Možný náměstek Dobeše kandidoval za Národní stranu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 2. 2011 16:25
Ministerstvo zprávy o jmenování Ladislava Bátory nechce komentovat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš si na místo 1. náměstka svého resortu vybral muže s problematickou politickou minulostí.

Ladislav Bátora, který má být podle serveru Parlamentní listy do této funkce 1. března jmenován, kandidoval v červnu 2006 ve sněmovních volbách za ultrapravicovou Národní stranu.

Nebyl členem strany, ale vedl její kandidátku v kraji Vysočina.

Ministerstvo školství označilo zprávy o Bátorově jmenování za spekulaci. "Je pravda, že ministr chystá ve svém nejbližším okolí personální změny. Koho se konkrétně týkají a kdo nový by měl na ministerstvo nastoupit, však nelze v tuto chvíli zveřejnit, protože zatím nepadlo konečné rozhodnutí," stojí ve vyjádření ministerstva.

Dobeš chce změny nejprve konzultovat s koaličními partnery a premiérem.

Klausův člověk?

Bátora se od angažmá v Národní straně distancoval výrokem, že mu strana svými názory absolutně není blízká. Dál působil ve stranách, které se myšlenkově hlásili k názorům prezidenta Klause. Byl ve vedení Strany svobodných občanů a na podzim neúspěšně kandidoval do Senátu za Suverenitu Jany Bobošíkové.

Bátora je v současnosti předseda konzervativní Akce D.O.S.T., která prosazuje euroskepické názory. V minulosti ji několikrát podpořili prezident Václav Klaus i jeho kancléř Petr Hájek.

"Pan prezident vyjádřil jak iniciativě D. O. S. T., tak i paní Bobošíkové sympatie několikrát, není to nic nového" řekl loni v září kancléř Hájek serveru Lidovky.cz. "Jsou to uskupení, která mu jsou blízká a sympatická," dodal.

Sám Dobeš dává najevo, že si názorů prezidenta váží. Naposledy se nechal slyšet, že s ním konzultuje situaci ohledně Sazky a personálních změn v čele Českého svaz tělesné výchovy a sportu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy