Začal Týden neklidu, studenti se bouří proti Dobešovi

Markéta Žižková
27. 2. 2012 10:55
Součástí několikadenní akce jsou přednášky, debaty, workshopy, kulturní i protestní akce
Nespokojení studenti vyjdou do ulic (ilustrační foto).
Nespokojení studenti vyjdou do ulic (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Praha - Studenti vysokých škol v pondělí odstartovali Týden neklidu. Dávají tak najevo svůj nesouhlas a odpor k reformám, které chce prosadit ministr školství Josef Dobeš.

Součástí několikadenní akce jsou přednášky, debaty, workshopy, kulturní i protestní akce.

Ta pak vyvrcholí ve středu, kdy se odpůrci navrhovaných zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentů vydají v Praze v protestním pochodu k Úřadu vlády.

Týdne neklidu se zúčastní studenti i akademici v univerzitních městech jako Praha, Plzeň, Brno nebo Hradec Králové. Jejich záměrem je přimět kabinet, aby kritizované návrhy dvou reformních zákonů odmítl.

Hrozí omezení autonomie vysokých škol

Kritikům reformy se nelíbí zavedení školného, obávají se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

"Připravované změny povedou k zásadnímu omezení autonomie vysokých škol ve prospěch politických a ekonomických elit a posléze i k výraznému zhoršení kvality českého terciárního vzdělávání," uvádí na svých webových stránkách pořádající iniciativa Za svobodné vysoké školy.

Týden neklidu uvedla už v neděli debata v pražském Divadle Komedie, které se zúčastnil například děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík nebo umělecký šéf Pražského komorního divadla v Divadle Komedie David Jařab.

Vzplanou akademické svobody

V pondělí pak naváže například studentský happening Hoří akademické svobody. V Praze se ho zúčastní několik fakult Univerzity Karlovy. Kolem poledních hodin by měly vyzvat studenty, aby evakuovali budovy, protože hoří akademické svobody. Večer budou pokračovat další akce. Například v divadle DISK na DAMU se odehraje koncert S Dobešem nehrajeme, který pořádají studenti Divadelní fakulty.

V úterý se vysoké školy otevřou veřejnosti v rámci Univerzitní noci. Její součástí budou přednášky, workshopy i například promítání filmů či divadelní představení.

Týden neklidu pak vyvrcholí ve středu v 10 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze, odkud vyjde protestní pochod k Úřadu vlády.

Původně měly jít návrhy zákonů do vlády v březnu, kvůli výtkám Legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy