Helsinský výbor žádá odvolání Dobešova poradce Bátory

ČTK ČTK
4. 5. 2011 13:24
Bátorovy "fašizující" názory jsou neslučitelné s prací na ministerstvu, tvrdí předsedkyně ČHV
Ladislav Bátora na demonstraci Akce D.O.S.T.
Ladislav Bátora na demonstraci Akce D.O.S.T. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Český helsinský výbor (ČHV) vyzval k odvolání poradce ministra školství Ladislava Bátory. Ten se v minulosti účastnil akcí neonacistických spolků a podpořil některá antisemitská díla.

Podle předsedkyně výboru Anny Šabatové jsou Bátorovy "fašizující" názory neslučitelné s prací na ministerstvu školství, kde může ovlivňovat výchovu a vzdělávání.

"Ministerstvo se nebude k výzvě vyjadřovat," sdělila vedoucí tiskového odboru ministerstva Lucie Kubovičová.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) představil Bátoru jako svého ekonomického poradce na začátku dubna. Do funkce si jej prosadil i přes protesty neziskových sdružení, Bátorovo angažmá na ministerstvu školství naopak podpořil prezident Václav Klaus.

"Ladislav Bátora je prokazatelně svázaný s českou ultrapravicí, otevřeně se hlásící k ideám netolerance, xenofobie, v minulosti úzce spolupracující s ultranacionalistickými a neofašistickými hnutími jako Národní strana nebo Vlastenecká fronta," upozornil ČHV s tím, že zaměstnáváním takového člověka ministr školství ohrožuje pověst celého úřadu.

Bátora se před lety účastnil třeba přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Byl také kandidátem nacionalistické Národní strany ve volbách do sněmovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy