Jihlava - Jihlavský státní zástupce Arif Salichov dokončil studium spisů v případu údajné korupce vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.
Nyní bude chtít doplnit důkazy. Ve spolupráci s českobudějovickým vyšetřovatelem chce kauzu ukončit v průběhu srpna.
Salichov chce znovu vyslechnout některé lidi, kteří již vypovídali, ale i předvolat nové svědky. Uvažuje i o doplnění opatřených znaleckých posudků. "Nové informace nebude až do ukončení dokazování podávat," řekl.
Klaus: Divím se, že vyšetřování trvá tak dlouho
Prezident Václav Klaus se v Nedělní partii televize Prima podivoval na tím, proč se vyšetřování případu tak vleče. Odmítl princip, podle něhož by měl politik v případě obvinění rezignovat ze své funkce.
V údajné korupční aféře Čunka nastal zlom počátkem měsíce, kdy se Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo odebrat případ přerovskému žalobci Radimu Obstovi, kvůli procesnímu pochybení. To kritizovala nejen opozice, ale také Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun.
Vše o korupční aféře vicepremiéra Čunka Projděte si všechny souvislosti tohoto případu |
Vesecká kritizovala vyšetřování. Čtěte proč Prohlédněte si maily mezi policistou a svědkyní |
"Divím se, že to ČSSD politizuje. Tam byly jasné právní důvody, kvůli nimž byl státní zástupce odvolán," řekl Čunek před časem v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Odvolaný hlavní vyšetřovatel i jeho dozorující žalobce jakékoli pochybení odmítají. Stojí za nimi i krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová, podle níž odvedli dobrou práci. Aktuálně.cz minulý týden informovalo o tom, že policie možná nebude moci použít část důkazů, které proti Čunkovi shromáždila. Jde právě o majetkové poměry vicepremiéra i jeho rodiny.
Podle Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké důkazy o majetku Čunka a jeho ženy a dětí získali policisté nezákonně.
Vesecká mimo jiné vytýká vyšetřovateli i dozorujícími žalobci, že bezdůvodně pátrali v majetku Čunkovy rodiny více než dvacet let zpátky. Zjišťovali, z čeho si Čunkova žena v roce 2000 pořídila zubní ordinaci a pátrali po penězích Čunkových dětí. Jeden z listinných důkazů se dokonce týká finanční transakce z roku 1982. Korupční kauza, kvůli níž je vicepremiér obviněn, se přitom podle policie odehrála v roce 2002.
Vláda kvůli Čunkovi čelila hlasování o nedůvěře
Čunek je podezřelý z toho, že jako někdejší starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek. Vicepremiér to ale odmítá, několikrát již prohlásil, že z vládních funkcí neodejde. Kvůli údajné korupční aféře koaliční vládu tvrdě kritizuje opozice. Vyvolala kvůli tomu i hlasování o důvěře, které kabinet ustál.
Premiér Mirek Topolánek je odhodlán navrhnout odvolání vicepremiéra Čunka až v případě, pokud by byl kvůli podezření z korupce obžalován a neodešel by sám. Nyní je Čunek obviněn.