reklama
 
 

Kulturu by dočasně mohla vést Kalistová. Babiš je připraven udělat "zásadní kroky"

Aktualizováno 25. 7. 2019 16:51
Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal na příští středu jednání na ministerstvu kultury. Řešit chce výměnu v čele resortu. Právě ve středu by měl prezident odvolat stávajícího ministra Antonína Staňka. Podle Babiše by mohla resort dočasně vést nynější náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD). O novém ministrovi chce mít premiér jasno do 26. srpna, kdy bude zasedat vláda. V opačném případě slibuje udělat "zásadní kroky".

Redakci Aktuálně.cz Kalistová řekla, že o ničem neví a že dosud s premiérem ani nemluvila. Na ministerstvu zastává funkci náměstkyně pro řízení sekce živého umění. "Výkonně toho ministra už dělá," uvedl Babiš s odkazem na poslední tři zasedání vlády, na kterých Kalistová Staňka zastupovala.

Babiš ve středu na zámku v Lánech jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu potvrdila, že odvolá Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra rozhodne v polovině srpna. ČSSD navrhla na post ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá. Babiš o výsledku lánského jednání hovořil ve čtvrtek dopoledne s Hamáčkem, odpoledne se sešlo grémium strany.

"Neřekl mi o moc více, než napsal na svůj Twitter. Znamená to, že se od té poslední schůzky nezměnilo prakticky nic. Stále platí termín odvolání pana ministra Staňka k 31. 7. a stále není jasno o termínu jmenování pana Šmardy," řekl o debatě s premiérem Hamáček.

"Sociální demokracie není ten, kdo to komplikuje. My jsme udělali všechno, co se od nás očekávalo, včetně požadovaného stanoviska předsednictva strany. V poslední době ty termíny posouvá pan prezident," dodal. Neočekává však, že by kvůli tomu grémium strany rozhodlo o odchodu z kabinetu, podle něj je ještě čas do konce července, kdy má být odvolán Staněk. 

Babiš: Pokud nebude jasno, udělám zásadní kroky

Premiér ve čtvrtek řekl, že chce mít o Staňkově nástupci jasno nejpozději do příštího zasedání vlády. "Máme po prázdninách vládu 26. srpna. Pan prezident slíbil vyjádřit se v polovině srpna, tak předpokládám, že nejpozději 26. srpna už bude jasno. Potom já samozřejmě, pokud situace nebude jasná, udělám nějaké zásadní kroky," řekl Babiš v diskusním pořadu portálu iDnes.cz. 

"Nechci ty kroky specifikovat," odpověděl později na přímý dotaz, co si pod těmi zásadními kroky představit. "Jestli ta situace nastane, tak to budu řešit," dodal.

Připustil, že doufal, že se situace vyřeší do konce července. Podle ústavy by podle něj Zeman měl Šmardu jmenovat, zopakoval ale také, že ústava nemá lhůty. "Já myslím, že nenastal čas, abych skutečně řekl k celé té kauze svůj názor. Ale brzy to nastane," uvedl na dotaz České televize, co na prezidentovo odkládání rozhodnutí říká.

"Je to zkrátka nějaký názorový střet mezi prezidentem a sociální demokracií. Teď je jasné, že pan ministr Staněk skončí, ale prezident jasně neřekl, že pana Šmardu nebude jmenovat. On řekl, že se vyjádří k nominaci sociální demokracie, bohužel až za dva týdny," podotkl předseda vlády na iDnes.cz.

Šmardovo čekání

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, pokud by nemohli rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

autoři: Domácí, ČTK | 25. 7. 2019 12:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama