Další česká losovačka, Ústí za ni platí pokutu

Pavla Adamcová Tomáš Fránek, Pavla Adamcová
1. 7. 2009 15:15
Úřad označil postup města za zcela neprůhledný, bez veřejné kontroly
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ústí nad Labem musí zaplatit pokutu 300 tisíc korun za další případ zakázky, ve které hlavní roli hrálo losování firem ucházejících o miliony z městské kasy.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž rozhodl, že město neprůhledně zadalo veřejnou zakázku na jeho obnovu.

Kde je kontrola?

"Zadavatel se při výběru realizátora projektu, kterým se stala společnost EUROVIA dopustil řady pochybení. Počet zájemců o zakázku omezil losem. Toto losování však v únoru 2005 proběhlo pouze za účasti zástupců zadavatele. Takovýto způsob výběru zájemců je však zcela netransparentní, neboť v něm zcela absentoval prvek veřejné kontroly," vysvětluje antimonopolní úřad.

Město podle úřadu mimo jiné nepřipustilo ani možnost účasti na losování zástupcům jednotlivých uchazečů a není popsáno, jak bylo losování provedeno.

Ústí podle úřadu učinilo i další neprůhledné kroky. Například zpráva o posouzení a hodnocení nabídek neobsahuje odůvodnění, ze kterého by bylo patrné, na základě jakých skutečností přidělila komise body nabídkám jednotlivých uchazečů.

Cena veřejné zakázky činí více než 139 milionů korun, horní hranice pro udělení pokuty je pět procent z této ceny. Ústí nad Labem se proti rozhodnutí úřadu ještě může odvolat.

Město Ústí nad Labem předalo podle mluvčího Milana Knotka vyjádření úřadu právní kanceláři, která má potvrdit či vyvrátit stanovisko o pochybení. "Pokud k němu skutečně došlo, bude město samozřejmě zkoumat míru případného pochybení u firem či osob, které na celé věci pracovaly," řekl Knotek. Podle něj výběrové řízení na první etapu revitalizace centra prováděla pro město soukromá inženýrská firma.

Losování uchazečů o zakázku nejvíc proslavilo Karlovy Vary. Záběr dvouminutového šátrání v osudí při losování uchazečů o stavbu arény v Karlových Varech se před více jak rokem stal hitem internetu.

Pokuta pro Vary

Díky usilovnému losování se do soutěže o miliardovou zakázku dostalo následně vítězné konsorcium Syner-Bau-stav-Metrostav.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil výběrové řízení za zmanipulované a udělil městu půlmilionovou pokutu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy