Začal nový školní rok, 118 000 prvňáčků zažilo premiéru

ČTK ČTK
1. 9. 2015 12:15
Vzhledem k demografickému vývoji přibylo dětí v předškolních zařízeních a v základních školách, naopak stále klesá počet středoškoláků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V mateřských, základních a středních školách začal školní rok 2015/2016. Premiéru v lavicích zažilo zhruba 118 000 prvňáčků.

Vzhledem k demografickému vývoji přibylo dětí v předškolních zařízeních a v základních školách, naopak stále klesá počet středoškoláků.

Víc peněz pro učitele

Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD), která se funkce ujala v červnu, zahájila školní rok ve dvou brněnských základních školách.

Novinářům při této příležitosti řekla, že chce zajistit vyšší platy učitelům a dostat do škol více psychologů a sociálních pracovníků.

Podle Valachové budou mít učitelé už od listopadu navýšený plat o tři procenta. Zároveň chce novelou zákona zamezit tomu, aby se tisíce pedagogů v čase velkých letních prázdnin ocitaly na úřadech práce.

Zeman: kniha je nejlepší přítel

Základní školu Curieoých v Praze navštívil prezident Miloš Zeman. Prvňákům prezident popřál, aby se naučili co nejdříve číst, protože kniha je podle něj nejlepší přítel.

Při debatě se školáky také řekl, že by v případných prezidentských volbách dal svůj hlas předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému.

Jaké prázdniny letos děti čekají

Stejně jako vždy bude školní rok přerušen řadou prázdnin. Jako první přijdou podzimní prázdniny, které letos připadají na čtvrtek 29. a pátek 30. října. Společně se státním svátkem 28. října a víkendem tak budou mít školáci pět dní volna. První pololetí končí 28. ledna 2016, poslední den školního roku připadá na čtvrtek 30. června 2016.

Později novinářům řekl, že s Rychetským o kandidatuře dvakrát mluvil, prý ji pokaždé odmítl.

Otevírá se první univerzitní škola

Přelomovým okamžikem bylo úterý především pro novopečené školáky a jejich rodiče.

Nezvykle hned do univerzitních prostor nastoupilo 15 prvňáčků první univerzitní základní školy v zemi, kterou slavnostně otevřelo České vysoké učení technické v Praze.

Škola sídlí v nové budově ČVUT v Dejvicích. Výuka v ní bude zaměřena na technické a přírodovědné disciplíny. Malí žáčci budou mít přístup také do technických laboratoří této vysoké školy.

Bezpečnější středočeské školy

Díky dohledu kamer budou v novém školním roce bezpečnější některé středočeské školy.

Děti také zahájily školní rok v nových třídách. Nový pavilon se dnes otevřel například v Líbeznicích u Prahy, v Mnichovicích u Prahy v Základní škole T. G. Masaryka přibylo nové patro s deseti učebnami za zhruba 30 milionů korun.

Důvodem výstavby nových pavilonů a přístaveb je nedostatečná kapacita stávajících škol.

V Jihočeském kraji v posledních letech stoupá zájem o obecní malotřídky, kde se vzdělávají společně děti z několika ročníků.

Zatímco v minulosti tyto školy někdy bojovaly o přežití, nyní mají na řadě míst dostatečný počet žáků. Platí to například i o základní škole v šumavských Borových Ladách na Prachaticku.

Tamní malotřídku, kde také začal nový školní rok, navštěvuje 33 dětí, z nichž například čtyři dojíždějí z téměř 20 kilometrů vzdáleného Vimperka.

Na Liberecku dostali speciální kufříky

Speciálními kufříky s bezpečnostními prvky vybavil všechny prvňáčky Liberecký kraj.

Projekt Bezpečně do školy i do přírody je v kraji pilotní, inspirací byly podobné projekty na Vysočině či v Jihočeském kraji.

"Hlavním důvodem projektu je zvýšení bezpečnosti dětí, když budou chodit samy do školy. Kufřík obsahuje především bezpečnostní prvky - bezpečnostní vestu, reflexní pásek, na zimu odrazku, která bliká. Jsou tam i omalovánky, které by je měly naučit, jak mají přecházet přes ulici nebo jak bezpečně nastoupit do autobusu," řekl hejtman Martin Půta (STAN).

Děti v kufřících našly i drobné dárky a vstupenky na fotbal, hokej nebo do iQLandie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy