Praha - Lidovci a Starostové dle posledních volebních průzkumů nezesílili. Voliči o partnerství těchto dvou stran často ani nevědí a ty by se s výsledkem 8,5 procenta do Poslanecké sněmovny ani neprobojovaly. Dokud se nedostane koalice do povědomí lidí, je dle analytiků velice těžké výsledek předpovídat.
Agentura CVVM v červnovém volebním průzkumu nezaregistrovala nikoho, kdo by volil přímo koalici. "V tomto výzkumu partnerství KDU-ČSL a STAN nikdo neuvedl. V dubnu, kdy strany spojení oznámily, se hlas pro lidovce a STAN objevil dvakrát, v květnovém výzkumu jednou a nyní tedy vůbec," řekl analytik CVVM Jan Červenka.
"Může klidně nastat situace, kdy třeba koalice získá hlasy navíc, které by jednotlivé strany nezískaly. Nicméně někteří voliči STAN mohou mít problémy s lidovci a naopak," vysvětlil Červenka a doplnil, že Starostové byli úniková volba pro lidi, kteří byli naštvaní na zavedené politické strany.
"Do sněmovních voleb Starostové tyto hlasy dostat nemusí, protože lidovci mají určité programové věci, které mohou lidem vadit," sdělil Červenka.
Upozornil také, že velmi výrazně stoupl podíl lidí, kteří se rozmýšlí na poslední chvíli. "Dnes se 45 procent lidí rozhoduje poslední týden nebo den, jestli k volbám vůbec půjdou a koho budou volit. To volební situaci velice znejisťuje," dodal.
To, že většina voličů o nové koalici ani neví, potvrdil i sociolog Jan Herzmann. "Zdá se, že podstatná část voličů o tom, že koalice existuje, vůbec neví. V tuhle chvíli proto nelze říct, zdali se pohybuje nad, nebo pod hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny," vysvětlil sociolog.
Z historického hlediska by podle něj spojení mohlo pomoci. Ve volbách, kde KDU-ČSL vystupovala v koalicích a nebyla sama, jí to přinášelo zisky. "Samotnou stranu řada občanů zřejmě volit nechce kvůli bloku vůči křesťanské straně, ale spojení se Starosty může tento blok oslabit," dodal Herzmann.
Podle průzkumů má koalice potenciál dostat se do sněmovny, ale v současnosti to není nic jistého. "Pohybují se mezi šesti až patnácti procenty, ale to jádro voličů, kteří by si byli jistí, je poměrně omezené," popsal situaci analytik Medianu Daniel Prokop.
Samotní lidovci pak upozorňují, že jim průzkumy mohou ubírat. "V září 2013 nám průzkumy dávaly 4,5 procenta," upozornil jejich předseda Pavel Bělobrádek. S takovým výsledkem by se do sněmovny a následně do vlády strana nedostala. Ve volbách však nakonec získala 6,8 procenta.