V Praze platí zákaz ohňostrojů v parcích i historickém centru. Hrozí vysoké pokuty

per per
30. 12. 2021 16:30
Od loňska zakázalo hlavní město na mnoha místech používat ohňostroje i petardy. Omezení platí po celý rok v historickém centru, parcích, na náplavkách nebo blízko nemocnic. Dotkne se i tradičních oslav Silvestra a Nového roku. Magistrát tak chce chránit obyvatele i zvířata.
Novoroční ohňostroj v Praze
Novoroční ohňostroj v Praze | Foto: ČTK

"Vyhláška upravující používání pyrotechniky na území metropole byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů," napsal Magistrát hlavního města Prahy.

Zákaz se vztahuje na celou památkovou rezervaci Prahy. Rachejtle není možné odpalovat na Starém Městě nebo Malé Straně. Vyhláška platí i pro většinu parků, pyrotechnika je zakázaná v oblíbených lokalitách, jako je Stromovka, Petřín nebo Letenské sady. Magistrát k tomu připravil také interaktivní mapu, kde je možné si odpalování pyrotechniky ověřit, a to i podle jednotlivých ulic.

"Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí," zdůvodnil krok primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro server iDnes. "Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků," dodal.

Dodržování zákazu bude během noci kontrolovat v ulicích i zvýšený počet policistů. Za porušení nařízení hrozí na místě pokuta až 10 tisíc korun, ve správním řízení dokonce až 100 tisíc korun. Omezení se nevztahuje na profesionální ohňostroje, které potřebují speciální povolení. Hlavní město ale stejně jako loni žádný ohňostroj pořádat neplánuje.

Přesto si obchodníci letošní prodej pyrotechniky chválí. Někteří hlásí i vyšší poptávku než před covidem. Češi nejvíce kupují takzvané kompaktní ohňostroje, kdy je jedna krabice naplněna větším počtem ran a na jedno zapálení vytvoří bohatý světelný efekt.

Kvůli problémům s námořní dopravou z Číny není letos na trhu tolik zboží jako v minulých letech. Navíc kvůli zdražení přepravy, ale i materiálů na výrobu pyrotechniky ceny tohoto zboží porostou. Příští rok by mohly být meziročně vyšší o 20 až 35 procent. 

Mohlo by vás zajímat: Videomapping na Národním muzeu

Video: Videomapping na Národním muzeu. Česko oslavuje vznik republiky | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy