Praha - Vrchní soud v Praze se bude muset zabývat kauzou Tomáše Pitra a Miroslava Provoda viněných z daňových deliktů z roku 1994.
Státní zastupitelství se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu, který podnikatele v červnu v obnoveném hlavním líčení zprostil obžaloby.
Soudy mužům za podvody na daních vyměřily v roce 2006 po pěti letech vězení, letos však rozsudky zrušily a kauzu začaly znovu projednávat.
"Spis jsme odeslali s odvoláním státního zástupce na pražský vrchní soud," řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.
Pitr má již také nepravomocný tříletý trest vězení, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova netýkala.
Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě. I proti tomuto rozhodnutí se již dříve žalobce odvolal.
Soud: skutky již nejsou trestnými činy
Soud v červnu uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Podle předsedy senátu Tomáše Durdíka se totiž soudu podařilo pouze prokázat, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH.
Nelze však již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník ji ale nepovažuje za trestnou.
V kauze daňových deliktů byli Pitr a Provod obviněni a souzeni se třemi dalšími muži - Jiřím Syrovátkou, Milanem Jungrem a Vratislavem Romanovským.
Pitr a Provod podle obžaloby uzavřeli s Romanovským dvě fiktivní smlouvy na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Stát připravili na daních zhruba o 23,5 milionu.
Podle závěrečné řeči státní zástupkyně se muži dopustili minimálně pokusu o trestný čin. Žalobkyně argumentovala i tím, že Pitr letos uvedl, že chtěl na finančním úřadě uhradit škodu.
Důkazy leží na úřadě, tvrdí Pitr
Podnikatel vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Soudy letos povolily obnovu procesu, protože se v případu objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky.
Nové líčení se netýkalo tří spoluobviněných Pitra a Provoda. Syrovátka dostal v roce 2006 také pětiletý trest, uprchlý Romanovský šest let vězení a advokát Junger podmínku.
Odpočtem DPH na základě fiktivních smluv připravili stát o další miliony korun.
Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl žádost o azyl v této zemi. Soud ho pak poslal do vazby.