reklama
 
 

Živě: Sjezd ČSSD skončil. Zvedli jsme se z kolenou, poděkoval Hamáček spolustraníkům

Aktualizováno 2. 3. 2019 11:11
Členství ve vládě není posvátná kráva. Nebudeme ve vládě, když se bude náš koaliční partner objímat s pravicí. Máme ambici změnit zemi k lepšímu | Video: DVTV |  13:17
reklama
V Hradci Králové skončil dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Předseda sociální demokracie a vicepremiér v menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD Jan Hamáček suverénně obhájil funkci, a získal tak dvouletý mandát k dalšímu vedení strany. Prvním místopředsedou se stal Roman Onderka. K delegátům sjezdu hovořil také prezident a bývalý předseda strany Miloš Zeman, který uvedl, že ČSSD bude volit ve volbách do Evropského parlamentu. Dění ze sjezdu sledujeme v on-line reportáži.

Živě: Sjezd ČSSD skončil. Zvedli jsme se z kolenou, poděkoval Hamáček spolustraníkům

reklama
12:09

Jak bude dovolen pátý místopředseda zatím není jasné, řekl Hamáček na tiskové konferenci po sjezdu. 

12:07
ČSSD

Roman Onderka zdůraznil, že nové vedení ČSSD je proevropské. 

11:42
Jan Hamáček

"Šťastnou cestu domů," popřál Hamáček na závěr svým kolegům. 

11:41
Jan Hamáček

Hamáček poděkoval svým spolustraníkům za sjezd a za atmosféru na něm. "Zvedli jsme se z kolenou a stojíme rovně na vlastních nohou," řekl a zdůraznil význam evropských voleb. 

12:05
Jan Hamáček

"ČSSD si prošla nejhorším obodobím od roku 1989 a to nejhorší máme za sebou," řekl Hamáček s tím, že ČSSD je nyní sebevědomá strana. 

11:38

V páteční volbě místopředsedů ČSSD dostal ze zvolených kandidátů nejvíc hlasů starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, a to 392. Ministryně práce Jana Maláčová získala o dva hlasy méně, poslance Ondřeje Veselého volilo 313 delegátů stranického sjezdu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka 256 delegátů. Celkem jich k volbě přišlo 472. Oficiální výsledky prvního kola dnes oznámila volební komise sjezdu. Pátého místopředsedu se delegátům v dnešním druhém kole zvolit nepodařilo, místo tak zatím zůstane neobsazené.

10:38
Jan Hamáček

Volba místopředsedů dopadla podle představ šéfa ČSSD Jana Hamáčka. 

10:37

V prvním kole volby místopředsedů ČSSD dostal ze zvolených kandidátů nejvíce hlasů starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, a to 392. Ministryně práce Jana Maláčová získala o dva hlasy méně, poslance Ondřeje Veselého volilo 313 delegátů stranického sjezdu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka 256 delegátů. Celkem jich k volbě přišlo 472.

9:41
ČSSD

Zhruba za půl hodiny ČSSD oznámí výsledky prvního kola volby místopředsedů. 

9:40
 

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z druhého dne sjezdu ČSSD. 

22:00

Pro dnešek se Vámi z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme, v on-line zpravodajství budeme pokračovat i v sobotu.

21:40
ČSSD

Místopředsedy ČSSD se dnes stali podle neoficiálních informací ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zahraničí Tomáš Petříček, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. Zvolili je dnes delegáti sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

O poslední volné místo se utkají místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí ČSSD a vlády Lucie Orgoníková. Druhé kolo tajné volby se uskuteční v sobotu. V tentýž den budou oficiálně vyhlášeny i výsledky kola prvního.

20:55
ČSSD

Přečtěte si shrnující článek o nejdůležitějším dění na dnešním sjezdu sociální demokracie.

20:52
ČSSD

Delegáti už se nyní rozcházejí ze sálu.

20:50
ČSSD

Výsledky volby dalších řadových místopředsedů ČSSD budou oficiálně vyhlášeny až v sobotu.

20:45
ČSSD

Onderka by mohl být dalším politikem, jehož bakalářská práce nesplňuje zákonné požadavky. V roce 2011 se objevily informace zpochybňující kvalitu jeho bakalářské práce na Vysoké škole Karla Engliše v Brně, kterou absolvoval v roce 2009. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové neměla být Onderkova práce "nikdy obhájena, ani puštěna k obhajobě", Onderka přesto dostal za práci nejvyšší ohodnocení. Po vypuknutí aféry na škole skončil prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Jiří Gajdošík, který Onderkovu práci vedl.

20:40
ČSSD

Kdo je nový místopředseda ČSSD?

Roman Onderka vystudoval ekonomiku a management na Vysoké škole Karla Engliše v Brně a na brněnském Vysokém učení technickém získal titul MBA. Členem ČSSD je od roku 1997, působil jako brněnský zastupitel a v letech v letech 2006 až 2014 byl v Brně primátorem.

V minulých letech byl jedním z místopředsedů ČSSD, ale také členem stínové vlády ČSSD, kde měl na starosti resort dopravy. Poslancem je od roku 2017, zároveň zastává funkci místopředsedy rozpočtového výboru Sněmovny. V minulosti patřil ke kritikům bývalého premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky.

Roman Onderka
20:35
ČSSD

Projevy delegátů, kteří se ucházejí o funkce místopředsedů skončily.

20:30
ČSSD

Projev Michala Šmardy.

20:25
ČSSD

Podle Onderky nemusí být sociální demokracie ve vládě za každou cenu. Jako příklad hranice, za kterou ČSSD nepůjde, označil hlasování o karenční době, tedy o proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Kdyby koaliční partner v tomto bodě porušil koaliční dohodu, považovala by to sociální demokracie za zradu "a v ten moment není jiná cesta, než odejít z vládního angažmá," řekl Onderka.

autoři: Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček, Domácí, ČTK | 1. 3. 2019 9:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama