Žalobkyně, kterou odposlouchával ÚOOZ, už nebude chodit k soudu. Přišla o trestní případy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 5. 2016 12:39
Vedení Městského státního zastupitelství v Praze se rozhodlo, že žalobkyně Dagmar Máchová nebude mít na starosti trestní kauzy ani řešit případy u soudu. Jméno státní zástupkyně figuruje v případu zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z minulého týdne. Máchová poté, co se vrátila z dovolené, byla převedena na netrestní úsek. "Obraťte se na tiskovou mluvčí. Ráda bych k tomu něco řekla, ale nemohu," reagovala Máchová na rozhodnutí svých nadřízených.
Žalobkyně Dagmar Máchová.
Žalobkyně Dagmar Máchová. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Žalobkyně Dagmar Máchová, jejíž kancelář minulý týden prohledávali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přišla o všechny trestní případy. Vedení Městského státního zastupitelství v Praze se s ní v pondělí ráno dohodlo, že bude převedena na netrestní úsek.

Rozhodnutí podle mluvčí pražských žalobců Štěpánky Zenklové padlo na poradě s Máchovou poté, co se vrátila z dovolené. Žalobkyně nechtěla to, že již nebude trestné případy řešit, komentovat. "Obraťte se na tiskovou mluvčí. Ráda bych k tomu něco řekla, ale nemohu," reagovala pro Aktuálně.cz Máchová na rozhodnutí svých nadřízených.  

Zenklová uvedla, že všechny případy, které dosud Máchová řešila, dostanou na starosti jiní státní zástupci. Půjde také o kauzu opencard, kterou městský soud již projednává a v níž jsou obžalováni bývalí primátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček.

Žalobkyně ani vedení státního zastupitelství nechtěly říct, zda byla Máchová kvůli zásahu ÚOOZ u výslechu. Informace, které vedení pražských žalobců dostalo od vyšetřovatelů, ale byly závažné. "Na základě nich bylo rozhodnuto, že paní doktorka bude převedena na netrestní úsek," uvedla Zenklová. Máchová nechtěla případ komentovat. "Nezlobte se, mám teď hodně práce," prohlásila.

V rámci tohoto případu byl zatím obviněn středočeský celník Pavel Šíma, detektiv protikorupční policie Radek Holub a bývalý policista Igor Gáborík. Holub a Gáborík skončili během víkendu ve vazbě.

Odposlechy u žalobkyně

Žalobkyni už od loňského dubna prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli kauze opencard. V roce 2012 ji navíc tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec obvinil z toho, že zdržela vyšetřování a na magistrátu byly mezitím zničeny důležité dokumenty. Máchová dozorovala také případ Vladimíra Sitty, hlavního svědka proti Ivo Rittigovi. Sittu i jeho otce obžalovala Máchová za to, že údajně tunelovali papírny Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill). Kauza ještě u soudu neskončila pravomocným rozsudkem.

Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově. 

Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.

"Máchová byla Havlínovi nakloněna, zodpovídala jeho dotazy, scházela se s ním. Po jedné ze schůzek byla nervózní z toho, že byli pozorováni," píše se v rozsudku soudu. Podle tohoto verdiktu byl na ovlivnění případu připraven úplatek 200 tisíc korun. Máchová v této kauze ale byla pouze v pozici svědkyně.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy