Zákon jsem neporušil, vypovídal obžalovaný v kauze MUS

ČTK ČTK
12. 6. 2013 19:04
Antonín Koláček ale u soudu připustil, že si obžalovaní mohou za své problémy sami
Antonín Koláček (nahoře uprostřed).
Antonín Koláček (nahoře uprostřed). | Foto: ČTK/Aktuálně.cz

Bellinzona (Švýcarsko) - Antonín Koláček, který je ve Švýcarsku spolu s dalšími osobami obžalován z podvodů a praní špinavých peněz kolem Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve středu před soudem v Bellinzoně řekl, že obžaloba neobsahuje "zdrojový trestný čin" a že je přesvědčen, že neporušil zákony.

Na úvod své výpovědi ale připustil, že si obžalovaní své problémy do jisté míry zavinili sami, protože "některé věci tajili".

Koláček nicméně odmítl vypovídat na otázky týkající se přímo bodů obžaloby s odkazem na "zvláštní síly", které se kolem něj prý začaly pohybovat.

Navrhl soudu, že mu na úvod další fáze procesu 24. června předá písemné prohlášení, ve kterém své působení kolem MUS popíše.

"Nenalézám v obžalobě zdrojový trestný čin. Jsem plně přesvědčen o tom, že jsme MUS zachránili, že jsme vynaložili své schopnosti, aby mohla dále fungovat," prohlásil v souvislosti s ovládnutím společnosti ve druhé polovině 90. let, na kterém se podílel s dalšími pěti obžalovanými.

Doly přitom ovládli skrytě za pomoci společnosti Investenergy a nastrčené Appian Group, která na oko zastupovala fiktivní americké investory.

"Jsem přesvědčen, že jsme během svého počínání nikoho nepoškodili a že jsme nepřekročili rámec zákona. Věřím, že vás o tom přesvědčíme během hlavního líčení," prohlásil.

Bylo to zmatené, hájí se

"Celý ten text (obžaloby) je takový zmatený. Jsou tam aspekty, které vnímám, že se staly... je tam mnoho pohledů na naši aktivitu, ale jako bychom se z toho vytratili my a výsledek naší práce," dodal.

"Ale uznávám, že jsme si tuto situaci zapříčinili i my sami, když jsme některé věci tajili. V současnosti je mi to líto," prohlásil. "Ale v té době, když se převádělo socialistické vlastnictví do soukromých rukou, tak kolem toho bylo spousty zmatků. Sami jsme reagovali na zcela neznámé situace."

"Já jsem se za to, že jsme přidali část k zmatkům, české veřejnosti omluvil," prohlásil Koláček, který po roce 2004 postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním záležitostem.

Koláček, stejně jako jeho společníci Jiří Diviš, Petr Kraus a Marek Čmejla, odmítl vypovídat na otázky týkající se bodů obžaloby.

Zatímco oni to zdůvodnili snahou nepoškodit své zájmy v rámci probíhajícího vyšetřování kauzy v Česku, Koláček to vysvětlil i tím, že od roku 2002 se kolem něj a jeho společníků "začaly pohybovat zvláštní síly".

Koláček: kolem kont se točili různí lidé

Zmínil se například o švýcarském obchodníkovi Alainu Aboudaramovi nebo o Ivanu Morozovi, kteří si ho prý pozvali do Londýna a chtěli, aby zaplatil údajné dluhy belgického společníka a v nynější kauze rovněž obžalovaného Jacquesa de Grootea.

Podle Koláčka se Abouadaram pohyboval kolem zednářské lóže P2 a Moroz je prý bývalým agentem československé tajné policie (StB). Koláček řekl, že když byl Morozův syn Michal náměstkem českého ministra vnitra, začalo v ČR další, již čtvrté vyšetřování kauzy MUS.

Když byla začátkem roku 2008 zablokována konta obžalovaných ve Švýcarsku, údajně se kolem nich začali točit "různí lidé". "Byli to právníci a lidé z bezpečnostních složek a začali nám navrhovat, že za určitý podíl na zadržených penězích nám pomohou celou věc ve Švýcarsku vyřídit," dodal.

Poté, co v březnu jeden z obžalovaných - Luboš Měkota - náhle zemřel, našel prý Koláček na svém autě v podzemní garáži vzkaz "Pozdravuje tě Luboš". Jindy údajně obdržel fotografie dokazující, že ho někdo sleduje.

"Tvrdili, že nás dostanou"

"Během (letošního) května se ke mně donesly zprávy, že nějaký pan Ladislav Žák, který spolupracuje s Ivanem Morozem, tvrdí, že nás dostanou. Nevím, proč a jak nás dostanou, ale (před rokem 1989) byl tajemníkem ústředního výboru komunistické strany a (mládežnické organizace) SSM. Jako buddhista vím, že nic ve vesmíru se neděje náhodou, tak na to potřebuju reagovat," prohlásil.

"Soud vnímám jako cestu, aby člověk mohl naplnit poslání svého srdce," sdělil Koláček, který v roce 2000 odjel do Indie k pramenům Gangy a začal studovat šamanismus, tantrismus a absolvoval několik pobytů ve tmě.

"Kvůli těmto situacím se trochu bojím vypovídat nahlas. Rád bych vám vše předal písemně při hlavním líčení 24. června," dodal Koláček. Na další otázky soudce pak odpovídal: "Rád bych využil svého práva nevypovídat."

Na dotaz, jaký je jeho majetek, Koláček odpověděl, že činí osm až deset miliard korun, pokud se započítají i peníze obstavené ve Švýcarsku. Švýcarské úřady zablokovaly šesti obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

V první části procesu v květnu soud v Bellinzoně vyslýchal obžalované Čmejlu, Diviše a Krause. Tento týden na otázky soudu odpovídal de Groote, jehož výslech skončil dnes dopoledne.

De Groote v něm podrobně líčil své působení v čele nastrčených společností Appian, které hrály klíčovou úlohu při nákupu akcií MUS pro nynější obžalované.

Skrýt identitu českých investorů do MUS bylo během takzvané divoké privatizace pochopitelné, aby bylo možné doly zachránit, řekl de Groote.

Politický a ekonomický kontext té doby nepodporoval převzetí dolů takovouto skupinou akcionářů, řekl. Nešlo jen o to, že byli mladí, ale asi by se ne úplně snadno nepřijímalo, že doly považované za klenot průmyslové struktury země, vlastní česká skupina, řekl.

Soud dnes výslechem Koláčka druhou část líčení ukončil. Proces bude pokračovat 24. června, kdy se soud pokusí obě části líčení spojit a kdy by se měli dostavit všichni obžalovaní.

 

Právě se děje

Další zprávy