Kuba: ODS jde do voleb v pozici, na kterou není zvyklá

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 10. 2013 18:30
Rozhovor s úřadujícím předsedou ODS o kampani i zklamání z postoje Václava Klause.
Říkanková kampaň se nám osvědčila.
Říkanková kampaň se nám osvědčila. | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Předvolební preference nevypadají pro ODS příznivě a ze zdi hned vedle jihočeského sídla strany, které se stalo hlavním stanem úřadujícího předsedy Martina Kuby pro jeho kampaň jako lídra kandidátky na jihu Čech, shlíží billboard s Janou Bobošíkovou a někdejším předsedou ODS Václavem Klausem.

Heslo "Máte koho volit" je krásně vidět z oken "Modrého domu" jihočeských občanských demokratů.

"Moje výtka třeba k panu prezidentu Klausovi, kterého si jinak velmi vážím, je jasná: říkat, že pravice je oslabená, a podpořit znovu další projekt pravice, který je poskládán z lidí, kteří odešli z Věcí veřejných, z ČSSD, kandidovali na prezidenty za komunisty a teď se tváří jako pravicový subjekt, je problém," říká Martin Kuba.

Právě v Českých Budějovicích jsme spolu mluvili nejen o kampani ODS, ale i o tom, co bude se stranou dál.

Říkankovou kampaň ODS, jejíž verše nás atakují nejen z billboardů, ale recitované i z televizního klipu, úřadující předseda hájí: Splnila svůj účel - šíří se sama, lidé si jí všimli.

Aktuálně.cz: Jak vidíte situaci teď, pár dní před volbami?

Martin Kuba: Tentokrát neumím přesně odhadnout výsledek. Nebudu tipovat, jen ty průzkumy, které nám přisuzovaly šest a půl nebo sedm procent, jsou příliš pesimistické. Je ale důležité, aby voliči pravice nepodcenili tyto volby. Po dlouhé době může dojít k zásadní změně v politice republiky a většina v Parlamentu tvořená komunisty, ČSSD a tak nestabilním subjektem, jako může být hnutí ANO, je pro českou demokracii velmi riziková.

A.cz: Jak se vám líbí vaše kampaň?

Myslím, že ODS do těchto voleb poprvé vstoupila s kampaní, která je moderní. Přestože jsme konzervativní stranou, chtěli jsme dát najevo, že si uvědomujeme, že komunikace byla jednou z našich slabin. Myslím, že se to podařilo, kampaň se velmi dobře sama šíří, lidé si ji spojují s ODS.

"Jsme hraví"

A.cz: Cestou sem za vámi jsem viděl heslo: "Levicoví lyrici? Sorry, volím pravici!" Přišlo mi, zda to není cílené spíše na voliče takových stran, jako jsou Piráti, ne na voliče konzervativní strany...

Ta, jak říkáme, "říkanková" část kampaně byla jednou etapou, která ale velmi splnila, co jsme potřebovali: šířila se sama, psalo se o ní. A někdy hravou formou dávala najevo to, na co jsme chtěli upozornit: že v této chvíli se hraje o pozici pravice. To, co jste tu citoval, není nosné heslo.

A.cz: Ano, ale je toto heslo pro voliče konzervativní pravice?

V této kampani jsme chtěli ukázat i takovou hravou tvář a vedle toho jsme každý týden poctivě předkládali i velmi reálný program. Děláme kampaň možná s pětinovými náklady, než jak byly kampaně dělány dřív. Proto bylo třeba zvolit i jiné formy, které pomohou.

A.cz: Už máte představu o penězích za kampaň?

Byli jsme připraveni dělat kampaň mezi 35 a 40 miliony a této částce se ještě neblížíme. Jsem přesvědčen, že se nám podaří limity dodržet.

Děláme, co můžeme

A.cz: Zpátky k obsahu: ve Středočeském kraji z billboardů shlíží Petr Bendl s heslem: "Kvalitní potraviny do každé rodiny!" Jako voliče mě nutně napadne: Proč to slibuje poté, co byl ministrem zemědělství?

Myslím, že Petr Bendl se tomu věnoval velmi poctivě i na ministerstvu. A je to akcent na témata, u kterých předpokládáme, že je voliči řeší. Outdoorová část kampaně vám neumožňuje vysvětlit lidem celý program. Oproti levici neslibujeme nesmysly. Takže Petr Bendl chtěl tímto heslem vypíchnout prioritu, které se věnoval, ne že to slibuje ex post.

A.cz: Jak se vám osvědčil model "kolektivního volebního manažera", kdy jím bylo celé grémium ODS?

Na všech krocích jsme se v podstatě shodli. Na tom, jak budou vypadat hesla i billboardy, i na tom, jak bude vypadat kampaň posledních dnů.

A.cz: Je ODS - myslím jako strana, ne jen kandidáti na poslance - připravena na opoziční roli?

Myslím, že ano, a když mluvím se členy strany, tak si dokonce myslím, že ji vnímají jako důležitou součást kroků, kterými ODS musí projít. ODS se možná více soustředila na vládnutí než na činnost strany, přípravu programu, komunikaci s lidmi. Zvlášť Petr Nečas se zaměřoval víc na chod státu než na program vysvětlování oněch věcí, komunikaci s voliči. To je to, co ODS fatálně nezvládala v minulých letech a co bude muset napravit.

ODS slábne a pravice se dál štěpí

A.cz: Takže myslíte, že by vám opoziční role i pomohla?

Jsem přesvědčen, že ano. V politice je přirozené, že jste jen nějakou dobu u vlády. A my tam byli poměrně dlouho. Když vezmete ODS, když byla hegemonem v krajích, od roku 2006 seděla ve vládě. Takže teď může přijít opoziční lavice, která umožní straně více se věnovat vnitřním věcem. Z dlouhodobého vývoje strany na tom nevidím vůbec nic špatného.

A.cz: Ale právě onen dlouhodobý vývoj je problematický: volby od voleb ODS slábne. A to už teď mluvíme o krajských volbách, senátních, kde svého času dominovala a měla nejsilnější klub. Opravdu ve straně nenarůstá nervozita, nebo i odliv členů?

Nervozita tam určitě v této chvíli je. ODS do těchto voleb vstupuje z pozice, na kterou není zvyklá. Pravice se dneska příliš rozdrobila a bohužel i ODS na tom tratí. A sešly se faktory, kdy ODS byla ve vládě, voliči jí vyčítali, že nedokázala vždy uhájit jejich zájmy, byť to často není pravda, ale jako největší vládní strana jsme odnesli negativa sKaret, které jsme nedělali, nefungujících registrů, které mělo na starost ministerstvo Věcí veřejných. A odnesli jsme to více.

Jako problém na pravici vidím ono neustálé štěpení. A moje výtka třeba k panu prezidentu Klausovi, kterého si jinak velmi vážím, je jasná: říkat, že pravice je oslabená, a podpořit znovu další projekt pravice, který je poskládán z lidí, kteří odešli z Věcí veřejných, z ČSSD, kandidovali na prezidenty za komunisty (míněna Jana Bobošíková - pozn. A.cz) a teď se tváří jako pravicový subjekt...

A.cz: Naproti je právě jejich billboard...

Ano, támhle na nás koukají. Takže zase - aby odebrali tři, čtyři nebo šest procent elektorátu standardním pravicovým stranám, je problém. To se pak ale nedivme, že je pravice oslabená. Ona opravdu potřebuje integrovat a ne neustále vytvářet nové subjekty. Za chvíli to může být o osmi subjektech, z nichž každý získá čtyři procenta.

Proto bych chtěl, aby pravicoví voliči zvážili, kdo má šanci být v Parlamentu.

Aféra Nagygate posledním hřebíčkem do rakve

A.cz: Ale abychom neříkali, že za všechno může nešťastná koalice: za pozici ODS může i osobní aféra premiéra Petra Nečase...

Může za to kombinace těchto příčin. Aféra byla závěrečným hřebíčkem do té rakve, který má samozřejmě fatální mediální dopad. To je něco, co otřáslo důvěrou lidí v politiku.

A.cz: Příměr s rakví vypadá, jako byste to už pohřbíval...

To určitě ne, chtěl jsem jen použít nějaký příměr.

A.cz: Jak velký odliv členů registrujete?

V této chvíli příliš ne, nemáme žádný odliv. Prošli jsme procesem, kdy se strana očistila, odtáhli se od ní lidé, kteří ji brali jako vstupenku do zajímavých postů. Ale je taky fakt, že někteří členové odešli proto, že ODS dělala v minulosti některé ideové přešlapy. Nechci všechny, kteří ji opustili, označovat za kariéristy. Zažil jsem i členy, kteří už nechtěli ustupovat tam, kam byl ochoten ustoupit třeba Petr Nečas. To je legitimní. Ale teď je struktura stabilizovaná a nevidím žádný zásadní odliv.

A.cz: Takže ne stovky nebo tisíce?

To v žádném případě. (Sedm lidí za poslední měsíc nebo měsíc a půl odešlo, vmísil se do rozhovoru tiskový tajemník Martina Kuby Jakub Veinlich, který byl celou dobu přítomen.) Dostali jsme se na 21 tisíc členů, to je, myslím, přirozená členská základna.

 

Právě se děje

Další zprávy