Zasaďte se o odchod Bátory, píší aktivisté Nečasovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 8. 2011 12:20
Bátora vede personální odbor resortu školství, dříve kandidoval za Národní stranu

Praha - Působení kontroverzního Ladislava Bátory na ministerstvu školství po helsinském výboru napadly další organizace zabývající se ochranou lidských práv.

Ty nyní vyzvaly premiéra a předsedy vládních stran, aby se zasadili o odvolání Bátory z postu šéfa personálního odboru ministerstva školství.

Podle nich by směřování vzdělávacích institucí neměl ovlivňovat člověk "spjatý s rasistickými a antisemitskými subjekty". Uvedli to v otevřeném dopise. Bátora obvinění z rasismu a extremismu odmítá.

Předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. a někdejší kandidát nacionalistické Národní strany vede odbor oficiálně od srpna, od dubna působil jako poradce ministra školství Josefa Dobeše (VV).

"Vážení předsedové vládních stran, zasaďte se svou autoritou o to, aby na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy nepracoval člověk spjatý s rasistickými a antisemitskými subjekty, zasaďte se o to, aby ČR nebyla vnímána jako země, kde extrémní pravice získává posty ve státní správě," uvedly v dopise dvě desítky aktivistů.

Jsou mezi nimi představitelé Českého helsinského výboru, Amnesty International, romských sdružení Romea či IQ Roma Servis i několik členů vládní rady pro záležitosti romské menšiny.

Autoři listu píšou, že Dobeš dostal o Bátorovi dost informací, "stejně ho tři měsíce hájí". Ministrův postoj tak může být podle aktivistů negativním příkladem pro mladé, když "relativizuje politický extremismus". Navíc prý vysílá signál, že lidé "z podobného spektra" mohou zastávat vysoké úřednické funkce.

Bátora: Rasista nejsem!

Bátora obvinění z rasismu a extremismu odmítá, na nedávné tiskové konferenci iniciativy D.O.S.T. se hájil mimo jiné tím, že od roku 2004 měl bezpečnostní prověrku pro stupeň přísně tajné, od roku 2008 pak na stupeň tajné. Národní bezpečnostní úřad prý jeho prověrku přezkoumával a nedávno rozhodl o tom, že mu ji neodebere.

Podle Bátory je tak prokázané, že není extremista ani rasista a není hrozbou pro stát.

Kritiky, kteří mu vyčetli extremistické či rasistické názory, Bátora ve středečním Právu označil za "další ze smečky biřiců a pacholků Pravdolásky, kteří už půl roku beztrestně plní likvidační zadání 'Bijte Bátoru!'"

Zastání u Klause

Bátora se ve svých vyjádřeních ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Dříve kandidoval za nacionalistickou Národní stranu ve volbách do sněmovny.

Před lety se účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

Na jaře se původně objevily zprávy o tom, že ho Dobeš chce jmenovat svým náměstkem. Zvedla se vlna kritiky. Ministr se tehdy nechal slyšet, že mu Bátoru doporučili lidé z Hradu. Premiér Nečas uvedl, že člověk, který kandidoval za Národní stranu, nemá v jeho administrativě jako náměstek místo.

Bátory se naopak v tisku zastal prezident Václav Klaus. Kauzu kolem jeho zaměstnání na ministerstvu školství označil za "diktaturu politické korektnosti".

 

Právě se děje

před 22 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy