Výdělky politiků-byznysmenů. Jak se vedlo Babišovi a spol.

Jan Hejl Michael Labutta, Jan Hejl
11. 7. 2015 17:26
Podívejte se na přehled loňských vedlejších příjmů a také dluhů, které do majetkových přiznání vepsali vybraní čeští podnikatelé působící na vrcholné politické scéně.
Foto: Matej Slávik

Praha - Senátor a loterijní magnát Ivo Valenta zveřejnil ve čtvrtek jako poslední vrcholný český politik majetkové přiznání za loňský rok. Uvedl, že si kromě senátorského platu vydělal na vedlejších příjmech ve svých firmách téměř 100 milionů korun. Naproti tomu si vypůjčil zhruba 145 milionů.

A jak si v loňském roce finančně vedli další podnikatelé, kteří zastávají funkce poslanců a senátorů? Podívejte se do přehledu vybraných politiků-byznysmenů.

Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Rekordman ve výdělku. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si minulý rok vydělal na dluhopisech svého zemědělského koncernu Agrofert 230 milionů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy