Lékařské odbory chtějí jednat s koalicí o splnění memoranda. Opoziční TOP 09 je podpořila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
5. 4. 2016 15:53
Lékařská komora i odbory žádají mimořádné jednání šéfů koaličních stran a krajů k situaci ve zdravotnictví. Žádají, aby vláda splnila pět let staré memorandu, o navýšení platů ve zdravotnictví. Opoziční TOP 09 návrh odborů podpořila. Miroslav Kalousek vládu vyzval, aby svůj slib splnila. V memorandu se někdejší vláda Petra Nečase (ODS) zaručila, že nejpozději k roku 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v Česku. České zdravotnictví nelze, podle shodného názoru lékařských odborů i komory, provést bez přílivu peněz, bez zásahu do státního rozpočtu a bez dohody koaličních stran.
Záchranu českého zdravotnictví nelze podle shodného názoru lékařských odborů i komory provést bez přílivu peněz. (Ilustrační foto)
Záchranu českého zdravotnictví nelze podle shodného názoru lékařských odborů i komory provést bez přílivu peněz. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Odborová centrála, zdravotnické odbory a lékařská komora požádají premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o mimořádné jednání šéfů koaličních stran a krajů ke zdravotnictví. Novinářům to po úterním společném jednání řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s tím, že k tématu zřejmě bude svoláno i mimořádné plénum tripartity, v níž zasedají zástupci státu, zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Podle šéfa Středuly, situace v českém zdravotnictví ohrožuje vývoj české ekonomiky. "Myslíme si, že je nutno zahájit velmi intenzivní léčbu pacienta, který byl v tomto případě přivezen na akutní péči a musí být resuscitován," komentoval.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice požadují zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, aby do tří let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 procent.

Sliby se mají plnit

Opoziční TOP 09 návrh odborů podpořila. Vyzvala vládu, aby dodržela pět let staré memorandum o zvyšování platů lékařů. Zdravotníci peníze potřebují, zdůraznil na úterní tiskové konferenci bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, který tehdy memorandum s Českou lékařskou komorou a Lékařským odborový klubem podepsal. Odborový klub nedávno podal kvůli jeho splnění na Českou republiku žalobu.

"TOP 09 má za to, že sliby, byť možná nejsou právně vymahatelné, jsou pro vládu České republiky závazné," řekl předseda opoziční strany Miroslav Kalousek. Díky ekonomickému růstu podle něho nikdy nebylo v systému zdravotního pojištění tolik peněz jako nyní, a proto je nepřijatelné krátit zdravotníky ve slíbené a spravedlivé odměně.

"Prohlášení pana premiéra (Bohuslava Sobotky z ČSSD) o tom, že závazek není právně vymahatelný, pokládám za nesmírně arogantní, nepřijatelný a především nezodpovědný," prohlásil Kalousek.

V memorandu se někdejší vláda Petra Nečase (ODS) zaručila, že nejpozději k roku 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, a to podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. Podle TOP 09 je statisticky prokazatelné, že se v letech 2010 až 2013 zvýšily platy lékařů o víc než pětinu. "Pokud by v roce 2013 nedošlo k pádu vlády, není pochyb o tom, že by naše vláda závazek dodržela," tvrdí Kalousek, jenž v ní byl ministrem financí.

Ve zdravotnictví je stále více práce a stále méně lidí

Heger připustil, že se v souvislosti s memorandem příliš nepodařilo splnit podmínku zvyšování efektivity zdravotnictví. "Ale přesto si dodnes myslím, že zdravotníci tenkrát peníze potřebovali a že je potřebují i dnes," zdůraznil Heger.

Zdravotníky označil za ohrožený druh, když zvyšováním technologické náročnosti a společenských očekávání je ve zdravotnictví stále více práce a stále méně lidí. Sociální rozvrat, který podědila Nečasova vláda ve zdravotnictví ve formě akce Děkujeme, odcházíme, znovu může hrozit," varoval Heger.

Záchranu českého zdravotnictví nelze podle shodného názoru odborů i komory provést bez přílivu peněz, bez zásahu do státního rozpočtu a bez dohody koaličních stran.

Kvůli nedostatku peněz omezují nemocnice provoz některých oddělení či je zavírají. Například v chirurgických oborech 92 procent oddělení zajišťuje péči jen díky nadměrným přesčasům. Podle odborů a komory se v nemocnicích hromadně nedodržuje zákoník práce ohledně přesčasů.

Nejdeme vyhrožovat, chceme hledat krizový scénář

Josef Středula připomněl, že koalice má v programovém prohlášení zvyšování odvodů státu. Situaci by měla zohlednit také při přípravě střednědobých rozpočtových rámců. "Konkrétní požadovanou částku neřekneme. Nejdeme vyhrožovat, chceme hledat krizový scénář, chceme, aby si vláda uvědomila akutnost situace. Otázka není, zda do zdravotnictví peníze dát, nebo ne, ale kolik, aby se personální situace stabilizovala," řekl.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková uvedla, že v letech 2010 až 2014 přišlo zdravotnictví řadou kroků, jako bylo opakované zvýšení DPH či zvyšování platů nekryté z příjmů od zdravotních pojišťoven, o více než 30 miliard korun. "Částka nebyla saturována, tudíž nemocnice nezvyšovaly personální kapacity. Teď už je to za horizontem, který se dá snášet," řekla.

Zdravotnické odbory žádají navýšení o těchto 30 miliard. Stát by podle nich měl od příštího roku platit za své pojištěnce stejně jako platí osoby bez zdanitelných příjmů.

Černé díry pomůžeme ucpat

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) kvůli nesouhlasu ministra financí Andreje Babiše (ANO) neuspěl ve vládě s návrhem na pravidelnou valorizaci odvodů státu ze zákona. Do pololetí proto předloží návrh na valorizaci jen pro příští rok. Babiš odkazuje Němečka na hledání rezerv uvnitř systému, hovoří o "černých dírách".

Středula uvedl, že pokud Babiš tyto černé díry konkrétně pojmenuje, odbory mu pomohou je ucpat. Situaci to ale nevyřeší, protože nedostatek finančních prostředků je systémový, řekl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dodal, že pokud má Babiš konkrétní indicie, měl by podat trestní oznámení. Zdravotníků se podle něj slova o černých dírách dotýkají, české zdravotnictví naopak podle zahraničních expertů je "zázrakem efektivity", řekl Kubek

ČLK před měsícem vyzvala v otevřeném dopise vládu k vypracování krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat. Ze zdravotnictví chce Kubek učinit téma podzimních krajských voleb. ČLK si na to najala agenturu, která před pěti lety připravila úspěšnou kampaň spojenou s hromadnými výpověďmi lékařů z nemocnic Děkujeme, odcházíme.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová 

Právě se děje

Další zprávy