Lovecký pes na povel myslivce vleze do nory a utká se s liškou na život a na smrt. Ta má u sebe navíc většinou mláďata, která proti psovi nemají šanci. Liška je ale chytré zvíře a svoji noru dobře zná. Zápas tak může trvat dlouhé minuty, někdy i hodiny. Pokud se psovi nepodaří lišku zabít, z nory ji vyžene a myslivec ji následně zastřelí.
Mláďata se na konci vykopou a myslivec je buď dá roztrhat psům, nebo je bere do zajetí, kde slouží jako návnada při výcviků psů. Ti se smějí cvičit pouze bezkontaktně a v umělých chodbách. Liška je tedy zavřená do klece a myslivci k ní pouští jednoho psa za druhým.
Způsob, kterým se norování odehrává, označují jeho odpůrci za týrání jak lišek, tak loveckých psů. Ochránci zvířat již několikrát žádali o jeho zákaz, vždy neúspěšně. Nyní přichází organizace Svoboda zvířat s další kampaní Nora patří lišce. "Nejde jen o velmi krutou, ale taky naprosto zbytečnou metodu lovu. V dnešní době se velká většina lišek loví jinými metodami, není tedy načase tuto barbarskou metodu ukončit úplně?" uvedla Kristýna Cábová za Svobody zvířat.
Ve sněmovně se politici zákazem budou zabývat. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová oznámila, že spolu s poslancem Michalem Kučerou navrhnou, aby se zákaz norování dostal do novely mysliveckého zákona.
Zdali zákaz projde, není jasné. Na konci minulého roku se k němu vyjadřovala i jednotlivá ministerstva a neshodla se. Ministerstvo zemědělství ho do své novely vůbec nezařadilo, ministerstvo pro místní rozvoj ho naopak vyžaduje. "Lov zvěře norováním je zastaralý a nehumánní způsob, který měl své opodstatnění hlavně v době před vynálezem střelných zbraní. V dnešní době už není nutný," zdůraznil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Ve své připomínce se vyjádřil nejen proti samotnému norování, ale také proti držení lišek v zajetí pro účely výcviku loveckých psů a jejímu lovu v době hájení. "V roce 2019 byl zakázán chov zvířat pro produkci kožešin, včetně lišek obecných. Velmi podobné podmínky jsou ale k vidění i při chovu lišek používaných na výcvik loveckých psů, a je tedy nelogické, aby byl pro stejný druh zvířete chov za jedním účelem pro nevhodné podmínky zakázán a chov za jiným účelem s podobnými podmínkami chovu zůstal povolen," doplnil Bartoš.
Další pirátský člen vlády, ministr pro legislativu Michal Šalamoun, nicméně doufá, že se vláda na nějakém řešení domluví. "Stejně očekávám, že ať vláda do návrhu napíše cokoliv, bude tento návrh podroben velké kreativitě v Poslanecké sněmovně, která mu dá konečnou podobu," uvedl pro Aktuálně.cz.
Podle Jaroslava Rejzka z mysliveckého spolku Český Dub je lov lišek pro myslivce prioritou. "Lišek v Česku neubývá, naopak se množí. Dokážou mít ve svém vrhu klidně i 12 mláďat, a proto je potřeba jejich počty redukovat," vysvětlil. Při přemnožení lišek by podle něj nastal problém s ohrožením malé zvěře, kterou liška loví, a s šířením nemocí jako vzteklina a prašivina.
S tím souhlasí i předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. "Já chápu, že se liška stala společenským tématem, ale je potřeba si uvědomit, že to je predátor a hlavně přenašeč chorob nebezpečných i pro člověka. Jsme zásadně proti tomu, aby se norování zakázalo," uvedl.
Norování je totiž podle něj i Rejzka vůbec nejúčinnější způsob lovu lišek. "Existuje ještě metoda chytání do pastí s návnadou uprostřed. Liška za návnadou do pasti vleze, sklopí se dvířka a následně je usmrcena výstřelem. Celý proces je ovšem velice časově náročný. Past se musí kontrolovat a je často potřeba klást čerstvé návnady," popsal Rejzek.
Data Českého statistického úřadu ovšem ukazují, že v roce 2022 bylo z celkového počtu 83 384 odlovených lišek pouze šest procent odloveno za pomocí norníků. To jednoznačně vypovídá o sestupném trendu a významu norování.