Praha - Za bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se v případě propuštění z vazby zatím zaručilo přes třicet lidí, mezi nimi například poslanec Jiří Šlégr.
O další Rathově žádosti o propuštění bude okresní soud rozhodovat příští týden. Tentokrát za nových podmínek, řekl mluvčí soudu Jiří Wažik.
Rathovi totiž v úterý vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Bude tak moci například navrhnout, že za své propuštění na svobodu nabídne kauci. Soud také bude moci zohlednit záruky.
Za exhejtmana se zaručil třeba poslanec Jiří Šlégr (LEV 21). Podle svých slov chce Rathovi umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi. Pochybuje také o tom, že by chtěl bývalý hejtman utéct ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad.
Právě těmito dvěma důvody Rathova vazebního stíhání se bude soud příští týden zabývat. Na rozdíl od obavy z ovlivňování svědků totiž kvůli těmto příčinám může být obviněný držen ve vazbě déle než tři měsíce, v poslancově případě může vazební stíhání trvat až tři roky.
Hrozbu ovlivnění svědků již soud přezkoumávat nebude. Takzvaná koluzní vazba lze prodloužit pouze tehdy, když obviněný na někoho již působil. Protože se tak u Ratha nestalo, státní zástupce ani její prodloužení nenavrhoval.
Okresní soud dříve také rozhodl, že další trestná činnost poslance nadále nehrozí. Odvolací středočeský krajský soud však minulý týden jeho verdikt změnil. Na základě stížnosti státního zástupce ponechal zatím exhejtmana ve vazbě ze všech tří příčin.
Třetí ústavní stížnost
Kromě žádosti o propuštění podal Rath také třetí ústavní stížnost. Směřuje proti postupu Poslanecké sněmovny na červnové schůzi, kdy poslanci rozhodli o přípustnosti Rathova stíhání.
První Rathovu stížnost už ústavní soudci odmítli, druhá dosud čeká na rozhodnutí. Třetí stížností se zřejmě bude zabývat plénum Ústavního soudu, řekla mluvčí soudu Jana Pelcová.
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům.
Kromě Ratha je ve vazbě dalších šest lidí. Spolu s ním zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích.