Politik se ukryl za zdi své haciendy. Stojí načerno

Pavel Baroch
30. 7. 2009 7:10
Uvnitř si prohlédněte FOTOGALERII bydlení vlivného člena ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Moravany - Úzká cesta stoupá do prudkého kopce, rozšiřuje se na širokou asfaltku a končí u dřevěné brány střežené kamerou. Za ní se rozkládá království vlivného severočeského podnikatele a člena ODS Patrika Oulického.

Problémem je, že rozlehlou haciendu s masivními zdmi, bazénem, kurtem či dětským hřiště v malé vsi Moravany nedaleko Ústí nad Labem staví bez stavebního povolení, jak zjistila Česká televize. A také bez vědomí Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří, kde neprodyšná tvrz stojí.

"Pan Oulický odjel, není tady," říká stroze žena ve středních letech, která opouští areál a pečlivě za sebou zamyká vrata. Na další otázky nereaguje, vyhodí odpadky do popelnice a mizí za zatáčkou.

Víte, my máme dobré vztahy, říká sousedka

Sdílná není ani nejbližší Oulického sousedka, která pobývá v dřevěné chatičce kousek od vstupní brány do haciendy. K megalomanské stavbě odmítá říct jakýkoli svůj názor.

"Nic neřeknu," opakuje stále dokola starší žena. "Víte, my máme dobré vztahy," dodá na vysvětlenou.

Její kamarádka popíjející kávu je sdílenější jen o malinko více. "Prosím vás, komu by se to líbilo?" říká a ukáže směrem ke vstupní bráně, kterou "zdobí" nevzhledlá velká střecha.

České středohoří z Milešovky
České středohoří z Milešovky | Foto: Ondřej Besperát

Obydlí na konci vesnice

Oulického "příbytek" stojí ve stráni na okraji obce. Dál už jsou jenom louky a křoví. Je postaven tak šikovně, že do něj není z žádné strany pořádně vidět. Buď je schován za mírným kopečkem, nebo pohledu za zdi brání vzrostlé stromy.

Na první pohled je ovšem zřejmé, že ve strmé stráni museli dělníci dělat velké terénní úpravy, aby byly dům, bazén a další příslušenství stabilní.

Pozemek je navíc obrovský, nevysoký dům s přilehlým "příslušenstvím" zabírá jen velmi malou část parcely. Dál je les a udržovaný trávník. Soukromí majitele chrání ještě plot, který se točí kolo celého pozemku.

Jen na jednom místě je možné nahlédnout přes plot do areálu, vidět je ovšem jen asi dvacetimetrový bazén, část kurtu a dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami.

Foto: Ludvík Hradilek

Hacienda se do vsi nehodí

Oulického supermoderní areál se do malé vsi uprostřed přírody Českého středohoří, kde jsou takřka výhradně staré domy, vůbec nehodí. Jako by mezi statky, stodoly a další stavení spadl z jiného světa.

Vedoucí Správy CHKO České středohoří Markéta Peřinová uvedla, že Oulický do "vcelku urbanisticky a architektonicky zachovaného vesnického prostředí vnesl ryze městské prvky" a navíc stavěl i mimo zastavitelné území obce.

Proč staví svou haciendu bez stavebního povolení, Patrik Oulický zatím nevysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy