Žáci nechtějí Hrabala v názvu školy, špatně se prý učil

ČTK ČTK
3. 12. 2013 15:08
Studentům nymburského gymnázia vadí, že se Hrabal špatně učil a nežil příkladně.
Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990.
Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990. | Foto: ČTK

Nymburk - Studenti Gymnázia Nymburk, někteří jejich rodiče i další obyvatelé protestují proti přejmenování školy na Gymnázium Bohumila Hrabala u příležitosti výročí jeho nedožitých sta let.

Studentům například vadí, že se špatně učil, že údajně nežil vzorný život nebo že tím škola může ztratit své dobré jméno. Řekli to ředitel gymnázia Jiří Kuhn a místostarosta Nymburka Pavel Fojtík.

Významný český spisovatel žil v Nymburku od pěti do 34 let a inspirace tímto městem se projevuje také v jeho díle.

 

Ředitel: Musíme je s Hrabalem seznámit

Většina studentů gymnázia podepsala proti návrhu na přejmenování petici. Ředitel gymnázia začal se studenty a dalšími zapojenými lidmi o tématu diskutovat.

Uskutečnilo se už setkání, kde měl být Hrabal studentům více představen a vysvětleny důvody tohoto kroku. Další setkání mají následovat.

"Ty děti Hrabala vůbec neznají a nečetly ho, je to smutná historka. Padaly tam třeba důvody, že se špatně učil," řekla matka jednoho ze studentů školy.

Nápad o přejmenování gymnázia už vedení studentům předložilo před sedmi lety, kdy škola slavila 100 let od svého vzniku. Studenti měli tehdy podobné argumenty jako nyní.

"Hrabal v Nymburku žil a pobýval. Lidé si ho pamatují z toho posledního období života, které bylo hodně problematické. Jak byl starý a každý se k němu hlásil a chtěl si s ním povídat, tak působil v některých chvílích jako hodně protivný chlap," řekl ředitel školy Kuhn.

Podle něj studenti vnímají Hrabala hlavně v souvislosti s jeho osobním životem. "Podobné úvahy by zamezily pojmenovat cokoli po Karlu IV., Komenském nebo Máchovi," dodal Kuhn.

Studenti se s Hrabalovou tvorbou setkávají až v maturitním ročníku, kdy jdou v rámci výuky také do jeho muzea v Nymburku nebo na tradiční pochod po Hrabalových stopách.

"Nymburští studenti si myslí, že Gymnázium Nymburk je pojem, ale pro někoho mimo region to už žádný pojem není. A když to bude gymnázium Bohumila Hrabala, tak to bude jasně spojené s Nymburkem a povýšíme to o stupeň výš," řekl místostarosta Fojtík.

Sto let Hrabala

Město připravuje na příští rok oslavy stého výročí Hrabalova narození:

"Proběhne několik akcí po městě po celý rok, každý měsíc bychom chtěli udělat nějakou aktivitu spojenou s Hrabalem, ať je to divadelní představení, výstava, přednášky, všechno možné."

Bohumil Hrabal chodil v Nymburku do základní školy a takzvané reálky v místě nynějšího gymnázia. Dodnes je ve městě provozován klub čtenářů Bohumila Hrabala, v knihovně je Hrabalův koutek, po spisovateli jsou ve městě pojmenovány lavičky nebo cyklostezky.

V zázemí postřižinského pivovaru, kde Hrabal bydlel a který nese název po Hrabalově knize, se má začít stavět hotel.

Bohumil Hrabal byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Za své dílo získal několik českých i světových literárních ocenění, například za knihy Příliš hlučná samota nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

První sjezd v nové sezoně SP lyžařek vyhrála Italka Goggiaová

První sjezd v nové sezoně Světového poháru v Lake Louise vyhrála italská lyžařka Sofia Goggiová. Druhá za obhájkyní malého glóbu byla Corinne Suterová ze Švýcarska.

Třicetiletá Goggiaová vyhrála s náskokem čtyř setin a připsala si osmnácté dílčí vítězství v seriálu v kariéře. Pro třetí místo si se ztrátou šesti setin dojela Cornelia Hütterová z Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy