reklama
 
 

Helsinský výbor žádá odvolání Dobešova poradce Bátory

4. 5. 2011 13:24
Bátorovy "fašizující" názory jsou neslučitelné s prací na ministerstvu, tvrdí předsedkyně ČHV

Praha - Český helsinský výbor (ČHV) vyzval k odvolání poradce ministra školství Ladislava Bátory. Ten se v minulosti účastnil akcí neonacistických spolků a podpořil některá antisemitská díla.

Podle předsedkyně výboru Anny Šabatové jsou Bátorovy "fašizující" názory neslučitelné s prací na ministerstvu školství, kde může ovlivňovat výchovu a vzdělávání.

"Ministerstvo se nebude k výzvě vyjadřovat," sdělila vedoucí tiskového odboru ministerstva Lucie Kubovičová.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) představil Bátoru jako svého ekonomického poradce na začátku dubna. Do funkce si jej prosadil i přes protesty neziskových sdružení, Bátorovo angažmá na ministerstvu školství naopak podpořil prezident Václav Klaus.

"Ladislav Bátora je prokazatelně svázaný s českou ultrapravicí, otevřeně se hlásící k ideám netolerance, xenofobie, v minulosti úzce spolupracující s ultranacionalistickými a neofašistickými hnutími jako Národní strana nebo Vlastenecká fronta," upozornil ČHV s tím, že zaměstnáváním takového člověka ministr školství ohrožuje pověst celého úřadu.

Bátora se před lety účastnil třeba přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Byl také kandidátem nacionalistické Národní strany ve volbách do sněmovny.

autor: ČTK | 4. 5. 2011 13:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama