Zabednil město před extremisty, nyní buší na sněmovnu

Martina Machová Martina Machová
5. 9. 2009 17:20
Podle opozice není Kubata svatoušek; upozorňuje na předražené zakázky
Ústecký primátor Jan Kubata (ODS) na demonstraci proti pochodu extremistů na jaře v Ústí nad Labem
Ústecký primátor Jan Kubata (ODS) na demonstraci proti pochodu extremistů na jaře v Ústí nad Labem | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Je čtyřka severočeské kandidátky ODS. Do širšího povědomí vešel, když se rozhodl kategoricky postavit pochodům extremistů v Ústí nad Labem.

Primátor severočeské metropole Jan Kubata z ODS se pokusil jarní akce zakázat, leč neúspěšně. Proti neonacistům použil formuli shromažďovacího zákona o vážných dopravních komplikacích, krajský soud v Ústí nad Labem argument ale nepřijal.

18. dubna tak zakrylo bednění všeho druhu mnohé skleněné výlohy v centru i podél trasy pochodu. Dřevěná deska a plakát s lidickými dětmi, které ukazovaly neonacistům záda, nechyběly ani na jeho radnici.

"Absolutně si stojím za každým krokem, který jsme udělali. Zpětně, když jsme to vyhodnocovali, tak to, že v Ústí nedošlo ani k jednomu zranění a žádné škodě na majetku, bylo právě proto, že se udělalo tolik opatření před tím," tvrdí s odstupem času Kubata.

Jediný rozdíl vidí v tom, že dnes by měl v ruce další mechanismy, jak podobným akcím zabránit.

"Tedy změnu zákona, kdy se prodlužuje lhůta pro povolení či zamítnutí akce ze tří dnů na tři pracovní dny, zároveň existuje manuál a informační linka ministerstva vnitra, na kterou se můžeme obracet, v rámci klasifikace projevů neonacizmu," jmenuje ústecký primátor.

A podle referencí neziskových organizací boj proti neonacistům nebyl až tak velkým překvapením. Aktivně se například zapojil do řešení situace Rómů v ústeckých ghettech.  

"Ze všech politiků zatím asi nejvíce míří na cíl. Je ochoten naslouchat a dal si tu práci, aby identifikoval, jaké má skutečné možnosti něco dělat na úrovni města a současný systém se rozhodl plně využít," líčí svou zkušenost vedoucí ústecké pobočky Člověk v tísni Jan Černý.

Na Lidickém náměstí přišli extremisté v dubnu připomenout oběti náletů na Ústí nad Labem. Město jim ukázalo záda, včetně lidických dětí
Na Lidickém náměstí přišli extremisté v dubnu připomenout oběti náletů na Ústí nad Labem. Město jim ukázalo záda, včetně lidických dětí | Foto: Martina Machová

Ghetta nejsou tabu

Rozdíl vidí i v tom, že oproti ostatním severočeským starostům sám předsedá pracovní skupině, která má situaci v ghettech řešit. "Běžně to jsou spíš skupiny úředníků. Pro politiky to je totiž otázka marginální a nepopulární. On ji povýšil svou autoritou," popisuje odborník.

V praxi to například vypadá tak, že město společně s Člověkem v tísni donutilo majitele nezkolaudovaného domu, aby jej upravil do obyvatelného stavu. V domě nebylo ani základní hygienické zázemí, za pronájem zubožených prostor Romům však inkasoval vysoké nájemné.

Společným zásahem města se zlepšily podmínky nájemníků a stát přestal přelévat sociální dávky "obchodníkovi s lidskou bídou."

Předražené zakázky - ano či ne?

Kubatovu primátorskou kariéru však provází i pochybnosti. Zejména co se týče předražování zakázek.

Například nedávno město schválilo demolici takzvaného sektorového centra za 83 milionů korun. Zakázku vyhrála společnost AZ Sanace, jiná společnost - státní Explosia, která se do soutěže kvůli krátké lhůtě nepřihlásila, nabízela tu samou službu o třicet milionů levněji.

"To, co se odehrálo na posledním zastupitelstvu, není výjimkou. Zakázky získávají stále stejné firmy, které jsou nebo bývaly sponzory ODS," komentuje dění ve městě opoziční zastupitel Jaroslav Kubín zvolený za komunisty.

Spolu se svými kolegy dokonce několikrát podal na vedení města trestní oznámení. Všechny ale policie odložila.

Vadilo mu například, že radní obešli zastupitele při jiném výběrovém řízení, tentokrát na rekonstrukci ulice Malá Hradební. V rozpočtu na rok 2007 schválilo zastupitelstvo investici 103,5 milionu korun, firma InSky získala zakázku za 191 milionů korun a zastupitelům se nelíbilo, že o nové, výrazně vyšší částce, nebyli informováni.

Večer pravicoví extremisté prošli městem za zvuku bubnů, policie rozháněla jejich odpůrce
Večer pravicoví extremisté prošli městem za zvuku bubnů, policie rozháněla jejich odpůrce | Foto: Ludvík Hradilek

Muzeum za dvojnásobek

Stejná firma získala i jinou kontroverzní zakázku - rekonstrukci budovy ústeckého muzea. Na tu zastupitelé v roce 2006 vyhradili 178 milionů korun. Zakázku vyhrála s nejnižší nabídkou 324 milionů liberecká stavební společnost Syner.

Město nakonec výběrové řízení zrušilo kvůli malé dotaci od státu, později ale vyhlásilo nové. To vyhrála právě společnost InSky s konečnou sumou ještě vyšší, za 418 milionů.

Kubata však veškerá nařčení odmítá. "Kdo se chce v Ústí ucházet o veřejnou zakázku, musí podat nabídku zcela v souladu se zákonem a musí být nejlevnější," tvrdí primátor.

Poslední kritiku za zakázku na likvidaci ruiny sektorového centra pak považuje za předvolební boj. "My nemohli posuzovat zakázku, která ani nebyla podána," argumentuje.

Pokuta od antimonopolního úřadu

Na nesrovnalosti v zadávání zakázek v Ústí nad Labem však nedávno upozornil i antimonopolní úřad, který město pokutoval za netransparentní "losovačku" 300 tisíci korunami. Šlo o zakázku na rekonstrukci centra města za 139 milionů korun.

Případ se odehrál v únoru 2005, tedy v době, kdy byl Kubata ještě finančním náměstkem primátora.

Jan Kubata se stal ústeckým primátorem po jiném úspěšném politikovi z ODS, současném místopředsedovi strany Petru Gandalovičovi.

 

Právě se děje

Další zprávy