Velkou část rozdávají bez toho, že by vyhlásily soutěž.
Organizace Transparency International, která upozorňuje na korupční prostředí, zjistila, že v posledních letech se situace ve veřejných soutěžích neustále zhoršuje.
Dnes zveřejnila takzvaný Index transparentnosti trhu veřejných zakázek. Ten ukazuje, za jakých podmínek jsou rozdělovány peníze státu, krajů a obcí ve výběrových řízeních.
Podle indexu, který Transparency zpracovává od roku 2001, bylo v otevřených soutěžích rozděleno jenom 27 procent zakázek. To je méně než v letech 2001 až 2003. Horší to bylo pouze předloni.
Úřady totiž více než v polovině zakázek využily takzvaného režimu malých zakázek, který platí pro práce do 2 milionů korun, kdy nemusejí soutěž vypisovat. Ve většině jsou proto rozdělovány bez jakékoliv soutěže a konkurence.
Právě rozdělování zakázek na menší části je totiž jednou z nejčastěji používaných metod jak se vyhlášení soutěže vyhnout.
Zbytečné peníze
Utrácejí se přitom nemalé peníze z veřejných rozpočtů, uvádí Transparency. Ta spočítala, že konkurence by například při zadávání zakázky v hodnotě jednoho milionu devíti set tisíc korun ušetřila zadavateli i po odečtení administrativních nákladů sto šedesát tisíc korun.
Na veřejné zakázky se přitom ročně utrácí v Česku na regionální i celostátní úrovni tři sta miliard korun.
"Ukazuje se, že je nutné se soustředit nejen na velké státní tendry, ale také na malé zakázky. Obecným pravidlem by mělo být, aby co nejvíce zakázek bylo zadávaných přes otevřené soutěže," řekl David Ondráčka z TI.
|
Ušetřené peníze
Infobox
V SOUVISLOSTECH:
- Na protekci tratí obce miliardu ročně
Města a obce by ročně mohly ušetřit skoro miliardu korun, kdyby při veřejných zakázkách připustily konkurenci a nedávaly přednost firmám, v nichž mají podíl.
- SB: Korupce v Česku jen kvete
Podle Světové banky v České republice roste korupce při veřejných zakázkách nejvíce z regionů střední a východní Evropy. Úplatků využívá při získávání státních kontraktů více než čtvrtina firem...
ROZHOVOR
- Adriana Krnáčová: Politici se korupcí 15 nezabývali
"Hlavním problémem země není nezaměstnanost, ale korupce," říká v interview pro deník Aktuálně.cz ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.
Otevřenosti a úspornosti veřejných zakázek nepomáhá ani nový zákon, který byl letos po zdlouhavých přípravách přijat a měl podle zákonodárců přispět právě k tomu, aby pomohl případnou korupci ze zakázek vytlačit.
Zákon, který platí od letošního července, však ještě více uvolňuje limity, do nichž je možné zadat zakázku bez soutěže. Stalo se to v případě stavebních prací, kde se hodnota zvýšila ze dvou na šest milionů.
Podle Transparency je optimální limit do půl milionu korun. Proto chce tato organizace přesvědčit politiky o tom, aby zákon změnili.
Transparency dále doporučuje zavést povinnost zadavatelů oslovit vždy alespoň tři konkurenční nabídky a zlepšit kontrolu, aby nedocházelo k umělému rozdělování zakázek na menší celky.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže například zjistil, že Uherské Hradiště v roce 2003 neoprávněně rozdělilo zakázku na stavbu sportovního areálu za 70 milionů korun na několik menších.
Tím se podle úřadu vyhnulo zadávání veřejné soutěže. Za porušení zákona městu hrozí pokuta ve výši dvě stě tisíc korun.
Černá listina
Pokutu ve výši 33 tisíc korun dostalo také ministerstvo informatiky, které zase na devět menších rozdělilo zakázku na rekonstrukci části své budovy.
Nový ministr vnitra Ivan Langer už oznámil v Mf Dnes první krok, kterým chce korupci ve veřejných zakázkách omezit. Chce totiž prosadit vytvoření "černé listiny", na které by se objevili lidé odsouzení za korupci, na listině by se ale také mohly objevit firmy.
Lidé na listině by se pak už nedostali k veřejným zakázkám.
|
Podle zprávy Světové banky korupce při veřejných zakázkách v Česku roste, zatímco v celém regionu střední a východní Evropy klesá. Hůře než Česká republika si vedou jen Litva a Albánie, Slováci se drží v závěsu za Českem. Úplatků využívá při získávání státních kontraktů více než čtvrtina českých firem.