reklama
 
 

ODS koalice s KSČM uzavírat nesmí, ne všude zákaz dodržují

18. 10. 2014 7:04
Buňky ODS, které se po minulých volbách spojily s komunisty, strana promptně rušila. Jsou ale města, kde zakázaná koalice dál fungovala.

Praha – Spojenectví hnutí ANO s komunisty na radnicích v Kladně, Havířově, Lovosicích a Chomutově opět rozvířilo debatu, zda mají s nástupnickou organizací totalitní KSČ spolupracovat pravicové strany.

Šéf hnutí Andrej Babiš, který svou stranu popisuje jako středopravicovou, se brání tím, že s KSČM již před ním na komunální úrovni vládla TOP 09 i ODS.

Občanští demokraté si přitom v roce 2006 spolupráci s KSČM zakázali a tam, kde politici zákaz nedodrželi, se rušily celé stranické buňky. Jak ale zjistil deník Aktuálně.cz, na některých radnicích koalice s komunisty bez povšimnutí fungují.

Bývalé okresní město Rychnov nad Kněžnou ve východních Čechách bylo jedním z osmnácti, ve kterých v roce 2011 tehdejší šéf ODS Petr Nečas nechal zrušit stranickou buňku. Do rady totiž kromě jiných stran přizvala i zastupitele zvoleného za KSČM.

Tamní straníci pak ale situaci s vedením strany potichu urovnali, buňka zůstala a jejich zastupitelé s podporou komunistů vládli celé čtyři roky. "Vyříkali jsme si to a fungujeme dál. Komunál je o lidech, tady se řeší rozpočet a konkrétní problémy,“ uvedl Ivo Muthsam, místopředseda regionálního sdružení.

V nedaleké Dobrušce starostuje občanský demokrat Petr Tojnar, se kterým v radě zasedá Karel Joukl zvolený na kandidátce KSČM. "To není žádná koalice, ale spojenectví, aby bylo lidem v Dobrušce dobře. A navíc to nejsou ani členové KSČM,“ odpovídá starosta na otázku, zda neporušuje nařízení strany.

Zda dobrušské organizaci hrozil konec stejně jako té rychnovské, už si prý přesně nevzpomíná. "Asi tam něco bylo, ale své rozhodnutí jsme obhájili. Tady na malém městě je to o lidech, ne o stranách,“ dodává Tojnar stejnou rétorikou, kterou se nyní hájí i Andrej Babiš.

Jinde byli nekompromisní

Ne všude ale občanským demokratům spojení s komunisty prošlo. Například v Lichnově se koalice nevzdali ani po zrušení stranické buňky. ODS se ve městě obnovila až poté, co se spojenectví s komunisty rozpadlo a vznikla nová koalice s lidovci.

Neslavný osud potkal i ODS v Králíkách. Nová buňka v ODS sice vznikla, bývalý občanský demokrat a radní Vlastimil Kubíček ale zůstal nezařazený, a strana tak přišla o podíl na moci. V Týnci nad Sázavou pak stranická buňka skončila nadobro a její zastupitelé dovládli jako nezařazení.

autor: Lucie Stuchlíková | 18. 10. 2014 7:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama