohla krize nakonec i pomoci.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Václava Hořejšího: Zničení Akademie věd na pořadu dne? 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy