K eurovolbám přišlo nejvíc lidí v historii, podle Ovčáčka je to porážka demonstrantů

ČTK ČTK
26. 5. 2019 23:47
K letošním evropským volbám přišlo v Česku 28,72 procenta oprávněných voličů, tedy o více než deset procentních bodů více než před pěti lety. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček to označil za skvělou zprávu, výsledek voleb podle něj znamená porážku demonstrantů proti vládě premiéra Andreje Babiše (ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

"Skvělou zprávou je zvýšení volební účasti ve volbách do Evropského parlamentu. Velké poděkování všem, kdo k volbám přišli," uvedl Ovčáček na Twitteru.

Vítězství hnutí ANO, které získalo šest mandátů a o dva europoslance posílilo, označil prezidentův mluvčí za porážku demonstrantů proti Babišovi.

Gratuloval také maďarské vládnoucí straně Fidesz, která získala 52 procent hlasů a 13 z 21 maďarských europoslanců. Předseda Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritice řady evropských představitelů kvůli údajně autoritářským tendencím a snahám omezovat svobodu médií a nezávislosti justice.

Před pěti lety přišlo zvolit své zástupce v Evropském parlamentu 18,2 procenta oprávněných voličů. V roce 2009 činila účast 28,22 procenta a v roce 2004 byla 28,32 procenta.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy