Zajímavosti z eurovoleb: Do Bruselu míří více žen, Ondráčkovi těsně unikl mandát

Michal Polák Michal Polák
27. 5. 2019 20:38
Evropské volby skončily vítězstvím hnutí ANO, které získalo 6 mandátů, a překvapivým vypadnutím ČSSD. Redakce Aktuálně.cz pro vás připravila několik méně podstatných, ale přesto velmi zajímavých detailů, které z výsledků vyplývají.
Volby do Evropského parlamentu, snímek z Belgie.
Volby do Evropského parlamentu, snímek z Belgie. | Foto: Reuters

Největší bašty politických stran

Hnutí ANO v evropských volbách získalo nejvíce hlasů ve Sloupně na Havlíčkobrodsku (73,33 procenta). ODS bodovala ve Staňkovicích na Litoměřicku (87,5 procenta). Piráti si nejlépe vedli v Bratronicích na Strakonicku (44,83 procenta). Koalice STAN s TOP 09 si nejlépe vedla v obci Dolní Studénky na Šumpersku (49,88 procenta). Baštou SPD byla Nová Ves na Sokolovsku (63,16 procenta). Lidovci si nejlépe vedli v Dobrohošti na Jindřichohradecku (78,57 procenta). Komunisté nejlépe dopadli v Malíkově na Svitavsku, kde pro ně hlasovala přesně polovina voličů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy