Zájem o česká víza je rekordní. Nejvíce žádostí přichází z Moskvy, Pekingu a Šanghaje

ČTK ČTK
12. 8. 2019 10:47
Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408 tisíc žádostí, meziročně je to o 13 procent víc. Do konce roku očekává ministerstvo přes 800 tisíc žádostí, uvedl Černínský palác. Loni jich diplomacie přijala 722 tisíc, což bylo nejvíc od rozdělení Československa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Poplatky za žádosti o víza za první pololetí vynesly českému státnímu rozpočtu zhruba půl miliardy korun. Pokud se naplní odhady ministerstva zahraničí, za celý rok by vízové poplatky mohly Česku přinést přes miliardu korun. Loni příjem za vízové poplatky činil 771 milionů korun.

Nejvíc žádostí o turistická víza v letošním prvním pololetí přišlo na české velvyslanectví v Moskvě, tamní diplomaté jich přijali 104 tisíc. Následovalo velvyslanectví v Pekingu s 38 tisíci žádostmi a generální konzulát v Šanghaji s 20 tisíci žádostmi. Nejvíc žádostí o krátkodobá pracovní víza přijaly generální konzulát ve Lvově, kam jich přišlo 51 tisíc, a velvyslanectví v Šanghaji, které jich přijalo 50 tisíc.

"Nárůst žádostí je spojen s dostupnějším cestováním po celém světě," uvedl ředitel vízového odboru ministerstva zahraničí David Nový. Další příčinou růstu zájmu o víza je podle něj i krátkodobá pracovní migrace. "Podle posledních schengenských statistik se Česko, co se týká počtu vydaných víz, umístilo na sedmém místě ze všech 26 schengenských států," uvedl Nový.

Loni přišlo nejvíc žádostí o česká víza z Ruska, Ukrajiny a Číny, s větším odstupem následovaly Indie, Turecko, Kazachstán, Bělorusko a Saúdská Arábie. Podle ministerstva zahraničí v Česku v poslední době nejrychleji roste počet návštěvníků z Číny, Indie a Saúdské Arábie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy