Žalobu na Zemana by ČSSD podpořila, kdyby se týkala jen odvolání Staňka, řekl Hamáček

ČTK ČTK
25. 7. 2019 17:40
Počínání prezidenta Miloše Zemana v otázce výměny ministra kultury je jasně mimo ústavu, řekl po zasedání nejužšího vedení strany předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pokud by se senátní ústavní žaloba týkala jen této záležitosti, ČSSD by ji podpořila v horní i dolní komoře parlamentu, uvedl. Text schválený Senátem však podle něj obsahuje i Zemanovy činy například z minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Radek Bartoníček

"Kdyby se žaloba týkala pouze nečinnosti pana prezidenta ve věci odvolání ministra kultury (Antonína Staňka), tak já jsem přesvědčen, že tam to je jasně mimo ústavu," řekl Hamáček. Podle něj by zákonodárci za ČSSD v Senátu i sněmovně takovou žalobu podpořili.

"Bohužel ten text v sobě zahrnuje celou řadu věcí, která spadají ještě do minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat. To je důvod, proč naši senátoři v drtivé většině žalobu nepotvrdili," tvrdí.

Senát schválil návrh ústavní žaloby na Zemana ve středu. Hlasovalo pro něj 48 ze 75 přítomných senátorů, k Ústavnímu soudu ale doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců.

S ohledem na rozložení sil v dolní komoře to není pravděpodobné. Návrh prezidentovi vytýká osm případů jednání - od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Postupujeme podle ústavy a koaliční smlouvy, říká Hamáček

V otázce výměny ministra kultury ČSSD jedná podle ústavy i koaliční smlouvy, zdůraznil Hamáček. Nechtěl konkretizovat, jak bude ČSSD dál postupovat a kdy. S termínem v polovině srpna pro rozhodnutí o Šmardově jmenování podle něj nepřišla ČSSD, ale Zeman.

"Kroky mohou nastat, kdykoliv se rozhodneme kroky učinit. Portfolio možností je celkem široké, je na nás, jakou cestou se vydáme," uvedl. Stále platí usnesení předsednictva, které předsedu zmocnilo učinit po poradě s grémiem jakékoliv kroky včetně rozhodnutí pro odchod z vlády, připomněl.

Hamáček uvedl, že do 31. července, ke kterému Zeman přislíbil odvolání ministra kultury Antonína Staňka, se asi nic nového nestane. ČSSD tak patrně vyčká do půlky srpna, kdy by se měl Zeman vyjádřit ke jmenování Michala Šmardy (ČSSD).

Šmarda zůstává jediným kandidátem sociální demokracie, řekl Hamáček. "To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší. To, že pan prezident posunul termín, nás netěší dvojnásob, ale to není vina sociální demokracie," řekl ke středeční schůzce premiéra Andreje Babiše (ANO) se Zemanem v Lánech.

ČSSD dobu do půlky srpna pravděpodobně vyplní jednáními o státním rozpočtu. "Ten nepočká. Využijeme čas, abychom řešili s ministryní financí náš pohled," uvedl. Klíčové jsou pro ČSSD rozpočty ministerstva práce a vnitra, ale podstatné jsou i ostatní resorty, které ČSSD vede. Menší vládní strana kvůli svým výhradám v červnu na vládě první návrh rozpočtu na příští rok nepodpořila, její ministři se zdrželi.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy