Za omezení hazardu chtějí firmy senátora Valenty miliardy. Babišův úřad odškodné odmítá

ČTK ČTK
26. 9. 2015 11:47
Ministerstvo financí, které vede ministr Andrej Babiš, odmítlo, že by firmy senátora Iva Valenty měly nárok na miliardové odškodné. Společnosti zahájily proti Česku mezinárodní arbitráž kvůli údajným zmařeným investicím. Vadí jim rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů.
Senátor Ivo Valenta.
Senátor Ivo Valenta. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Nárok kyperských firem senátora Iva Valenty ovládajících sázkovou firmu Synot na miliardové odškodné není podle státu oprávněný. Tvrdí to ministerstvo financí, které vede ministr Andrej Babiš. Firmy zahájily proti Česku mezinárodní arbitráž kvůli údajným zmařeným investicím. Vadí jim rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů.

Firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, přes které Valenta ovládá Synot, kvůli rušení licencí poslaly na Úřad vlády oznámení o zahájení mezinárodní arbitráže.

"Kyperské společnosti po České republice požadují nejméně miliardu korun jako kompenzaci za údajnou škodu, která jim měla vzniknout v důsledku odebrání povolení k provozování hazardu," sdělil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle serveru Lidovky.cz budou Valentovy firmy možná požadovat dokonce až několik miliard. "Česká republika považuje nárok uplatněný v arbitráži za neoprávněný," oznámil Žurovec.

Ministerstvo videoloterijní terminály ruší

Ministerstvo původně vydávalo licence na videoloterijní terminály na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly herny vykázat.

Úřad v souvislosti se sporem také mluví o možném zneužití mezinárodní arbitráže. Oznámení o zahájení sporu totiž sice poslaly vládě zahraniční, kyperské společnosti, ale stojí za nimi Valenta. "Protože se v minulosti k této žalobě opětovně mediálně přihlásil senátor Ivo Valenta, bude se ministerstvo financí bránit všemi prostředky tak, aby nedošlo ke zneužití procesu mezinárodní arbitráže českým občanem," uvedl Žurovec.

Na straně kyperských firem navíc podle něj stojí bývalý úředník ministerstva Radek Šnábl. "Ještě jako úředník ministerstva financí byl přitom do této kauzy zapojen a sbíral o ní informace," doplnil. Podle serveru Lidovky.cz bývalý expert státu na arbitráže Šnábl radí Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami.

Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta vedle byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

 

Právě se děje

Další zprávy