Vlčí mák se stal symbolem vyjádření úcty těm, kteří bojovali za svobodu v první a druhé světové válce nebo vojákům působícím v zahraničních misích. Už od pátku a ještě po celý víkend je budou dobrovolníci prodávat v ulicích měst.
"Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje," vysvětlují zástupci organizace.
Krom toho lidé až do 11. listopadu najdou v knihovnách, kavárnách, obchodech a firmách zapečetěné pokladničky, kam mohou taktéž na Paměť národa přispívat.
Loni se ke Dni válečných veteránů rozdalo přes třicet tisíc máků a vybralo tři čtvrtě milionu korun. Letos má Paměť národa přichystáno přes 50 tisíc květů.
Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. V Praze ho na konci týdne připomenou piety, bohoslužby i veřejná shromáždění. Hlavní akcí bude jako každoročně slavnostní vojenský nástup v neděli na Vítkově.
V neděli večer bude otevřena katedrála na Pražském hradě, kde v podání Filharmonie Hradec Králové zazní Modlitba naděje. Vstup na koncert, který začne v 19 hodin, je zdarma. Na úvod slavnostního večera promluví generál Petr Pavel, arcibiskup Dominik Duka a biskup Václav Malý.
Oběti první světové války připomenou v neděli také od 13:30 zvony a sirény, budou znít dvě minuty 20 sekund.
V Česku žije posledních 440 válečných veteránů z 2. světové války. Z toho z východní fronty jich ještě žije 116 veteránů, ze západní fronty jen 28. Novodobých veteránů je v Česku 14 200.