Žalobkyně u soudu: Soudce chtěl ovlivnit kauzu Čunek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 5. 2008 23:00
Žaloba na Marii Benešovou odkrývá zákulisí
Zlatuše Andělová
Zlatuše Andělová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová v pondělí poodhalila zákulisí, které doprovázelo vyšetřování korupčního případu vicepremiéra předsedy lidovců Jiřího Čunka.

Před soudem, který rozhoduje o žalobě sedmi představitelů justice na političku ČSSD Marii Benešovou, podala Andělová zásadní svědectví o tom, jaké tlaky justičních funkcionářů vyšetřování Čunkovy kauzy doprovázely.

"Byly tam náznaky snahy případ ovlivnit," řekla soudu, přičemž z výpovědi vyplynulo, že Čunkův případ se pokoušel ovlivnit především místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

V téměř tříhodinové výpovědi státní zástupkyně Andělová řekla, že měla prodloužit trestní řízení, aby vláda získala čas najít za Čunka náhradu. Tento požadavek na ni vznesl Kučera na schůzce, kde kromě Andělové a zmíněného soudce byli nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a exministr spravedlnosti Pavel Němec. Vesecká na setkání mlčela, Němec prokládal Kučerova slova politickými postřehy.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Urbana:
Marie Benešová - Matka justiční mafie?

Andělová také vypověděla, že při dalším setkání jí soudce Kučera řekl, že "nezávislost soudů musí jít stranou politickým zájmům." I Andělová uznala, že na tomto setkání téma Čunek otevřela sama. Prý v žertu se zeptala: "Tak co, už máte za Čunka náhradu?"

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká | Foto: Ludvík Hradilek

Žalobci tvrdí, že pak následovalo ještě prohlášení, že Čunek skončí před soudem, protože Čunek je "prasák, který obtěžoval sekretářku". Andělová takový výrok popřela.

Pro výpověď u soudu platí, že pokud by Andělová jako svědek neříkala pravdu, hrozil by jí trest za křivou výpověď.

Případ Justiční mafie

Andělová byla předvolána jako svědkyně v kauze žaloby, kterou podalo sedm lidí z vyšších pater justice na někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, která je dnes političkou ve službách sociální demokracie.

Mezi lidmi, kteří Benešovou zažalovali, je i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a právě místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Na začátku dnešního dne jednání se zdálo, že na rychlé omluvě od Benešové, která by měla očistit jejich pověst, netrvají. Jejich advokát Petr Toman chtěl jednání přerušit kvůli tomu, že Andělová má být vyslýchána v rámci kárného řízení právě s Kučerou. To se rovněž týká kauzy Čunek. U kárného řízení by výpověď Andělové zůstala neveřejná. Toman navrhoval i možnost, že soudní proces bude neveřejný.

Vicepremiér Jiří Čunek
Vicepremiér Jiří Čunek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Právník Benešové Petr Hála byl ale ostře proti. "Všichni žalobci jsou zkušení právníci a museli vědět, že pokud podají občansko právní žalobu, bude jednání probíhat veřejně," uvedl.

Soudce Vojtěch Cepl ml. mu dal za pravdu a jednalo se za přítomnosti novinářských mikrofonů a kamer.

Neklaďte sugestivní otázky. Svědkyně to pozná...

Soud byl nestandardní už v tom, že všechny procesní role - od soudce, přes žalovanou, skupinu žalobců i svědky - tvořili právníci. Na průběhu jednání to bylo znát.

"To je ale sugestivní otázka," komentovala Andělová dotazy na pocity, které měla ze schůzek. Soudce Cepl pak žalobce varoval: "Neklaďte sugestivní otázky. Paní svědkyně to pozná..."

Kdo žaluje Benešovou:

  • Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká
  • Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera
  • Náměstek Nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský
  • Jihomoravský krajský zástupce Petr Coufal
  • Náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek
  • Jihlavský státní zástupce Arif Salichov
  • Kauza Čunek: Přehledně, jak jen to jde

Žalobci chtějí, aby se jim Benešová soukromě i veřejně omluvila za to, že je v rozhlasovém interview označila za justiční mafii. Na příkladu kauzy Jiřího Čunka se podle Benešové ukázalo, že justice funguje podle přání "vládnoucí garnitury". Soud byl odročen a bude pokračovat počátkem června.

Andělová patří mezi žalobce, jejichž předvolání v roli svědků si vyžádala Benešová. Ostravská státní zástupkyně mohla u soudu vypovídat i proto, že ji zbavila mlčenlivosti její nadřízená Renata Vesecká. Mlčenlivost se ale týká pouze zmíněných schůzek, ne samotné kauzy Čunka. Ve stejném rozsahu byli mlčenlivosti zbaveni i nadřízení Andělové.

U soudu tak na velkou většinu zajímavých otázek zazněla odpověď: "V této věci nejsem zbaven mlčenlivosti."

Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová.
Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Oba hlavní představitelé Nejvyššího soudu čelí žalobě

Stříž to potvrzuje

K výpovědi Andělové se dnes odpoledne hned vyjadřují advokáti a další účastníci případu.

Advokát zastupující Kučeru svědectví Andělové odmítl.  

Naopak bývalý nadřízený Andělové, Igor Stříž, výpověď potvrdil.

Žalobce Arif Salichov
Žalobce Arif Salichov | Foto: Ondřej Besperát

"Andělová nás ujistila, že se nenechá ovlivnit. Schůzky nabyly na významu poté, co byla kauza předána do Jihlavy. Poté následovaly telefonáty, procesní kroky, které nebyly v souladu s praxí," uvedl s narážkou na postup nejvyššího státního zastupitelství, které rozhodlo, že Čunkův případ převezme místo místně příslušného zastupitelství v Přerově jihlavský státní zástupce Arif Salichov.

Ten krátce nato případ zastavil.

Stříž uvedl, že se na téma Čunkovy kauzy sešel s ministrem vnitra Ivanem Langerem. "Zaručil jsem se mu, že až do odnětí případu se dělo vše podle zákona," uvedl dnes Stříž, který byl právě kvůli kauze Čunek odvolán z funkce.

Stejně vypovídal i odvolaný olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Soudce v kauze Čunek měl prosazovat politické zájmy
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy