Sněmovna dnes na mimořádné schůzi svolané vládnoucí stranou ODS totiž nařídila poslancům ve výboru pro sociální politiku, aby se zabývali návrhem vlády odložit účinnost zákoníku. Současně zkrátili lhůtu, v níž je nutné návrh projednat, na třicet dnů.
To může vést k paradoxní situaci. Zákoník začne od 1. ledna platit, výbor však může týden poté doporučit, aby se podle něj postupovalo později.
"Přesně taková zmatečná právní situace může nastat. Svědčí to o špatné politické kultuře u nás. Úkolem ministra Nečase je to co nejrychleji vyřešit, aby nakonec nebyli poškozeni zaměstanci," uvedl pro deník Aktuálně.cz poslanec Strany zelených Ondřej Liška, který je členem zmíněného výboru.
Diskutovaná norma, která má nahradit starý zákoník z šedesátých let, tak může fungovat jen několik dnů nebo týdnů.
Výbor musí lhůtu vyčerpat
Podle jednacího řádu sněmovny se poslanci nebudou zákoníkem zabývat před uplynutím lhůty pro výbor. "Právě proto jsem navrhovala jen třídenní lhůtu. Obávám se, že zákoník vstoupí v účinnost. Ještě to probereme s právníky, zda by to nešlo nějak vyřešit, ale spíš ne," řekla deníku Aktuálně.cz místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Alena Páralová z ODS.
|
Zůstává tak teoretická možnost, že se vztahy zaměstnanců a zaměstnavatelů budou řídit po omezenou dobu novou normou, jejíž platnost pak ale poslanecká sněmovna odloží, a vše se vrátí ke starému pořádku.
S návrhem na odklad už ODS neuspěla na konci listopadu.
Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase obsahuje zhruba osm desítek chyb. Normu označil za "nejzpackanější" zákon, který kdy sněmovna přijala.
Záchranky budou jezdit později, řekl Julínek
Podle odstupující vlády bude chybět 400 lékařů u záchranných služeb, další stovky v nemocnicích. Podle vlády to může vést k zhoršení péče o pacienty.
Spory o zákoník
- Poslanci: Zákoník práce jde proti ústavě
Poslanci ODS, KDU a SZ si stěžují na nový zákoník práce u Ústavního soudu. - Zákoník omezí péči, varují nemocnice
Ředitelé velkých nemocnic varují, že nový zákoník práce, který začne platit v lednu, omezí péči o nemocné.
- Odbory vyhrály: Zákoník od ledna platí
Zákoník práce vstoupí s největší pravděpodobností v platnost k 1. lednu 2007 v nynější podobě, tedy i s chybami, které jsou v něm obsaženy. - Nový zákoník práce: co nám přinese?
Změny se dotknou každého z nás, proto přinášíme přehled největších novinek.
Opozice to odmítá. "Nechápu, jak může vláda, která se označuje za liberální, trvat na prodloužení stávajícího zákoníku, který v minulosti označovala za totalitní," kontroval Zdeněk Škromach. Podle ČSSD by se měl zákoník případně měnit až podle toho, co ukáže praxe.
Okolo zákoníku práce se vedou spory již několik měsíců. Včera na jeho podporu vstoupili do stávkové pohotovosti nemocniční lékaři z Lékařského odborového klubu - Sdružení českých lékařů.
Podle nového zákoníku se pohotovost zahrnuje do pracovní doby.
Nyní se do ní počítá jen tehdy, pokud v ní zaměstnanec pracoval. Ministři i ředitelé nemocnic se obávají, že kodex by tak mohl způsobit kolaps například záchranné lékařské služby, hasičů nebo problémy v aeroliniích, na železnici a v autobusové linkové dopravě.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) varoval, že se může například prodloužit doba dojezdu sanitek a zmenší se i počet stanic záchranné služby. Exministr David Rath s ním nesouhlasí.
"Navrhujeme roční odklad zákoníku, který by umožnil legislativní úpravy, které by umožnily zákoník práce zvládnout. Osm let je nikdo nepřipravoval," uvedl.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek poprvé řekl přesně, kolik bude chybět lékařů: "Bude chybět 2000 doktorů. Bude je nahrazovat černá práce. To je vám jedno?" zeptal se Julínek ve sněmovně.
Odbory se s vládou neshodly
Odbory byly proti odkladům, který navrhovala vláda. Na protest svolaly do Prahy na konec listopadu demonstraci. Nakonec ji ale odvolaly poté, co je ČSSD a KSČM ujistily o tom, že pro odložení ruku ve sněmovně nezvednou.
"Převzali jste odpovědnost za právní zmetek," oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Skupina 73 poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podala již stížnost Ústavnímu soudu na asi tři desítky ustanovení pracovního kodexu. Navrhuje jejich zrušení.
Moderní norma, nebo paskvil?
Zákoník prosadila před letošními sněmovními volbami levice i přes veto prezidenta republiky. Má nahradit 40 let starou normu.
Zastánci nového kodexu tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců.
Podle kritiků naopak sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět k růstu nezaměstnanosti.