"Byl to neobývaný byt. Často se stává, že první netopýr je průzkumník a ostatní ho pak následují a zahnízdí se tam," říká Alžběta Čechová z Českého svazu ochránců přírody. "Podobný scénář ale může nastat, když jedete třeba na dovolenou a necháte otevřené okno na ventilaci," varuje.
Ve stejné situaci se před dvěma týdny ocitla také liberecká nemocnice. Každoročním útočištěm netopýrů je i nemocnice v Plzni. Právě tyto kraje jsou nejčastějšími místy netopýřích invazí. "Nevíme, proč zrovna tam je největší výskyt, ale opakuje se to každoročně, vždycky to jsou tyhle oblasti," říká Čechová.
Ochranáři spekulují, zda by vyšší výskyt netopýrů mohl souviset s letošními vysokými teplotami. Zatím nemají dostatek informací, do budoucna se tím ale plánují zabývat.
Počty netopýrů jsou totiž zarážející. Jenom za srpen přijaly záchranné stanice 1534 jedinců, které musely odchytit. To je skoro o 200 více než za celý loňský srpen a září. Celkově se jejich počet za letošek vyšplhal na 3016. Období častých netopýřích záletů trvá až do konce září, odborníci tak předpokládají, že se jejich počet ještě podstatně zvýší.
Čísla navíc reprezentují jenom jedince, kteří museli být přijati do záchranných stanic a které nebylo možné hned po odchytu vypustit do volné přírody. Celkové číslo odchycených netopýrů může být podle odborníků až několikanásobně vyšší.
Netopýři si v domech hledají úkryt. K jejich invazím dochází v době, kdy se rozpadají mateřské kolonie. Většinu jedinců v těchto skupinách tvoří nezkušená letošní mláďata, která si pravděpodobně pletou domy se skalami a jeskyněmi.
"Naším cílem není bránit v tom, aby se netopýři rozmnožovali. Chceme jenom zamezit tomu, aby zalétávali do lidských sídel," upozorňuje Čechová. Odchyt takového množství netopýrů a péče o jedince, které není možné ihned vypustit do volné přírody, totiž záchranné stanice silně zatěžuje.
Ty proto vyzývají lidi, aby dodržovali jednoduchá opatření, která mohou netopýřím záletům zabránit. Radí nainstalovat do oken obyčejné sítě proti hmyzu nebo okna na noc úplně zavírat, netopýři se totiž mohou dostat do bytu i skrz okno otevřené na ventilaci.
Pokud do bytu netopýr zalétne, odborníci doporučují otevřít okno dokořán, zhasnout a opustit místnost. Netopýr tak není ve stresu a má možnost v klidu místnost opustit. "Kdyby se chtěl někdo netopýra pokusit odchytit sám, rozhodně by na něj neměl sahat bez rukavic," upozorňuje Čechová. Přestože netopýři nejsou pro člověka nebezpeční, v situacích, kdy se cítí v ohrožení, se mohou bránit zuby.
"Jsou zároveň velmi křehcí, nesmíte je držet silou. Nejlepší je kontaktovat záchrannou stanici, která vám s odchytem buď poradí, nebo rovnou přijede," dodává. Kontakt na záchranné stanice je k dispozici na webových stránkách.
Kontaktovat záchrannou stanici je nutné především v případě, kdy se v bytě vyskytuje netopýrů víc. Často si totiž nacházejí malé škvíry, kde se schovávají, a není tedy na první pohled jednoduché najít je všechny. "Většinou bývají za garnýží, v lustru, za záclonami nebo za obrazy. Je dobré podívat se na tahle místa, aby byla větší šance, že budou odchyceni všichni," popisuje Čechová.