Začněte pořádně hospodařit a peněz budete mít dost, vzkázal lékařům ministr financí

Martin Ťopek Martin Ťopek
12. 4. 2016 18:15
Lékaři požadují do podfinancovaného zdravotnictví třicet miliard korun navíc. Ministr financí Andrej Babiš jim však místo peněz posílá vzkaz: když začnete pořádně hospodařit a přestanete nakupovat předražené přístroje, nebudete potřebovat další miliardy.
Podle České lékařské komory chybí ve zdravotnictví 30 miliard korun.
Podle České lékařské komory chybí ve zdravotnictví 30 miliard korun. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Ve zdravotnictví vidím obrovské rezervy a nejsem sám. Peníze tam jsou, je potřeba je najít a je potřeba motivovat managementy státních a krajských nemocnic tím stylem, že to, co ušetří, si mohou rozdělit do platů. Oni naopak žijí v domnění, že to, co prodělají, jim doplatí stát," uvedl Andrej Babiš.

Ve své kritice České lékařské komory (ČLK), která zdravotníky zastupuje, šel ministr financí ještě dál. Řekl, že se chová jako politická strana, která se snaží katastrofickými scénáři působit na lidi.

"Já jsem připraven s nimi jednat, mám argumenty, mám čísla, navíc OECD a další organizace poukazují na ty samé věci, co já. Ale ČLK, pravděpodobně v souvislosti s připravovanými krajskými volbami, chystá novou kampaň. Přitom to není politická strana a nepřináleží jí, aby tady strašila lidi," dodal Babiš.

Napsal proto otevřený dopis prezidentovi ČLK Milanu Kubkovi, ve kterém mu vyčítá politizaci jeho organizace a odmítá tvrzení, že by jediným problémem českého zdravotnictví bylo jeho podfinancování.

"Pokud nyní padají návrhy na zvýšení plateb za státní pojištěnce o deset miliard ročně, tedy opětovné razantní zvýšení podílu veřejných výdajů na zdravotnictví, jde takový návrh proti veškerým mezinárodním doporučením a vůbec nereflektuje ekonomickou realitu," píše Babiš v dopise.

Ministerstvo zdravotnictví však bylo jiného názoru a navýšení plateb za státní pojištěnce o zmíněných deset miliard schválilo. 

Prezident ČLK Milan Kubek navíc namítá, že s Babišovýni argumenty se dá směle polemizovat. Uvádí například srovnání českého podílu financí ve zdravotnictví na celkovém domácím produktu ve výši 7,1 procenta oproti jedenácti procentům v "bohatém" Německu. 

České zdravotnictví dotují lékaři a sestry

"Naše zdravotnictví je extrémně laciné. Léky a přístroje musíme nakupovat za světové ceny, sestry a lékaři jej proto musí dotovat svými nízkými platy, abychom byli na podobné úrovni jako v Německu a mohli léčit nejmodernějšími metodami," uvedl Kubek. 

Podle ministra financí však problémy zdravotnictví nelze řešit jen navyšováním plateb za státní pojištěnce. Upozornil na to, že v letech 2014 až 2015 dostalo zdravotnictví navíc 25 miliard korun, zatímco například školství jen čtyři miliardy. S letošním rokem pak navýšení činí 33 miliard korun, což znamená že celkem teče do nemocnic 300 miliard korun ročně. 

Babiš namísto toho proto lékařům a managementu nemocnic vzkazuje, že peněz je ve zdravotnictví dost, jen je potřeba lépe hospodařit. Otázkou však je, zdali by i při tom nejlepším možném hospodaření s penězi ve zdravotnictví zbylo dost na uspokojení lékařských požadavků.

"Já myslím, že ano. Ale další kroky jsou spíše na pana ministra zdravotnictví. Já se jen mohu ptát, proč jsou například různé úhrady za stejné věci? Je to stejně chaotické jako nákup přístrojů," řekl Babiš.

Farma Čapí hnízdo neměla dotaci vůbec dostat, bylo porušeno evropské právo, otázka je, kdo v celé věci pochybil, říká Lukáš Wagenknecht. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy