reklama
 
 

K eurovolbám přišlo nejvíc lidí v historii, podle Ovčáčka je to porážka demonstrantů

26. 5. 2019 23:47
K letošním evropským volbám přišlo v Česku 28,72 procenta oprávněných voličů, tedy o více než deset procentních bodů více než před pěti lety. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček to označil za skvělou zprávu, výsledek voleb podle něj znamená porážku demonstrantů proti vládě premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Skvělou zprávou je zvýšení volební účasti ve volbách do Evropského parlamentu. Velké poděkování všem, kdo k volbám přišli," uvedl Ovčáček na Twitteru.

Vítězství hnutí ANO, které získalo šest mandátů a o dva europoslance posílilo, označil prezidentův mluvčí za porážku demonstrantů proti Babišovi.

Gratuloval také maďarské vládnoucí straně Fidesz, která získala 52 procent hlasů a 13 z 21 maďarských europoslanců. Předseda Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritice řady evropských představitelů kvůli údajně autoritářským tendencím a snahám omezovat svobodu médií a nezávislosti justice.

Před pěti lety přišlo zvolit své zástupce v Evropském parlamentu 18,2 procenta oprávněných voličů. V roce 2009 činila účast 28,22 procenta a v roce 2004 byla 28,32 procenta.

autor: ČTK | 26. 5. 2019 23:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama