ODS koalice s KSČM uzavírat nesmí, ne všude zákaz dodržují

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 10. 2014 7:04
Buňky ODS, které se po minulých volbách spojily s komunisty, strana promptně rušila. Jsou ale města, kde zakázaná koalice dál fungovala.
Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci
Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci | Foto: ČTK

Praha – Spojenectví hnutí ANO s komunisty na radnicích v Kladně, Havířově, Lovosicích a Chomutově opět rozvířilo debatu, zda mají s nástupnickou organizací totalitní KSČ spolupracovat pravicové strany.

Šéf hnutí Andrej Babiš, který svou stranu popisuje jako středopravicovou, se brání tím, že s KSČM již před ním na komunální úrovni vládla TOP 09 i ODS.

Občanští demokraté si přitom v roce 2006 spolupráci s KSČM zakázali a tam, kde politici zákaz nedodrželi, se rušily celé stranické buňky. Jak ale zjistil deník Aktuálně.cz, na některých radnicích koalice s komunisty bez povšimnutí fungují.

Bývalé okresní město Rychnov nad Kněžnou ve východních Čechách bylo jedním z osmnácti, ve kterých v roce 2011 tehdejší šéf ODS Petr Nečas nechal zrušit stranickou buňku. Do rady totiž kromě jiných stran přizvala i zastupitele zvoleného za KSČM.

Tamní straníci pak ale situaci s vedením strany potichu urovnali, buňka zůstala a jejich zastupitelé s podporou komunistů vládli celé čtyři roky. "Vyříkali jsme si to a fungujeme dál. Komunál je o lidech, tady se řeší rozpočet a konkrétní problémy,“ uvedl Ivo Muthsam, místopředseda regionálního sdružení.

V nedaleké Dobrušce starostuje občanský demokrat Petr Tojnar, se kterým v radě zasedá Karel Joukl zvolený na kandidátce KSČM. "To není žádná koalice, ale spojenectví, aby bylo lidem v Dobrušce dobře. A navíc to nejsou ani členové KSČM,“ odpovídá starosta na otázku, zda neporušuje nařízení strany.

Zda dobrušské organizaci hrozil konec stejně jako té rychnovské, už si prý přesně nevzpomíná. "Asi tam něco bylo, ale své rozhodnutí jsme obhájili. Tady na malém městě je to o lidech, ne o stranách,“ dodává Tojnar stejnou rétorikou, kterou se nyní hájí i Andrej Babiš.

Jinde byli nekompromisní

Ne všude ale občanským demokratům spojení s komunisty prošlo. Například v Lichnově se koalice nevzdali ani po zrušení stranické buňky. ODS se ve městě obnovila až poté, co se spojenectví s komunisty rozpadlo a vznikla nová koalice s lidovci.

Neslavný osud potkal i ODS v Králíkách. Nová buňka v ODS sice vznikla, bývalý občanský demokrat a radní Vlastimil Kubíček ale zůstal nezařazený, a strana tak přišla o podíl na moci. V Týnci nad Sázavou pak stranická buňka skončila nadobro a její zastupitelé dovládli jako nezařazení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy