Helsinský výbor žádá odvolání Dobešova poradce Bátory

ČTK ČTK
4. 5. 2011 13:24
Bátorovy "fašizující" názory jsou neslučitelné s prací na ministerstvu, tvrdí předsedkyně ČHV
Ladislav Bátora na demonstraci Akce D.O.S.T.
Ladislav Bátora na demonstraci Akce D.O.S.T. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Český helsinský výbor (ČHV) vyzval k odvolání poradce ministra školství Ladislava Bátory. Ten se v minulosti účastnil akcí neonacistických spolků a podpořil některá antisemitská díla.

Podle předsedkyně výboru Anny Šabatové jsou Bátorovy "fašizující" názory neslučitelné s prací na ministerstvu školství, kde může ovlivňovat výchovu a vzdělávání.

"Ministerstvo se nebude k výzvě vyjadřovat," sdělila vedoucí tiskového odboru ministerstva Lucie Kubovičová.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) představil Bátoru jako svého ekonomického poradce na začátku dubna. Do funkce si jej prosadil i přes protesty neziskových sdružení, Bátorovo angažmá na ministerstvu školství naopak podpořil prezident Václav Klaus.

"Ladislav Bátora je prokazatelně svázaný s českou ultrapravicí, otevřeně se hlásící k ideám netolerance, xenofobie, v minulosti úzce spolupracující s ultranacionalistickými a neofašistickými hnutími jako Národní strana nebo Vlastenecká fronta," upozornil ČHV s tím, že zaměstnáváním takového člověka ministr školství ohrožuje pověst celého úřadu.

Bátora se před lety účastnil třeba přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Byl také kandidátem nacionalistické Národní strany ve volbách do sněmovny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy