Zákaz billboardů u dálnic platí dál beze změn, Ústavní soud výtky senátorů zamítl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 2. 2019 15:55
Je tu veřejný zájem na bezpečnosti provozu, kterým lze omezení billboardů zdůvodnit. I tímto argumentem Ústavní soud v úterý vysvětlil, proč má zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy platit dál beze změn. Zamítl tak návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Právní úprava s pětiletým přechodným obdobím nebyla podle úterního nálezu protiústavní. Ačkoliv by z hlediska účelu právní úpravy bylo nejvhodnější přistoupit k okamžitému odstranění billboardů, zákon vzal v úvahu i zájmy vlastníků a prostřednictvím přechodného ustanovení umožnil provozovat billboardy ještě dalších pět let.

"Toto řešení je transparentní a nediskriminační, zároveň zajišťuje legitimní cíl a současně šetří zájmy vlastníků zařízení," rozhodl Ústavní soud (ÚS).

Svaz provozovatelů venkovní reklamy podle tiskového mluvčího Lukáše Váni verdikt soudu respektuje, zatím ale nezná podrobnosti. "Až získáme rozhodnutí soudu, sejdou se jednotliví členové, kteří se jím budou zabývat a projednají další postup," uvedl Váňa pro Aktuálně.cz.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) rozhodnutí potvrdilo, že zákaz billboardů není porušením vlastnických práv, jak tvrdili provozovatelé reklamy. "Nyní jim nic nebrání dodržovat zákon," uvedl Ťok na Twitteru. Podle ministerstva obstruující majitelé úterním rozhodnutím ztratili poslední naději, že by jejich nepovolená zařízení mohla zůstat legálně na svých místech.

"Jde o jasný vzkaz ministru dopravy Danu Ťokovi, aby ukončil vlekoucí se spory se zbývajícími majiteli reklamních ploch," komentoval úterní rozhodnutí poslanec opozičních pirátů Ondřej Polanský. Podle něj by ministerstvo dopravy mělo postupovat rychleji a odvážněji vůči provozovatelům. V září loňského roku piráti vyčíslili, že nerespektováním zákazu se neposlušní majitelé nelegálních billboardů obohatili o více než 40 milionů korun. Ťoka tehdy vyzvali, aby tyto peníze po majitelích vyžadoval.

Je to zásah do práva na podnikání, tvrdili senátoři

Soud se problematikou zabýval od poloviny roku 2017 z podnětu 17 senátorů, za které jednal Václav Chaloupek (Občané patrioti). Návrh na zrušení části zákona si nechali zpracovat od advokáta a bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka. Právní úprava podle nich porušila principy právní jistoty a zákaz retroaktivity, zasáhla do práva na podnikání a ocitla se v rozporu s mezinárodní ochranou investic.

Chaloupek v úterý novinářům řekl, že nález je třeba respektovat. "Měli jsme pocit, že mohou být porušována lidská práva, právo vlastnit a podnikat, a že může jít o nový způsob vyvlastnění, což by v současné době nemělo být. ÚS nám vysvětlil, jakým způsobem se na to dívá," uvedl Chaloupek. Připustil, že pokud by ÚS návrhu vyhověl, vyvolalo by to složitou situaci. Značná část billboardů už od dálnic a silnic zmizela, majitelé by nejspíš chtěli náhradu.

Novela přinesla povinnost odstranit reklamní plochy, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstaly billboardy uvnitř obcí, v takzvaném souvisle zastavěném území a také ty, které byly povoleny podle stavebního zákona.

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu bylo podle senátorů možné dosáhnout i jinými metodami než plošným řešením, například odstraňovat nepovolené reklamní plochy a neprodlužovat nájemní smlouvy billboardům na státních pozemcích či mostech.

Podle senátorů také připadala v úvahu změna zákona, která by umožnila odstranit konkrétní nebezpečné billboardy s ohledem na převažující veřejný zájem na bezpečnosti silničního provozu, případně je vyvlastnit s náhradou.

Novelu v minulosti kritizovali provozovatelé reklamy jako zásah do svobody podnikání, někteří avizovali, že se budou soudit o ušlý zisk.

Úterní nález je podle bývalého ústavního soudce a advokáta senátorů Stanislava Balíka odrazem déletrvajícího posunu v rozhodování Ústavního soudu. Ten podle něj v poslední době vícekrát upřednostnil tvrzený veřejný zájem před jinými právy, v případě billboardů šlo zejména o vlastnické právo.

Uvedl také, že podobný trend nese rizika a dnešní rozhodnutí může být precedentem. "Jedná se o možnost jakýmkoliv způsobem omezovat vlastnická práva, urychleně ve zkrácených řízeních vyvlastňovat a podobně. V tomto směru se pak může stát, že veřejným zájmem bude zase něco jiného," řekl Balík.

U dálnic zůstávají desítky billboardů

V okolí tuzemských dálnic zůstávají téměř po roce a půl platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu desítky nelegálních poutačů. Ministerstvo oficiálně eviduje 912 odstraněných zařízení, podle úřadu je však odmontovaných poutačů více. Stovky nelegálních billboardů jsou stále u silnic první třídy, ke konci ledna jich tam bylo odstraněno 820. Před začátkem platnosti zákazu napočítali silničáři kolem 3000 nepovolených zařízení.

ÚS se pozastavil nad tím, že senátoři návrh na zrušení části novely podali až těsně před vypršením přechodného období, když už dlouho předtím bylo jasné, že se blíží změna pravidel. "Já mám pocit, že to bylo spíš zanedbáno, že si říkali - máme ještě pět let," uvedl soudce zpravodaj Vladimír Sládeček.

Video: Kvůli legálním billboardům nikdo nezemřel. Plošný zákaz je likvidace, ne regulace, říká Váňa

Billboardy rozptylují řidiče méně než výhled na hrad nebo na Ještěd, říká Lukáš Váňa, mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy