Živě: Sjezd ČSSD skončil. Zvedli jsme se z kolenou, poděkoval Hamáček spolustraníkům

Živě
V Hradci Králové skončil dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Předseda sociální demokracie a vicepremiér v menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD Jan Hamáček suverénně obhájil funkci, a získal tak dvouletý mandát k dalšímu vedení strany. Prvním místopředsedou se stal Roman Onderka. K delegátům sjezdu hovořil také prezident a bývalý předseda strany Miloš Zeman, který uvedl, že ČSSD bude volit ve volbách do Evropského parlamentu. Dění ze sjezdu sledujeme v on-line reportáži.
Členství ve vládě není posvátná kráva. Nebudeme ve vládě, když se bude náš koaliční partner objímat s pravicí. Máme ambici změnit zemi k lepšímu | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
12:09

Jak bude dovolen pátý místopředseda zatím není jasné, řekl Hamáček na tiskové konferenci po sjezdu. 

12:07

Roman Onderka zdůraznil, že nové vedení ČSSD je proevropské. 

11:42 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Šťastnou cestu domů," popřál Hamáček na závěr svým kolegům. 

11:41 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Hamáček poděkoval svým spolustraníkům za sjezd a za atmosféru na něm. "Zvedli jsme se z kolenou a stojíme rovně na vlastních nohou," řekl a zdůraznil význam evropských voleb. 

12:05 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"ČSSD si prošla nejhorším obodobím od roku 1989 a to nejhorší máme za sebou," řekl Hamáček s tím, že ČSSD je nyní sebevědomá strana. 

11:38

V páteční volbě místopředsedů ČSSD dostal ze zvolených kandidátů nejvíc hlasů starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, a to 392. Ministryně práce Jana Maláčová získala o dva hlasy méně, poslance Ondřeje Veselého volilo 313 delegátů stranického sjezdu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka 256 delegátů. Celkem jich k volbě přišlo 472. Oficiální výsledky prvního kola dnes oznámila volební komise sjezdu. Pátého místopředsedu se delegátům v dnešním druhém kole zvolit nepodařilo, místo tak zatím zůstane neobsazené.

10:38 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Volba místopředsedů dopadla podle představ šéfa ČSSD Jana Hamáčka. 

10:37

V prvním kole volby místopředsedů ČSSD dostal ze zvolených kandidátů nejvíce hlasů starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, a to 392. Ministryně práce Jana Maláčová získala o dva hlasy méně, poslance Ondřeje Veselého volilo 313 delegátů stranického sjezdu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka 256 delegátů. Celkem jich k volbě přišlo 472.

9:41

Zhruba za půl hodiny ČSSD oznámí výsledky prvního kola volby místopředsedů. 

9:40

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z druhého dne sjezdu ČSSD. 

22:00

Pro dnešek se Vámi z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme, v on-line zpravodajství budeme pokračovat i v sobotu.

21:40

Místopředsedy ČSSD se dnes stali podle neoficiálních informací ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zahraničí Tomáš Petříček, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. Zvolili je dnes delegáti sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

O poslední volné místo se utkají místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí ČSSD a vlády Lucie Orgoníková. Druhé kolo tajné volby se uskuteční v sobotu. V tentýž den budou oficiálně vyhlášeny i výsledky kola prvního.

20:55

Přečtěte si shrnující článek o nejdůležitějším dění na dnešním sjezdu sociální demokracie.

20:52

Delegáti už se nyní rozcházejí ze sálu.

20:50

Výsledky volby dalších řadových místopředsedů ČSSD budou oficiálně vyhlášeny až v sobotu.

20:45

Onderka by mohl být dalším politikem, jehož bakalářská práce nesplňuje zákonné požadavky. V roce 2011 se objevily informace zpochybňující kvalitu jeho bakalářské práce na Vysoké škole Karla Engliše v Brně, kterou absolvoval v roce 2009. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové neměla být Onderkova práce "nikdy obhájena, ani puštěna k obhajobě", Onderka přesto dostal za práci nejvyšší ohodnocení. Po vypuknutí aféry na škole skončil prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Jiří Gajdošík, který Onderkovu práci vedl.

20:40

Kdo je nový místopředseda ČSSD?

Roman Onderka vystudoval ekonomiku a management na Vysoké škole Karla Engliše v Brně a na brněnském Vysokém učení technickém získal titul MBA. Členem ČSSD je od roku 1997, působil jako brněnský zastupitel a v letech v letech 2006 až 2014 byl v Brně primátorem.

V minulých letech byl jedním z místopředsedů ČSSD, ale také členem stínové vlády ČSSD, kde měl na starosti resort dopravy. Poslancem je od roku 2017, zároveň zastává funkci místopředsedy rozpočtového výboru Sněmovny. V minulosti patřil ke kritikům bývalého premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky.

Foto: Aktuálně.cz
20:35

Projevy delegátů, kteří se ucházejí o funkce místopředsedů skončily.

20:30

Projev Michala Šmardy.

20:25

Podle Onderky nemusí být sociální demokracie ve vládě za každou cenu. Jako příklad hranice, za kterou ČSSD nepůjde, označil hlasování o karenční době, tedy o proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Kdyby koaliční partner v tomto bodě porušil koaliční dohodu, považovala by to sociální demokracie za zradu "a v ten moment není jiná cesta, než odejít z vládního angažmá," řekl Onderka.

20:23

Babiš dnes ve vyjádření pro server Novinky.cz některé členy ČSSD obvinil z přivlastňování úspěchů společné vlády. Podle Hamáčka jde o klasický přístup hnutí ANO. Na tiskové konferenci Hamáček připustil, že například návrh na zvýšení důchodů mohl vzejít z koaličního hnutí, novelu zákona ale připravilo ministerstvo sociálních věcí řízené kandidátkou na místopředsedkyni ČSSD Janou Maláčovou.

20:20 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Hamáček zopakoval, že změny na postech dosavadních ministrů nechystá. "Není vhodné spojovat osud stranické funkce s osudem vládní funkce. Ať ministři budou, či nebudou zvoleni, stále platí, co jsem říkal, že s prací našich ministrů jsem spokojen a žádné změny nechystám," zdůraznil.

Hamáček: Změny ministrů nechystám, spolupráci s ANO si pochvaluji, zázraky neumíme

15:43
Vládní spolupráce s ANO funguje dobře, nebudeme spojovat stranické funkce s místy ve vládě. Schválili jsme revoluční stanovy, jsme stranou 21. století | Video: DVTV
20:10

"S žádnou jinou partnerkou jsem zatím tak dlouho nevydržel," řekl o svém vztahu k ČSSD kandidát na místopředsedu Michal Šmarda.

19:56

Mezi kandidáty tak nyní zbyli: Jana Maláčová, Lucie Orgoníková, Tomáš Petříček, Tomáš Hanzel, Michal Šmarda a Ondřej Veselý.

19:55

Předseda sociální demokracie v Libereckém kraji Jan Mečl se stejně jako ministr kultury Antonín Staněk vzdal kandidatury na post stranického místopředsedy.

19:45

Nyní se svým projevem vystoupila Jana Maláčová.

19:40

"Honza Hamáček je spíš diplomat, já jsem spíš člověk konzervativní a politik, který není ochoten dělat kompromisy. Býk, který rozráží zdi," řekl o sobě Onderka.

19:37

Kandidaturu na posty řadových místopředsedů kromě Petříčka oznámila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

19:35

Znovuzvolení Jana Hamáčka podle předsedy SPD Tomia Okamury znamená, že strana bude pokračovat ve své proimigrační a probruselské
politice. "Strana ztratila potenciál vrátit se volebními výsledky na
dvouciferné číslo, nebo na výsledky, které měla v dřívějších letech, jelikož
proimigrační a probruselský program podle mého názoru nemá šanci oslovit v
současné době masového voliče," řekl Okamura Radiožurnálu.

19:26

Bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sjezd nedorazil, přestože pozvánku dostal. Podle Hamáčka se chce nyní držet od politiky dále.

19:23

Oběma mužům, kteří stanuli v nejvyšším vedení strany na Twittteru poblahopřál i ministr zahraničí Tomáš Petříček. On sám bude nyní kandidovat na post řadového místopředsedy.

19:15 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Podle staronového předsedy se tandem Hamáček-Onderka osvědčil, proto získali oba od delegátů tak silné mandáty.

19:13 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Změnou stanov jsme se posunuli do jednadvacátého století. Věřím, že ČSSD bude nyní akceschopnější," řekl na tiskové konferenci Jan Hamáček.

19:10

Sociální demokracii nyní čeká ještě volba pětice dalších místopředsedů strany. Ta by se mohla protáhnout až do soboty.

19:08

"Máte můj respekt, jsem prostě váš!" zakončil svůj krátký proslov Onderka.

19:00

"Dali jste mi sílu, abych mohl sociální demokracii provést nejtěžším obdobím od roku 1989," řekl po svém zvolení Onderka.

18:55

Prvním místopředsedou ČSSD byl zvolen Roman Onderka. Získal 410 hlasů. Proti bylo 80 delegátů a 5 hlasovacích lístků bylo neplatných.

18:50

Janu Hamáčkovi poblahopřála také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Mezi řádky naznačila, že by si přála, aby odolal tlaku Andreje Babiše.

18:45

Projev poraženého kandidáta na předsedu ČSSD Jaromíra Landsmana. Podle něj ve straně nefuguje demokracie a každý odlišný názor musí být co nejrychleji zašlapán.

18:20

Volba místopředsedy práve začala. Kandidát na prvního místopředsedu Onderka ve svém projevu akcentoval, že ČSSD musí být stranou pro městské liberály, ale i konzervativní voliče.

18:15 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

V historii ČSSD je dnešní Hamáčkův výsledek druhý nejlepší. V dubnu 2001 ho předčil Vladimír Špidla, pro nějž se tehdy ve volbě předsedy strany vyslovilo 87,5 procenta delegátů. Podobný výsledek zaznamenal také v březnu 2015 Bohuslav Sobotka, jemuž dalo hlas 85 procent delegátů.

18:10

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podle svých slov využila sjezd k tomu, aby si popovídala s ostatními členy o problémech v jednotlivých krajích.

18:07

"Sociální demokraté se musí začít zabývat reálným životem," řekl v kandidátském projevu poslanec a bývalý brněnský primátor Onderka. Sociální demokracie podle něho musí začít říkat lidem, že ví o jejich problémech. ČSSD má program pro městského liberála i pro konzervativního tradicionalistu, míní.

18:03

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija volila výrazně mírnější slova, než předseda Petr Fiala. Hamáčkovi ke zvolení na Twitteru pogratulovala a sociální demokracii popřála, aby se dostala ze své krize.

18:00

Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že nebude kandidovat na řadového místopředsedu. Stažení své kandidatury zdůvodnil tím, že ČSSD potřebuje silné ministry, kteří pracují, a silné místopředsedy, kteří se budou straně věnovat na 100 procent

17:57

Na post prvního místopředsedy strany kandiduje Roman Onderka, je jediným kandidátem.

17:55

Hamáčkovi ke zvolení pogratuloval i předseda pirátů Ivan Bartoš.

17:53

Znovuzvolení vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka předsedou sociální demokracie podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy znamená, že ČSSD bude nadále v područí prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiš. Bude také pokračovat soutěž mezi ANO a ČSSD v populistických nápadech, uvedl v tiskové zprávě lídr občanských demokratů Fiala.

17:50

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek podle České televize odmítl Hamáčkova slova o možném sbližování ANO s pravicí, hnutí podle něj není levicové ani pravicové. Výrok měl podle Faltýnka Hamáčkovi jen pomoci ke zvolení.

17:47 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Staronový předseda poděkoval na svém Twitteru delegátům za důvěru.

17:13

první gratulace od TOP 09

17:10

Milan Chovanec oznámil konec ve sněmovně.

17:12

Projev Milana Chovance.

17:06 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Děkuji za důvěru a moc si jí vážím," poděkoval Hamáček.

16:59

Jan Hamáček bude pokračovat jako předseda sociální demokracie. Podle oficiálních informací získal 433 hlasů, 57 proti a 11 neplatných. Hlasovalo 504 delegátů.

16:51

Jak se hlasovalo o stanovách?

16:42

Na sjezd dorazil také Václav Kočka.

16:34

Volba předsedy je tajná.

16:30

A jde se hlasovat. Bude to napínavé.

16:06 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Obešli jsme se bez krve, slz už však bylo více a toho potu bylo opravdu hodně," řekl Hamáček s odkazem na známý citát Churchilla, že nemůže slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot

16:18 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Na tyhle volby se chystá smečka populistů a nacionalistů, která chce zničit Evropskou unii," prohlásil Hamáček a zdůraznil význam nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Zároveň varoval před možným czexitem. "Nebojte se v hospodě říct, že má smysl volit sociální demokracii," dodal. 

16:16 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Ve vládě ČSSD chce dál ve vládě podle Hamáčka dělat "silnou levicovou politiku".

16:14 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Potřebuje zákon o dostupném bydlení. Pro všechny a teď," řekl Hamáček v emotivním projevu. 

16:12 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Jan Hamáček připomněl Baldův případ, který na koleje pokácel stromy tak, aby to vypadlo, že to udělali uprchlíci. Podle Hamáčka musí ČSSD vrátit lidem naději a porazit populisty. 


"Bál se, že nám tu hrozí terorismus, jak mu tvrdilo pár géniu z SPD. A to je přesně věc, které se máme věnovat," řekl Hamáček.

16:10 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Pro sociální demokracii není vláda žádná posvátná kráva. Jsme v ní, abychom plnili náš program," řekl Hamáček. 

16:10 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Sem přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí jít do vlády. Ve vládě jsme udělali hodně dobré práce. Věřím, že voliči naše rozhodnutí ocení," řekl Hamáček.

16:09 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Vládnutí s Andrejem Babišem nebylo snem nikoho z nás," řekl Hamáček s tím, že je důležité dělat kompromisy. "Důležité je, že jsme nepustili do vlády extremisty," dodal. 

16:08

ČSSD nebude mít kvóty pro ženy na kandidátkách a zruší nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. Návrh nových stanov schválili delegáti sjezdu.

16:07 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Vyjednávat s Andrejem Babišem, koordinovat pět ministerstev to byl zápřah. Zapotili jsme se," prohlásil Hamáček s tím, že rozhodnutí jít do vlády bylo správné. 

16:06 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Konečně jsme změnili stanovy sociální demokracie," řekl Hamáček a poděkoval svým kolegům.

16:04

Na sjezdu ČSSD zaujal už vozem, kterým do Hradce Králové přijel. Kromě Tesly Model S však upoutal pozornost tím, když se rozkřiklo, že se chystá kandidovat na předsedu ČSSD proti Janu Hamáčkovi.

15:56

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sjezdu ČSSD. 

15:44

ČSSD právě schvaluje nové stanovy. 

15:34

O post šéfa ČSSD se chtěl ucházet i Jaromír Landsman. Nesplnil ale podmínky. 

15:25

Přečtěte si komentář Petra Honzejka k sjezdu ČSSD v Hradci Králové

15:09

Končící místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna ostře kritizoval současnou politiku sociální demokracie. 

Za rok se mi nepodařilo jakkoli vyvolat větší diskusi o směřování sociální demokracie," řekl v emotivním projevu Foldyna. Změna je podle něho jen v tom, že existuje sobotkovská sociální demokracie bez bývalého předsedy Bohuslava Sobotky. "Lžeme si do kapsy," prohlásil.

14:59

O nových stanovách mluví i Martin Netolický. 

14:56

Končící místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna ostře zkritizoval politiku sociální demokracie. Na tradiční voliče zapomněla, zamířila k neomarxismu, řekl sjezdu.

14:50

Prezident Miloš Zeman na sjezd ČSSD do Hradce Králové přijel autem. Zpět do Lán se ale vrátil vrtulníkem, informoval redaktor ČT Vlastimil Weiner. Podle Hradu to je "velmi rozumné a účelné". 

Využití vrtulníku potvrdilo ministerstvo obrany. "Pan prezident využil stroj Mi-8," potvrdilo ministerstvo Deníku N.

14:31

O post šéfa ČSSD se chtěl ucházet i Jaromír Landsman. Nesplnil ovšem podmínky. 

14:28

"Jsem politikem ČSSD, který se snaží o změnu jak ve své straně, tak společnosti. Mé cíle a vize směřuji pro střední třídu a podnikatele do 250 zaměstnanců," píše o sobě Landsman na Facebooku. 

14:18

Do volby předsedy ČSSD se přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Jak se později ukázalo, do klání zasáhnout nemůže. Nesplňuje totiž podle informací ČTK podmínku délky členství v sociální demokracii, aby mohl kandidovat. 

Landsman neměl od krajských organizací ČSSD žádnou nominaci do stranického vedení. Podle informací ČTK sesbíral podporu nejméně deseti delegátů sjezdu a mohl se tak do volby přihlásit. Podmínku nejméně čtyřletého členství v sociální demokracii ale nenaplňuje. Do ČSSD Landsman vstoupil podle informací ČTK v prosinci 2017.

14:12

Kandidát na předsedu ČSSD Jana Hamáčka má vyzyvatele Jaromíra Landsmana.

14:05

Řady delegátů prořídly. 

13:49

Na sjezdu ČSSD je i Milan Chovanec - před sebou má poslední poslanecké dny. Na konci března odejde ze sněmovny a fakticky skončí s politikou.

13:46

Milan Chovanec potvrdil, že na sjezdu viděl mladého sociálního demokrata shánět podpisy na nominaci. 

13:33

Do volby předsedy ČSSD se podle informací ČTK přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Dosavadní šéf Jan Hamáček tedy zřejmě bude mít v dnešní volbě na stranickém sjezdu v Hradci Králové protikandidáta.

Landsman nemá od krajských organizací ČSSD žádnou nominaci do stranického vedení. Podle informací ČTK sesbíral podporu nejméně deseti delegátů sjezdu, čímž splnil podmínku pro vstup do volby.

Jaromír Landsman
Jaromír Landsman | Foto: FB Archiv Jaromíra Landsmana
13:32

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a slovenský velvyslanec. 

13:29

"Přícházíme s novými stanovami. Zcela jistě nejsou geniální, ale jsou branou sociální demokracie do 21. století," řekl k stanovám strany Jan Hamáček.

13:25

Prezident Miloš Zeman na sjezdu ČSSD prohlásil, že stranu bude volit v květnových evropských volbách.

13:18

"Zemanova řeč byla krátká a, stejně jako před rokem, přátelská. Poté co stranu dohnal k sedmi procentům, poté co vehementně podporoval ANO a poté co vyštval Bohuslava Sobotku, je nyní s ČSSD spokojen," říká v komentáři Martin Fendrych.

13:04

"Pan prezident vyzval ČSSD, ať pro menšiny nezapomíná na většinu, protože stávající ČSSD je skutečně stranou proimigrační a probruselskou - a proto ztrácí voliče a členy," napsal předseda SPD Okamura. Strana v současné podobě je podle něj masově nevolitelná bez ohledu na to, že ji Zeman podpořil. "A změna je nemožná bez změny stávajícího vedení," uvedl Okamura.

13:03

Předseda pirátů Ivan Bartoš uvítal Zemanův výrok, že pro liberální voliče jsou Piráti. "Nicméně tento výrok vnímáme spíše jako pokračování sporů mezi panem Zemanem a částí ČSSD. Piráty volí i senioři i zaměstnanci, protože liberálnost a demokratičnost je stav mysli," napsal.

Ohradil se také proti Zemanovu označení pirátů za novou stranu. "Piráti jsou etablovanou stranou, s desetiletou historií a působením na všech úrovních politiky," uvedl.

12:45

Kvůli sjezdu ČSSD je dnes a zítra uzavřena restaurace. 

12:43

Delegáti jsou zřejmě neklidní 

12:33

Zemanův projev na sjezdu ČSSD. 

12:06

Bývalá ministryně Kateřina Valachová k "domečku se splněnými sliby":

12:05

Sjezd ČSSD:

11:58

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil si myslí, že Zeman svou podporou ČSSD dokázal, že není nadstranický prezident. 

11:53

"Dobrá práce se nechválí sama," zdůraznil Středula. 

11:48

"Český důchodový systém je v dobré kondici, tak ho nedestruujme," řekl Středula a návrh ministryně financí Aleny Schillerové, aby pojištění za státní pojištěnce neplatil stát, označil za nesmysl a vyzval ČSSD, aby se proti tomuto návrhu postavila. "Hloupé nápady nikomu nepomohou," dodal. 

11:46

Pavel Poc zdůraznil boj proti dvojí kvalitě potravin v Evropské unii. 

11:42

Sjezd ČSSD. 

11:41

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zdůraznil, že je pro něj důležité, aby všichni zaměstnanci měli pět týdnů dovolené. 

11:34 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Žádné změny ve výsluhách se nechystají. Ne dokud já budu ministrem vnitra," vzkázal Hamáček emotivně. 

¨Zrušení superhrubé mzdy Hamáček označil za velké riziko. 

11:33

Europoslanec Pavel Poc zdůraznil, že ČSSD bojuje proti dvojímu metru, tedy dvojí kvalitě potravin v EU. 

11:31

Ministr zemědělství Miroslav Toman zdůraznil důležitost udržitelnosti vody v krajině. 

11:31

"Díky ČSSD 150 tisíc lidí, kteří jsou na minimální mzdě, bere o 5500 korun měsíčně více než v roce 2012," zdůraznil Jan Chvojka. "Je to nejen správné, ale i spravedlivé," dodal a zdůraznil, že ČSSD půjde ještě dál. 

11:28

Ministr kultury Antonín Staněk označil za úspěch, že se podařilo navýšit prostředky na opravu památek i platy zaměstnanců například knihoven. 

11:25

O zahraniční politice mluvil na sjezdu i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj každý, kdo zpochybňuje ukotvení Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci ohrožuje bezpečnost a prosperitu země. To podle Petříčka Sociální demokracie nedopustí.

11:24

Poslanec Roman Onderka vyzdvihl zvýšení důchodů o 900 korun. "Zeptej se mě, kdo navýšil důchody seniorům v České republice. Je to sociální demokracie," řekl Onderka.

"Senioři jsou naši prioritou," dodal Onderka emotivně. 

11:22

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se ČSSD podařilo splnit jeden z jejich hlavních slibů, tedy zrušení karenční doby. "Byl to jeden z výdobytků pravice, který se nám také podařilo zvrátit," řekla na úvod Maláčová.

11:21

"Sociální demokracie ještě neřekla své poslední slovo," řekl Hamáček a vyzval kolegy, aby byli sebevědomější. 

11:19 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Občas slyším, že sociální demokracie je mrtvá. To prostě není pravda," zdůraznil Hamáček s tím, že ho pouze mrzí "poraženectví". "Stranu, která si nevěří, nikdo nevolí," dodal šéf ČSSD. 

11:18 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Zcela jistě nejsou geniální, zcela jistě nejsou bezchybné, ale jsou branou ČSSD do 21. století," řekl Hamáček k novým stanovám a vyzval své kolegy, aby je schválili. 

11:16 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Jan Hamáček zhodnotil, že rozhodnout se vstoupit do vlády s hnutím ANO byla správná volba a zdůraznil úspěchy ministrů za ČSSD. "V té vládě je levicová strana pouze jedna a to je sociální demokracie," dodal Hámaček. 

11:15 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

"Mediální sebevražda ČSSD v přímém přenosu musí skončit, a ona skončila," řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. 

"Před rokem jsme po prohraných parlamentních volbách měli dvě možnosti. První byla pokusit se dohodnout se s vítězem volen na důstojném zastoupení sociální demokracie ve vládě a pokusit se díky prosazování našeho volebního programu přesvědčit alespoň část těch voličů, kteří od nás odešli, aby se k nám vrátili. Tou druhou alternativou byla opoziční cesta, opoziční lavice a opoziční práce," řekl na úvod šéf ČSSD Jan Hamáček.

11:12

Prezident Zeman. 

11:10

"Přeji ČSSD úspěch a sejdeme se u volebním uren," zakončil Zeman svůj projev před delegáty. Delegáti projevu Zemana tleskají ve stoje. 

11:09

"Úspěch jakékoli politické strany se měří jejími výsledky ve volbách. To je tvrdé, ale poctivé kritérium, nad kterým mnozí mávají rukou, zejména ti, kteří jsou sami neúspěšní. Neúspěch se dá měřit nejenom procenty, které politická strana dostala, ale i preferenčními hlasy. Nad tím mnozí zavírají oči a říkají, že to vůbec není podstatné. Naopak je to to nejdůležitější. Protože politik, který nedokáže oslovit voliče, ale ani členy, není dobrý politik. Vy máte dobré politiky a málo si jich vážíte," řekl prezident. Zmínil poté několik komunálních politiků jako například Petra Víchu v Bohumíně a Jana Birkeho v Náchodě.

11:08

"Někdy jsem měl dojem, že ČSSD je spíše spoluorganizátorem pochodu Prague Pride, než stranou práce," řekl Zeman a zdůraznil, že by strana v zájmu menšin neměla zapomínat na většinu. 

11:07

"Přátelé, nikdo nemá tak velký potenciál voličů, jako právě sociální demokracie. Jsou to čtyři a půl milionu zaměstnanců, ale také dva a půl milionu starobních důchodců, mezi než patřím. Někdy, tím voláním po získaní mladých a nezkušených velkoměstských liberálů, jste na tyto voliče zapomněli a odehnali jste je od sebe. Nezlobte se na mě, že to řeknu s nadsázkou, někdy jsem měl dojem, že Sociální demokracie je spíše spoluorganizátorem pochodu Prague Pride, než stranou práce," řekl Zeman. Připomněl ještě, že nemá nic proti tomu, aby byly nejrůznější menšiny v programu zahrnuty. "Jenom bych vás prosil, abyste nezapomínali pro menšiny i na většinu. Na většinu, která čeká na vaše slova, na vaši nabídku, na vaše politiky a především na váš program, kterým máte hájit jejich zájmy," připomněl Zeman.

11:05

"Vy máte dobré politiky a málo si jich vážíte," řekl Zeman delegátům a zdůraznil úspěchy komunálních politiků. 

11:04

"Bylo by zahanbující pro nejstarší českou politické stranu, aby ji předstihly strany, které se teprve etablují na české politické scéně, například piráti," prohlásil Zeman. 

11:02

Miloš Zeman řekl, že v příštích volbách do Evropského parlamentu bude volit ČSSD.

11:01

"Myslím si, že jste už zaznamenali první úspěchy díky účasti ve vládě," řekl delegátům Zeman a řekl, aby se nenechali ovlivnit průzkumy. 

10:46

Sjezd ČSSD. 

10:36

Exministr Jan Mládek navrhl, aby každý, kdo na sjezdu vystoupí, nejdříve řekl, jakého volebního výsledku dosáhla jeho organizace ČSSD.

10:32

Hostesky v barvách ČSSD.

Sjezd ČSSD.
Sjezd ČSSD. | Foto: Jan Rasch
10:31

Pohled do sálu, kde se koná sjezd sociálních demokratů. Už za půl hodiny na něm promluví prezident Zeman. 

Sjezd ČSSD.
Sjezd ČSSD. | Foto: Jan Rasch
10:19

Sjezd ČSSD začal vzpomínkou na sociální demokraty, kteří v minulých měsících zemřeli.

10:18

Pražští delegáti podle informací Aktuálně.cz podpoří Hamáčka, Onderku a Petříčka, někteří i Janu Maláčovou.

10:12

Sjezd začal státní hymnou a následně evropskou.

10:05

Sjezd ČSSD začíná. 

10:04 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Jan Hamáček předpokládá, že Zeman ve svém projevu zhodnotí ČSSD a dá straně nějaká doporučení. 

9:56

Hamáček doufá, že 600 delegátů hradeckého sjezdu ČSSD podpoří návrh nových stanov. Mají stranu modernizovat a zrychlit její rozhodování.

9:47

"Žádné osobní ambice nemám," odpověděl bývalý místopředseda Jiří Zimola na dotaz, jestli mu není líto, že se nebude ucházet o místo ve vedení strany. 

9:44

"Al Hamajda". Bývalá členka ČSSD a nynější předsedkyně formace Česká suverenita Jana Volfová dělá před sjezdem ČSSD kampaň. 

9:41

Mladí sociální demokraté mají jasno, koho podporují do vedení strany.

9:39

Zdeněk Škromach by uvítal, kdyby se do vedení strany dostalo více žen. 

9:37

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa doufá, že sjezd "bude mít důstojný průběh". 

9:31

Na sjezd dorazil i bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. 

9:30

Na sjezd přišel i ministr zemědělství Miroslav Toman. 

9:27

Na sjezdu ČSSD vítají hostesky v oranžových parukách. 

9:22

Při vstupu na sjezd probíhají přísné bezpečnostní kontroly. Kontrolu zajišťuje najatá bezpečnostní agentura. 

9:04 Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.

Jan Hamáček je jediným kandidátem na předsedu strany, nikoho jiného regionální organizace na předsedu nenavrhly. 

9:02

Na sjezdu promluví v 10:00 i bývalý předseda ČSSD prezident Miloš Zeman. 

9:01

V Hradci Králové začíná dvoudenní volební sjezd ČSSD. Od 8:00 probíhá prezence, program začne v 10:00 projevem předsedy strany Jana Hamáčka.

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Domácí ČTK Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček, Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2019 11:11
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti

Centrum afghánského hlavního města Kábulu dnes podle svědků zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde stojí řada vládních budov včetně prezidentského paláce, stejně jako řada kanceláří mezinárodních médií a humanitárních agentur, informovala agentura Reuters. Zatím není jasné, zda si výbuch vyžádal nějaké oběti a nepřihlásila se k němu žádná z ozbrojených skupin.

V posledních měsících se po celé zemi vyostřil konflikt mezi afghánskými vládními silami a radikálním hnutím Tálibán, které získalo kontrolu nad značnou částí území.

Afghánská vláda a zástupci Tálibánu vedou rozhovory v katarském Dauhá, které ale zatím příliš nepokročily kupředu. Zvláštní americký vyslanec pro afghánské rozhovory Zalmay Khalilzad dnes prohlásil, že Tálibán žádá v mírových rozhovorech "lví podíl na moci" v rámci jakéhokoli politického urovnání situace.

"V tuto chvíli žádají lví podíl na moci v budoucí vládě a odvolávají se na vojenskou situaci, tak jak ji nyní vidí," řekl Khalilzad v online konferenci Aspenskému bezpečnostnímu fóru.

O situaci v Afghánistánu dnes jednal také americký ministr zahraničí Antony Blinken během telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Oba představitelé se shodli na nutnosti urychlit afghánské mírové rozhovory a odsoudili pokračující útoky Tálibánu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy